אובמה: מאמין שנתניהו לא מעוניין בהקמת מדינה פלסטינית

נשיא ארה"ב אמר כי וושינגטון תצטרך להעריך מחדש את האפשרויות העומדות בפניה והזהיר מפני שחיקה של הדמוקרטיה בישראל בעקבות דברי ראש הממשלה על ערביי ישראל ביום הבחירות

ברק רביד
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה הבהיר הערב (שבת) בראיון לאתר החדשות האמריקאי "האפינגטון פוסט" כי הוא סבור שראש הממשלה בנימין נתניהו אינו תומך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית. "אנחנו מאמינים שכשהוא אמר שזה לא יקרה בתקופת כהונתו כראש ממשלה הוא התכוון לזה", אמר אובמה. 

מדבריו של אובמה בראיון עלה כי לא השתכנע מההבהרות שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ניסה לספק בימים האחרונים בעניין הן בראיונות לתקשורת האמריקאית והן בשיחת הטלפון בין השניים ביום חמישי שעבר. הנשיא האמריקאי ציין כי לאור עמדתו של נתניהו ארה"ב תהיה צריכה לקיים הערכה מחדש ולראות מהן האפשרויות שעומדות לרשותה "כדי להבטיח שלא נראה מצב כאוטי באזור".

במהלך הראיון התחייב אובמה להמשיך ולעבוד עם ממשלת ישראל בכל הנוגע לשיתוף פעולה צבאי, ביטחוני ומודיעיני אולם סירב לומר האם ארה"ב תמשיך לבלום את המהלכים הפלסטינים החד-צדדיים באו"ם. הנשיא האמריקאי סיפר בראיון כי במהלך שיחת הטלפון שלו עם נתניהו הוא אמר לו כי לאור דבריו נגד מדינה פלסטינית "יהיה קשה למצוא דרך שתגרום לאנשים להאמין ברצינות שמו"מ הוא אפשרי".

אובמה הוסיף בראיון כי ארה"ב מתכוונת להמשיך ולהתעקש על עמדתה כי הסטאטוס-קוו בענין הפלסטיני אינו בר-קיימא. "למרות שאנחנו לוקחים לחלוטין בחשבון את ביטחונה של ישראל אי אפשר פשוט להמשיך בסטאטוס-קוו ולהרחיב את ההתנחלויות – זה לא מתכון ליציבות באזור", אמר אובמה. 

נשיא ארה"ב התייחס בראיון לאזהרה של נתניהו בסוף קמפיין הבחירות בעניין העלייה באחוז ההצבעה במגזר הערבי. "הבהרנו שרטוריקה מהסוג הזה סותרת את המסורת הישראלית", אמר אובמה. "למרות שישראל הוקמה על בסיס היותה המולדת ההיסטורית של העם היהודי והצורך למדינה יהודית, הדמוקרטיה הישראלית התבססה על כך שכל אזרחי המדינה זוכים ליחס שווה והוגן. אני חושב שזה מה שטוב בדמוקרטיה הישראלית. אם זה ילך לאיבוד, או אז אני חושב שזה לא רק ייתן תחמושת לאנשים שלא מאמין בצורך בקיומה של מדינה יהודית, אלא גם יתחיל לשחוק את הדמוקרטיה בישראל". 

זוהי ההתייחסות הפומבית הראשונה של אובמה לתוצאות הבחירות בישראל. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, הציג אתמול עמדה דומה בתדרוך היומי לכתבים ואמר כי ראש הממשלה נתניהו לא סיפק בשיחת הטלפון שקיים עם הנשיא ברק אובמה הסברים מניחים את הדעת לדבריו נגד הקמת מדינה פלסטינית. ארנסט אמר כי לממשל האמריקאי "יש ספק" אם דבריו של נתניהו לתקשורת האמריקאית בימים האחרונים לפיהם הוא כן תומך בפתרון שתי המדינות "אכן מייצגים את עמדתו האמיתית" . 

אובמה נושא דברים בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

במהלך יום הבחירות השמיע נתניהו שורת הצהרות והעלה פוסטים בדף הפייסבוק שלו בהם אזהרה מפני עליית אחוז ההצבעה על אזרחי ישראל הערבים "שנעים בכמויות לקלפיות" תוך כדי קריאה לתומכי הליכוד לצאת להצביע. מטה הבחירות של הליכוד שיגר ביום הבחירות הודעות סמס בנוסח הזה למיליוני טלפונים ניידים של בוחרים.

בתחילת השבוע שעבר, כמה ימים לפני הבחירות, התראיין נתניהו בעברית לאתר החדשות NRG המזוהה עם הימין ואמר כי אם ייבחר לראשות הממשלה לא תקום מדינה פלסטינית. כמה ימים קודם לכן אמר נתניהו כי נאום בר-אילן, שבו הכריז על נכונות להקמת מדינה פלסטינית, אינו רלוונטי עוד בשל המציאות הביטחונית באזור.

לאחר נצחונו הבחירות העניק נתניהו ראיונות באנגלית לרשת NBC ולרשת FOX בהם ניסה לחזור בו מהדברים ולתקן את הרושם. נתניהו אמר באותם ראיונות כי הוא רוצה פתרון של שתי מדינות שיהיה יציב ובר-קיימא, אך הנסיבות הקיימות מקשות על כך. "אני מעולם לא חזרתי בי מנאום בר-אילן אותי נשאתי לפני שש שנים. מה שהשתנה זו המציאות", אמר. 

תגובות