הליכוד מחק את הפער מהמחנה הציוני ונתניהו הכריז על ניצחון: "עלינו להקים ממשלה חזקה"

ראש הממשלה טילפן לבנט ולליברמן אך במפלגתו מעריכים כי ממשלת אחדות עם המחנה הציוני, שבה שניהם יהיו בחוץ, עדיין נמצאת על הפרק. בליכוד יחל כבר הבוקר הקרב על תפקידי השרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"כנגד כל הסיכויים, ניצחון גדול לליכוד, ניצחון גדול למחנה הלאומי בראשות הליכוד, ניצחון גדול לעם ישראל", כך אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה למדגמים שפורסמו בערוצי הטלוויזיה, וחזו פער של מנדט אחד לטובת הליכוד או תיקו עם המחנה הציוני.

בנאומו במטה הלילה, אמר ראש הממשלה "אני גאה בעם ישראל שברגע האמת ידע להבדיל בין עיקר לטפל ולעמוד על העיקר, לעמוד על הדברים החשובים לכולנו - על ניצחון אמיתי, על הכלכלה אמיתית ועל רווחה אמיתית שאנחנו מחויבים לה... עכשיו, עלינו להקים ממשלה חזקה ויציבה, שתדאג לביטחונם ולרווחתם של כל אזרחי ישראל". לדבריו, "אנחנו יכולים לומר לכם בבטחה שאנחנו עומדים בפני אתגרים מדיניים וביטחוניים וגם אתגרים כלכליים וחברתיים. אנחנו הבטחנו לטפל במחירי הדיור ובהפחתת יוקר המחיה, ואנחנו נעשה זאת".

ביתן 10 המפורסם בגני התערוכה היה שומם מפוליטיקאים בשעת שידור המדגמים. החשש היה גדול: על פי כל הסקרים, הרצוג הוביל ויכולתו של נתניהו לכונן קואליציה לא היתה ברורה. רק לאחר ששלושת המדגמים שודרו, ונתניהו גבר במפתיע על הרצוג במנדט (לפי מדגם ערוץ 2), הרשו לעצמם הח"כים והשרים לטפטף לאולם. השר ישראל כץ, סגן השר אופיר אקוניס וח"כ דני דנון מיהרו אל עמדות התקשורת. החכים לעתיד יואב קיש, נאוה בוקר ואברהם נגוסה החלו להתרגל למעמדם החדש.

נתניהו במטה הליכוד, אמשצילום: תומר אפלבאום

לאחר פרסום המדגמים התקשר נתניהו אל יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט, והשניים סיכמו להתחיל משא ומתן מואץ להקמת ממשלה לאומית. נתניהו טילפן גם ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברן, וח"כ דנון שיגר מסר לכחלון: "חזור הביתה. היום העם נתן לנו את המנדט להמשיך ולהוביל, ועל אנשי המחנה הלאומי להתלכד סביב הליכוד".

למרות זאת, מקורות בליכוד העריכו כי נתניהו יפעל להקמתה של ממשלת אחדות לאומית. "נתניהו לא רוצה ממשלת אחדות. אבל לעתים אתה מוצא את עצמך במצב של חוסר ברירה", אמרו אותם מקורות. "במקרה הזה, האפשרות הסבירה ביותר היא שראש הממשלה יסכים לשלם למחנה הציוני מחיר כבד, בין היתר להשאיר את בנט או ליברמן באופוזיציה, כדי להקל על הרצוג להכשיר את המהלך במפלגתו".

כך או אחרת, בתוך הליכוד יחל כבר הבוקר הקרב על תפקידי השרים. "נתניהו במלכוד: הוא לא יכול לפגוע באיש מהשרים המכהנים, והוא חייב לא מעט לח"כים אחרים ויצטרך לראות איך הוא משדרג גם אותם", אמר בכיר במפלגה. "אנשים כמו זאב אלקין, יריב לוין, גילה גמליאל ומירי רגב, צריכים למצוא עצמם סביב שולחן הממשלה".

בבוקר, כאשר הצביע יחד עם אשתו שרה בקלפי בבית הספר דוד ופולה בן גוריון בירושלים, נשמע נתניהו בטוח כי הוא זה שירכיב את הממשלה — ואף חזה את שיחת הטלפון ליו"ר הבית היהודי. "רבים שואלים אותי למי אתקשר ראשון אחרי הבחירות", אמר, "הטלפון הראשון יהיה למרים פרץ והשני לנפתלי בנט כדי להתחיל בהקמת ממשלה של המחנה הלאומי. לא תהיה ממשלת אחדות".

בצהריים, כאשר ברקע דיווחים על אחוזי הצבעה גבוהים בחברה הערבית, קרא נתניהו לתומכי הליכוד לצאת להצביע, מכיוון ש"שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים". בשל ביקורת רבה שנמתחה על האמירה הבהיר ראש הממשלה לאחר כמה שעות: "אני מבקש להבהיר — אין שום פסול בהצבעת האזרחים, יהודים וערבים כאחד, לפי ראות עיניהם. הפסול הוא בכך שכסף רב מחו"ל של עמותות וממשלות זרות, מביא אותם בהמוניהם לקלפי בצורה מאורגנת".

ח"כ גילה גמליאל, שחרשה את הקלפיות ביבנה, רחובות וגדרה, דווקא הביעה סיפוק מהדיווחים על ההצבעה באוכלוסיה הערבית. "אני מברכת על אחוז ההצבעה הגבוה במגזר הלא יהודי", אמרה, "זה נותן להם תחושת שייכות ורצון לשנות, וייגרום למפלגות השונות להפנים שצריך להתייחס יותר לציבור הזה ולשים בחזית את הטיפול בערביי ישראל". באשר למפלגתה שלה, גמליאל היתה אופטימית: "זה יהיה קרב צמוד אבל בסופו נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה".

השר סילבן שלום פגש את גמליאל ביבנה. :אני מגיע עכשיו מסיור בדרום, ואני אופטימי. יש תחושה טובה מאוד בשטח", אמר. ראשי הסניף המקומי עמדו בחזית הקלפי, והתלוננו על התגייסות התקשורת להפלת נתניהו. "לא נשכח את החודשיים הארורים האלה, אין מחילה ואין סליחה", אמרה סוזן מדר, חברת מרכז ליכוד. מאוחר יותר, לאחר פרסום המדגמים, ישירו הפעילים בביתן 10 "הו הא מה קרה, נוני אכל אותה".

נתניהו תכנן לקיים בשעות הערב מסיבת עיתונאים, אולם יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן, אסר על שידורה משום שקבע שזו תעמולה אסורה. בתגובה תקף נתניהו את ההחלטה, שוב על בפייסבוק. "כל היום הפוליטיקאים מדברים בתקשורת... היחיד שהחליטו לאסור עליו לדבר בתקשורת – זה אני. אף אחד לא יסתום לנו את הפה".

גבי קדוש, עד לאחרונה יועצו הפוליטי של נתניהו עשה טלפונים והתעדכן כל העת בנעשה בקלפיות השונות. הוא העריך שבסוף תוקם ממשלת אחדות עם הרצוג. בקלפי ברחובות, אחד הפעילים המרכזיים, אילן מזרחי, הצביע על נער שיושב בחלון ממול. "לילד הזה קוראים נתניהו", סיפר. "בבחירות 1996 אבא שלו נשבע שאם נתניהו יינצח, הוא ייקרא לו ככה. עוד חודש הילד מתגייס". לדברי מזרחי, "האנשים לא מטומטמים. הם מצביעים ליכוד ולא הולכים אחרי פוליטיקאים שרק מבטיחים להם כסף".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ