נתניהו הביע צער בפני ערביי ישראל: "אני יודע שהדברים שאמרתי פגעו"

בעקבות הביקורת על דבריו ביום הבחירות לפיהם "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי", אמר רה"מ: "לא היתה לי שום כוונה שכך יהיה". הרשימה המשותפת: גזענותו לא החלה ולא תסתיים בהתבטאות הזו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער הערב (שני) על אמירתו ביום הבחירות לפיה "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי, עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים" - במטרה לעודד הצבעה למפלגתו. "אני יודע שהדברים שאמרתי לפני ימים אחדים פגעו בחלק מאזרחי ישראל, פגעו בערביי ישראל", אמר הערב, "לא היתה לי שום כוונה שכך יהיה. אני מצטער על כך".

בחירות 2015: כל העדכונים והפרשנויות

במפגש עם אזרחים ערבים, דרוזים וצ'רקסים בבית ראש הממשלה בירושלים, אמר נתניהו כי "המעשים שלי כראש ממשלה, כולל ההשקעות האדירות במגזרי המיעוטים, מוכיחים את ההיפך הגמור. אני חושב, באותה מידה, שאסור ששום גורם מחוץ למדינת ישראל יתערב בתהליכי הדמוקרטיה שלנו".

ראש הממשלה הוסיף: "אני רואה את עצמי כראש הממשלה של כל אחד ואחד מכם, של כל אזרחי ישראל, ללא שום הבדל של דת, גזע ומין. אני רואה בכל אזרחי ישראל שותפים לבנייתה של מדינת ישראל, משגשגת ובטוחה, למען כל אזרחי ישראל".

במפגש השתתפו בין השאר פעילי ליכוד מהחברה הערבית ואחרות. בין הנוכחים היו ראש מועצת בית ג'אן, ביאן קבלאן, ראש מועצת פוריידיס יונס מרעי, ראש מועצת טובא זנגריה, חסין היב, ראש מועצת ירכא והיב חבש, ראש מועצת סג'ור, חמד ג'בר, ראש מועצת כפר כמא, זכריה נפסו וראש מועצת חורפיש מאג'ד עאמר. עוד השתתפו פעיל הליכוד מכפר קרע חוסאם מסרי, הכומר סמאען דמיטרי, איוב קרא מהליכוד, השייח' סלמאן אל אטרש, השייח' עטאף קרינאווי, שהיה בעבר איש הליכוד, הנער מוחמד זועבי, שפרסם סרטון נגד חטיפת שלושת הנערים, אמו שרה זועבי ועוד. למפגש לא הוזמנו אנשי הרשימה המשותפת, שמייצגים את מרבית המצביעים ברחוב הערבי אליהם כיוון נתניהו ביום הבחירות, או חברי ועדת המעקב העליונה. בריאיון עם גאולה אבן הערב בערוץ 1 הגדיר השר לשעבר אבי דיכטר את האירוע "מפגש של אנשי ליכוד", שנערך, לדבריו, על מנת להודות להם על עבודתם ביום הבחירות.

ברשימה המשותפת דחו הערב את דברי נתניהו ותקפו בחריפות את ראש הממשלה. "לצערנו, הגזענות של נתניהו וממשלותיו לא התחילה ולא תסתיים בהתבטאות המסיתה הזאת. חקיקה גזענית ומדירה ומדיניות מפלה הן תוכנית העבודה של נתניהו גם לכנסת הקרובה, ולכן לא נותר לנו אלא לדחות את הבעת הצער ולהמשיך במאבקנו למען שיוויון לאוכלוסיה הערבית", נמסר. "הבעת הצער של נתניהו היא לא יותר ממחווה ריקה מתוכן שנועדה להכשיר את המשך השלטון הגזעני של נתניהו ואנשיו". 

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר הערב כי "עצם אמירתו שהוא נפגש עם בני מיעוטים ולא עם מיעוט ערבי, יש בה אי הפנמה וגסות ושיסוי בתוך האוכלוסיה הערבית עצמה, והתעלמות מההנהגה הלגיטימית של האוכלוסייה הערבית שנבחרה אך ורק לפני כמה ימים באחוזי תמיכה חסרי תקדים".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר: "אצל נתניהו ההסתה והגזענות הן עניין של כדאיות. כשכדאי הוא מסית, וכשפחות כדאי הוא מתנצל. אם נתניהו רוצה שנתייחס ברצינות להתנצלויות שלו הוא צריך לגבות אותן במעשים". 

הבית הלבן גינה בחריפות את דבריו של נתניהו יממה אחרי הבחירות.  דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר על ראש הממשלה כי "התבטאויותיו בעניין אזרחי ישראל הערבים שוחקות את יחסי ישראל-ארה"ב. זו היתה טקטיקה צינית של יום בחירות".

"התבטאויות כאלה חותרות תחת הערכים והאידיאלים הדמוקרטיים שהיו חשובים לדמוקרטיה שלנו והיו חלק חשוב ממה שקשר את ארצות הברית ואת ישראל יחדיו", אמר ארנסט. הוא הוסיף כי הממשל מתכוון להבהיר את הדברים הללו באופן ישיר לישראל.

בבית הלבן עקבו מקרוב אחרי הימים האחרונים של מערכת הבחירות בישראל ונחרדו מהקמפיין של נתניהו נגד אזרחי ישראל הערבים. במשך כמה ימים נמנעו בבית הלבן מלהגיב באופן פומבי כדי לא לשחק לידיו של נתניהו, אולם אחרי סיום הבחירות החליטו בממשל להתייחס לנושא.

גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, יצא נגד דברי נתניהו. "מבית הנשיא יצאה קריאה לכל אזרחי ישראל לבוא ולהצביע. צריכים כולם להיזהר בדבריהם בעיקר אלה שאותם שומעים בעולם כולו", אמר בפגישה עם נציגי הרשימה המשותפת בבית הנשיא. 

עוד אמר ריבלין כי "ישראל מוגדרת כמדינה יהודית, אסור לשכוח באותה נשימה שהיא מוגדרת גם כדמוקרטית.  אני קורא ליהודים וגם לאחיי הערבים להימנע מהסתה. ברור שאמירה של בכיר במדינה נשמעת בצורה יותר ברורה וחדה מאשר של אדם אחר".

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס אף הוא לאמירה. לדבריו, "כשקרא לערביי ישראל 'נחילים', נתניהו השפיל ופגע ב-20 אחוזים מאזרחי ישראל בשביל מסע הבחירות שלו. הפעולה הראשונה שלו חייבת להיות תיקון במעשים, לא במלים ריקות, של הקרע החריף שהוא גרם בכך. הוא חייב לעשות הכל כדי להפוך אותם לאזרחים שווי זכויות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ