נתניהו ובנט נפגשו לראשונה מאז הבחירות ושוחחו על קידום חוק העמותות וחוק מדינת הלאום

ראש הממשלה ויו"ר הבית היהודי לא עסקו עדיין בחלוקת התיקים. "לפני שמדברים עליהם, צריך להבהיר שתהיה כאן ממשלת ימין, לא ימין ושמאל", אמר מקור המעורה בפרטי הפגישה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שני) עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בפעם הראשונה מאז הבחירות. מקורות המעורים בפרטי המפגש טענו שהשניים לא דנו בחלוקת התיקים בממשלה הבאה, אלא שוחחו בעיקר על אופייה הצפוי של הממשלה הבאה. המפגש לא הוגדר חלק מהמשא ומתן הקואליציוני שייפתח, ככל הנראה, ביום רביעי הקרוב. "לפני שמדברים על תיקים, צריך להבהיר שתהיה כאן ממשלת ימין, ולא ימין ושמאל", אמרו מקורות המעורים בפגישה. 

נפתלי בנט העלה בפגישה את האפשרות שהממשלה החדשה תקדם את חוק העמותות, שהוא תנאי יסוד של הבית היהודי לכניסה לממשלה, כמו גם את חוק מדינת הלאום ואת "תוכנית הצפון" שגיבשה מפלגתו, שמיועדת לקדם את התעסוקה בצפון הארץ. בנט הציג לנתניהו את את חוק העמותות שגיבשה מפלגתו, שהוא תנאי יסוד של הבית היהודי לכניסה לממשלה.

בבית היהודי אישרו היום כי נוסח החוק, שיזמה ח”כ איילת שקד, שונה מגרסתו המקורית שהוצגה כבר בקדנציה הקודמת. כעת, על פי הנוסח המתגבש, עמותה שתבקש לגייס תרומה ממדינה זרה ולזכות בפטור ממס, תצטרך לזכות באישור כפול משר האוצר ומוועדת הכספים של הכנסת – שני גובנט ונתניהו שוחחו אתמול במקביל גם על קידומם של חוק מדינת הלאום ושל "תוכנית הצפון" שגיבש הבית היהודי, שמיועדת לקדם את התעסוקה בצפון הארץ. 

נתניהו ובנט בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

הבוקר הסתיים סבב ההתייעצויות של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם הסיעות השונות, וראש הממשלה נתניהו השיג 67 ממליצים לעומת 29 ממליצים ליצחק (בוז'י) הרצוג. על נתניהו המליצו הליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו, כולנו, ש"ס והיהדות התורה, ואילו על הרצוג המליצו המחנה הציוני ומרצ. יש עתיד והרשימה המשותפת לא המליצו על אף אחד.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לקראת פתיחת המשא ומתן הקואליציוני, בכירים בליכוד החריפו את מסריהם לשותפות הקואליציוניות העתידיות ואותתו להן כי עליהן להתגמש כדי לאפשר לנתניהו לכונן קואליציה יציבה במהירות האפשרית.

בליכוד מבקשים להחזיק את תיקי החוץ והביטחון במפלגה ולא להעבירם לבית היהודי או לישראל ביתנו. השר ישראל כץ אמר בצאתו מבית הנשיא: "אני קורא לנציגי המפלגות להבין את כובד האחריות, לפעול בגמישות ובאחריות כדי שנוכל לעמוד יחד מול האתגרים".

לדברי השר גלעד ארדן, "הקדמת ההתייעצויות מבטאת צורך להזדרז, וזה מסר גם כלפי השותפים שלנו והאופוזיציה. נתניהו קיבל גיבוי וצריך לקחת את זה בחשבון בזמן הרכבת הממשלה".

נתניהו ובנט בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ