בליכוד מחריפים את הטון נגד השותפות העתידיות: חייבים להחזיק בתיקי החוץ והביטחון

בצאתם מפגישת התייעצות עם נשיא המדינה, אמר ח"כ לוין כי "מפלגת שלטון גדולה בת 30 מנדטים מחויבת להחזיק בידיה גם ב"תיקי מפתח חברתיים". ארדן: גאים שיו"ר ועדת הבחירות ערבי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עם תחילת סבב ההתייעצויות שמקיים היום (ראשון) נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נציגי המפלגות על מרכיב הממשלה הבאה, בליכוד החריפו את המסרים ואותתו לשותפות הקואליציוניות העתידיות כי עליהן להתגמש כדי לאפשר לנתניהו לכונן קואליציה יציבה במהירות האפשרית.

שרי הליכוד מבקשים להחזיק את תיקי החוץ והביטחון בידי מפלגתם ולא להעבירם לבית היהודי או לישראל ביתנו. השר ישראל כץ אמר בצאתו מהנשיא: "אני קורא לנציגי המפלגות להבין את כובד האחריות, לפעול בגמישות ובאחריות כדי שנוכל לעמוד יחד מול האתגרים".

לדברי השר גלעד ארדן, "הקדמת ההתייעצויות מבטאת צורך להזדרז, וזה מסר גם כלפי השותפים שלנו והאופוזיציה. נתניהו קיבל גיבוי וצריך לקחת את זה בחשבון בזמן הרכבת הממשלה". בהתייחס אל הביקורת כלפי דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו על המצביעים הערבים ביום הבחירות, אמר: "אנחנו מביעים צער רב לפירוש הלא נכון שניתן לאמירה של ראש הממשלה כדי לעודד את מצביעי המחנה הלאומי. ישראל היא מדינה דמוקרטית ואנחנו גאים בכך שיו"ר ועדת הבחירות הוא שופט עליון ממוצא ערבי. וכשמדינת ישראל מותקפת אנחנו מבקשים גם מהאופוזיציה לגלות אחריות".

נציגי סיעת הליכוד בבית הנשיא, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר סיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין אמר בצאתו מהפגישה עם ריבלין: "המלצנו על נתניהו. כפי שהנשיא אמר, העם אמר את דברו בצורה ברורה. אנחנו קוראים ליתר המפלגות להמליץ על נתניהו כדי שתוקם כאן ממשלה יציבה ומתפקדת. אנחנו נעשה הכל כדי שזה יקרה כמה שיותר מהר".

ח״כ יריב לוין אמר את הדברים באופן ברור: "הליכוד כמפלגת שלטון גדולה בת 30 מנדטים מחויבת הפעם להחזיק בידיה לא רק עמדות מפתח בתחומי החוץ והביטחון, אלא גם תיקי מפתח חברתיים על מנת לטפל במכלול הנושאים להם התחייבנו במערכת הבחירות". לוין הוסיף כי "יש לפעול להשלמת הרכבת הממשלה ללא דיחוי. אנו נקיים משא ומתן הוגן עם שותפותינו הפוטנציאליות, מתוך כוונה להקים ממשלה יציבה שתכהן ארבע שנים". 

השר סילבן שלום התייחס אף הוא לנושא ישירות בראיון לגלי צה"ל הבוקר. "הדרישות של השותפות הן כאלה כאילו הן קיבלו 30 מנדטים ולא אנחנו קיבלנו 30 מנדטים. אני אומר שהם צריכים להסתכל על פני המציאות ולהבין מי המפלגה המובילה, ומי המפלגה הגדולה. כמובן שהם צריכים להיות יותר צנועים", אמר. שר התחבורה כץ אמר בראיון הבוקר לקול ישראל: "אני משוכנע שאמלא תפקיד בכיר בממשלה הבאה", והוסיף כי הוא "מקווה שהשותפים גם יבינו שמי שקיבל מהציבור את המנדט ואת התמיכה זה ראש הממשלה והליכוד, ויכבדו גם את רצון הבוחר גם כשהם מגיעים להציג את דרישותיהם". 

בליכוד העריכו לאחר הבחירות כי יו"ר כולנו משה כחלון יזכה בתיק האוצר שבו הביע עניין, אך המצב בנוגע לתיקי החוץ והביטחון שונה: נתניהו יצטרך להחליט אם למסור אותם לשותפיו הקואליציוניים הצפויים, ליברמן ונפתלי בנט, או לבכירי מפלגתו. בכיר בליכוד אמר אתמול ל"הארץ" כי "אין סיבה שנתניהו ייתן תיקים בכירים לליברמן, שהשיג רק שישה מנדטים, ולבנט, שהתרסק לשמונה. הם צריכים להבין שכוחם אינו גדול כשהיה ושהציבור נתן אמון רב מאוד בליכוד, ולכן עמדות המפתח צריכות להיות שלו". מנגד, מקור אחר במפלגה אמר כי "נתניהו יכול לקנות לעצמו שקט תעשייתי וכהונה ארוכה אם ייתן תפקידים בכירים לשותפים שיודעים שאין סיבה שיחזיקו בהם, לאור כשלונם בבחירות. מבחינה טקטית, עדיף לנו לוותר על החוץ והביטחון".

ליברמן, שהתכוון לדרוש את תיק הביטחון, עשוי להמשיך במשרד החוץ, שבו מעוניינים גם בנט ולפחות שלושה שרים מכהנים מטעם הליכוד - גלעד ארדן, יובל שטייניץ וסילבן שלום. מלבד התיק שיימסר לו עצמו צפוי ליברמן לדרוש את תיק הקליטה, שבו מכהנת חברת מפלגתו סופה לנדבר, ו/או את תיק הרווחה עבור סגניתו ברשימה, אורלי לוי־אבקסיס.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט יבקש להעניק לחברי מפלגתו את תיקי הבינוי והשיכון והדתות, שבהם הם מחזיקים כיום, אלא שגם ש"ס צפויה לדרוש את תיק הדתות, במקביל לתביעתו של דרעי לקבל לידיו את תיק הפנים. דרעי יבקש למנות שני שרים ממפלגתו וייתכן שגם סגן לשר האוצר מטעמה, אך גם ידרוש מנתניהו שלא להגדיל את מספר השרים ליותר מ–18, כפי שנקבע בחוק בכנסת הקודמת. יהדות התורה, שחבריה אינם מכהנים כשרים, צפויה לדרוש את תפקיד סגן שר הבריאות לח"כ יעקב ליצמן, שמילא אותו בעבר, ותפקיד סגן שר נוסף עבור ח"כ מאיר פרוש, לצד ראשות ועדת הכספים. בליכוד הזכירו כמועמדים לתיק ביטחון הפנים את מספר 2 בכולנו, יואב גלנט, ואת איילת שקד מהבית היהודי, שהצהירה על רצונה בו.

תגובות