בכירים ברשות: הבחירה בנתניהו אחרי הצהרותיו פירושה שישראל אינה פרטנר

לפי אותם בכירים, בחירת נתניהו אחרי שהכריז שהקמת מדינה פלסטינית אינה רלוונטית עוד, וכן הקמת ממשלת ימין בישראל - יקלו עליהם בזירה הבינלאומית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכירים ברשות הפלסטינית אמרו הבוקר (רביעי) ל"הארץ", שהניצחון של בנימין נתניהו בבחירות בישראל, אחרי שהצהיר בקמפיין שלו שנאום בר אילן אינו רלוונטי עוד ושאין לו כוונה להקים מדינה פלסטינית ולפרק התנחלויות — משמעותו היא שאין לרשות פרטנר לתהליך מדיני, ועל הקהילה הבינלאומית להבין זאת ולא לתת הגנה לנתניהו ולמדיניותו.

לפי אותם בכירים, הבחירה בנתניהו והממשלה הימנית שהוא עשוי להרכיב עשויות להקל על הפלסטינים בזירה הבינלאומית, שכן התמונה עכשיו תהיה הרבה יותר ברורה.

יו"ר הרשות אבו מאזן במצרים, בשבוע שעברצילום: אי־פי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) והרשות הפלסטינית לא פרסמו עד כה תגובה רשמית לתוצאות הבחירות בישראל. לדברי גורמים המקורבים לנשיא הרשות, אבו מאזן ימתין עד פרסום התוצאות הרשמיות ועד הרכבת הממשלה.

ב"הארץ" דווח אתמול כי לפי גורמים פלסטיניים ששוחחו עם אנשי הממשל האמריקאי, הבית הלבן מעדיף הקמת ממשלת אחדות בישראל, שתוכל לעמוד מאחורי הסדר מדיני. אבל לאור התוצאות הבוקר לא יודעים ברשות אם תוקם ממשלת כזו או שתוקם ממשלת ימין צרה, כפי שמסתמן.

ראש צוות המשא ומתן עם ישראל, ד"ר סאיב עריקאת, הוציא היום הודעה שנאמר בה כי "הבחירות הישראליות מראות את הצלחת הקמפיין שהתבסס על התנחלויות, גזענות, אפרטהייד והכחשת זכויות האדם הבסיסיות של העם הפלסטיני. תוצאה כזאת לא תהיה מקובלת בזירה הבינלאומית וישראל תיאלץ לתת דין וחשבון על הפרות שיטתיות של החוק הבינלאומי. כעת, יותר מתמיד, הקהילה הבינלאומית צריכה לפעול. היא תהיה חייבת להתלכד מאחורי המאמצים הפלסטיניים להפוך את המאבק לכבוד ולחופש לבינלאומי, בעזרת בית הדין הפלילי ובדרכי שלום נוספות".

חבר הוועד המרכזי של הפתח, ד"ר מוחמד אשתייה, אמר הבוקר ל"הארץ" כי תוצאות הבחירות בישראל הן מכה אנושה לרשות הפלסטינית ולפתרון שתי המדינות. אשתייה, שהיה בתחילת סבב השיחות האחרונות בין הרשות לישראל חבר צוות המשא ומתן לצד ד"ר סאיב עריקאת, והתפטר בשל מה שהגדיר הסירוב הישראלי להתקדם בתהליך, אמר כי תוצאות הבחירות מעידות שנתינהו ימשיך במדיניות הרס פתרון שתי המדינות באמצעות הבנייה בהתנחלויות וייהוד ירושלים ומתן גיבוי למתנחלים להמשיך לפגוע ברכוש הפלסטינים, אך הפעם בלי מסכה ובאופן גלוי.

לפי אשתייה, הפלסטינים ימשיכו במסלול שעלו עליו בשלושה תחומים: הראשון מדיני, עם קריאה לבינאום הסכסוך והמשך הפנייה למועצת הביטחון; השני כלכלי, בהמשך המגעים עם מדינות אירופה להחרמת ישראל; והשלישי משפטי, עם צעדים בבית הדין הבינלאומי בהאג.

הוועד הפועל של אש"ף צפוי להתכנס מחר לדון בהחלטות שהתקבלו לפני שבועיים במועצה המרכזית הפלסטינית, בעניין הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל. ההערכה היא שלא התקבלו החלטות אופרטיביות והוועדה תסמיך את אבו מאזן לקבל את ההחלטות בעיתוי הראוי.

לשאלה בעניין התיאום הביטחוני והתנהלות הרשות ביחס לישראל אמר אשתייה כי הוועד הפועל של אש"ף צריך לקבל החלטות. לדבריו, הפלסטינים לא צריכים לנקוט צעדים כלשהם כי "נתניהו במדיניותו הורס במו ידיו את הרשות".

אחד מדוברי החמאס, חוסאם בדראן, מסר היום כי "בחירת נתניהו שלא מאמין באף פתרון מחייב את הרשות לקבל החלטה להפסיק כל קשר עם רשויות הכיבוש‎".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ