תלונות על טעויות בקלפיות: למה 60 קולות למרצ נרשמו לזכות ליברמן

בבדיקה של כמה קלפיות ביישובים הערביים, בהן נרשמו אפס קולות לרשימה המשותפת, נמצא כי כ-2,500 קולות עברו ליהדות התורה ולמפלגת כלכלה. דובר ועדת הבחירות: מי שמצא בעיה בקלפי מסוימת מוזמן לפנות לוועדה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עם פרסום ספירת הקולות הקולות בקלפיות החלו להצטבר טענות על אי סדרים ברישום התוצאות. כמה מצביעי מרצ הופתעו לגלות בבדיקת הקלפי שלהם כי קולותיהם הופנו לרשימת ישראל ביתנו, ומצביעי הרשימה המשותפת גילו שקולותיהם הופנו ליהדות התורה ולמפלגת כלכלה. ברשימה המשותפת העריכו כי רוב הבעיות נובעות מטעויות הקלדה בין רשימות שאותיותיהן סמוכות זו לזו בסדרן האלפבתי במסמכי ועדות הקלפי. בוועדת הבחירות המרכזית לא הכירו את התלונות ומזמינים כל מי שמצא בעיה ברישום תוצאות בקלפי כלשהי להגיש ערר לוועדה. לשם כך קבע המחוקק כי יש להמתין שבוע מרגע היוודע תוצאות הבחירות עד פרסומן ברשומות.

עם פרסום תוצאות הבחירות נחרדו לגלות בקיבוץ סמר ש-60 קולות שעל פי רישום משקיף בקלפי היו אמורים ללכת למפלגת מרצ, נרשמו בקלפי על שם מפלגת ישראל ביתנו (ל') שהיתה אמורה לקבל על פי המשקיף שלושה קולות בלבד, ומרצ זכתה בקלפי לאפס קולות. 14 קולות שנרשמו על ידי המשקיף באותה קלפי לטובת הליכוד (מחל), נרשמו בתוצאות הקלפי לטובת מפלגת כולנו (כ'), שהיתה אמורה לפי רישום המשקיף לקבל רק ששה קולות. שמונה קולות שעל פי המשקיף היו אמורים להיזקף לטובת יש עתיד (פה) נרשמו בוועדת הקלפי לטובת רשימת נץ, שהיתה אמורה על פי רישום המשקיף לקבל קול אחד בלבד, בעוד יש עתיד קיבלה בפועל אפס קולות. 10 קולות שעל פי המשקיף הלכו לעלה ירוק (קנ), נרשמו בקלפי על שם מפלגת הפיראטים (ף), שהיתה אמורה לקבל לפי רישום המשקיף קול אחד. הרשימות ביניהן חלה ההחלפה אמנם קרובות באותיותיהן, אך לא כולן צמודות זו לזו כפי שניכר בתלונות של הרשימה המשותפת. נציגי הקיבוץ הגישו ערר לוועדת הבחירות.

את תלונות הרשימה המשותפת אסף ביומיים האחרונים ראש המטה הארגוני של חד"ש, פאדי אבו יונס. התלונות התמקדו בקלפיות שבהן ההצבעה לרשימה המשותפת (ודעם) היתה אמורה להיות מובהקת, אך בפועל נרשמו בהן אפס קולות לרשימה המשותפת לעומת מס' גבוה של קולות לטובת יהדות התורה (ג') או מפלגת כלכלה (ז') הסמוכות לה באותיותיהן.

כך, לדוגמה, בקלפי מספר 11 באום אל-פחם, שבה הצביעו 418 מצביעים, נרשמו 405 קולות למפלגת כלכלה ואפס לרשימה המשותפת. בקלפי מספר 3 בפוריידיס בה הצביעו 511 בוחרים, נרשמו לטובת מפלגת כלכלה 308 קולות לעומת 0 לרשימה המשותפת. באחת הקלפיות בשפרעם, בה הצביעו 477 בוחרים, נרשמו 335 קולות לטובת יהדות התורה לעומת אפס קולות לרשימה המשותפת. בקלפי בנאעורה, שבה הצביעו 367 מצביעים, נרשמו 310 קולות ליהדות התורה לעומת 0 לרשימה המשותפת.

בנוסף, בקלפי בג'סר א-זרקה בה הצביעו 561 מצביעים נרשמו 406 קולות ליהדות התורה לעומת אפס קולות לרשימה המשותפת, בקלפי בדבוריה, בה הצביעו 476 מצביעים נרשמו 467 קולות ליהדות התורה לעומת אפס לרשימה המשותפת.

תוצאות ההצבעה בקלפי בסמר

כל התלונות שאספו הצטברו לכ-2,500 קולות אבודים לכאורה.בנוסף לכך, לטענתם בכפר קאסם קיבלו 1,025 קולות פחות ממה שהיו אמורים על פי רישומיהם.

חבר המזכירות הארצית בחד"ש אורי וולטמן העריך שברוב המקרים מדובר בטעות הקלדה של ועדת הקלפי בין רשימות הצמודות זו לזו בסדרן האלפבתי. "דברים מהסוג הזה קורים כמעט בכל מערכת בחירות, אבל פה בגלל שהאותיות חדשות אולי זה יגרום לבלבול", אמר. וולטמן נזכר במערכת בחירות שבה מפלגת "עם אחד" של עמיר פרץ התמודדה תחת האות "ם'" והרשימה הערבית המאוחדת התמודדה עם האותיות "עם", "ראית שבקלפיות יהודיות קיבלו הרבה "עם", בגלל השם 'עם אחד'. זה נוטה לקרות במערכות בחירות".

אתמול פורסמה בפייסבוק גם תמונה של קלפי זרוקה מתל אביב עם פתקי ההצבעה מפוזרים. בוועדת הבחירות המרכזית הכירו את התמונה ומסרו שלאחר בדיקתה עלה שמדובר בחומר מנהלתי מיותר שנותר בקלפי ונזרק בניגוד להוראות, ולא בפתקים ששימשו להצבעה שלא הגיעו אל ועדת הבחירות.

דובר ועדת הבחירות, גיורא פורדס, הסביר כי בוועדת הבחירות שמורות הקלפיות עם פתקי ההצבעה ופרוטוקולי הוועדה ובמקרה של חשד לאי סדרים ניתן לבדוק את הפרוטוקולים ולערוך ספירה מחדש. הבעיה בטעויות אלו, היא שגם אם בוצעו בתום לב, הן עלולות להשפיע על תוצאות הבחירות ובקלפיות שבהן ההצבעה לא מובהקת לכיוון מסוים או שמשקיף לא ערך רישום מסודר, קשה יותר לגלות או להוכיח אותן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ