שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרצוג: "נתניהו אמר את האמירות הכי גזעניות והכי שקריות - וזה עבד"

יו"ר המחנה הציוני אמר כי נתניהו "פגע והשפיל 20% מאזרחי ישראל", והדגיש כי עליו לתקן זאת. בריאיונות לערוצי הטלוויזיה אמר כי "העם עשה בחירה גרועה" אך הוא מאמין כי בסוף "הציבור יתפכח"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס היום (שבת) במספר פגישות שקיים להתבטאויותיו של ראש הממשלה הנבחר, בנימין נתניהו, ביום הבחירות לגבי אחוזי ההצבעה במגזר הערבי. הרצוג אמר כי "כשקרא לערביי ישראל 'נחילים', נתניהו השפיל ופגע ב-20 אחוזים מאזרחי ישראל בשביל מסע הבחירות שלו. הפעולה הראשונה שלו חייבת להיות תיקון במעשים, לא במלים ריקות, של הקרע החריף שהוא גרם בכך. הוא חייב לעשות הכל כדי להפוך אותם לאזרחים שווי זכויות". בריאיונות לערוצי הטלוויזיה הוסיף כי נתניהו "אמר [לציבור] שנחילי ערבים באים לכלותינו באמירות הכי שקריות והכי גזעניות שיש. וזה עבד".

הרצוג הוסיף כי "היהדות ידעה תמיד לכבד ולהוקיר את הגר והשונה, ובמלותיו הקשות של נתניהו כלפי חמישית מאזרחי ישראל הוא פגע במוסר היהודי והמשיך לקרוע ולפרק את הפסיפס האנושי המרכיב את החברה הישראלית" וכי "מלות הפיוס של דוברו לא יעזרו לאחות את הפצע שפער". 

יצחק הרצוג, יום לפני הבחירותצילום: מוטי מילרוד

בריאיון לחדשות ערוץ 2 הערב הרחיב הרצוג על הנושא והוסיף כי הפער הגדול בין הסקרים לתוצאות הסופיות של הבחירות הוא תוצאה של "מסע הסתה והפחדה" של נתניהו בימים האחרונים לפני הבחירות. "נתניהו נגע בעצב עמוק גזעני... הוא משקר, זו עובדה. זה פרץ פתאום, כמו וריד שהתפוצץ. הייתי אמור להיות מוכן לדבר הזה", הוסיף. לדבריו, "מה שהיה חסר זה תמונת מודיעין עומק של מה שקורה בימין". 

"[נתניהו] משקר את הציבור שוב ושוב ומטפטף לו רעל וזה עובד לו", הדגיש הרצוג אך ציין "אבל בסוף זה יפסיק לעבוד. לצערי הוא הולך להתנגש בקיר עם ממשלה צרה עם בנט וליברמן, שתוביל אותנו למבוי סתום חמור וקשה, ואז הציבור יתפכח". 

בראיון לערוץ 10 אמר דברים דומים. הוא דחה את הטענות כי איבד את קולות הפריפריה ואמר כי "יש ציבור ימני שהוא מחובר מאוד עמוק לליכוד, שנתניהו נגע בו בימים האחרונים. הוא אמר לו שנחילי ערבים באים לכלותנו באמירות הכי שקריות והכי גזעניות שיש. וזה עבד"... הוא פחות או יותר הגדיר חצי מהעם כבוגדים. זאת רטוריקה. כאשר אתה בא מתוקף מעמדך ומטפטף הפחדה לעמך זה כמעט מעילה באמון. אני חושב שזאת טעות חמורה לעם שצריך חוסן נפשי". לקראת סוף הריאיון הוסיף כי "העם עשה בחירה רעה וגרועה ואני אעשה הכל כדי להחליף אותה ומהר". 

הוא התייחס גם לביקורת שהוטחה באנשי שמאל בעקבות התבטאויותיהם במהלך הבחירות, ובמיוחד בעקבות נאומו של יאיר גרבוז בעצרת להחלפת השלטון כשבועיים לפני הבחירות. הרצוג הסכים בערוץ 2 ש"צריך להפסיק להתנשא". "צריך לתת לאנשים את התחושה של חיבור עמוק יותר. ככל שעובר הזמן המוצר משתפר".

בשני הריאיונות הללו הגן על החיבור עם ציפי לבני ועל הסכם הרוטציה ביניהם. "החיבור מיקם אותנו במרכז ושבר תקרת זכוכית שהיינו נטועים בה עמוק בשמאל", אמר לערוץ 10, "הוא הביא אותנו למרכז, להיות עוגן זה חשוב מאוד". בערוץ 2 הדגיש כי "הברית הזאת היתה ברית מצוינת. אני חושב שהאובססיה לגבי הרוטציה יש בה משהו שוביניסטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ