אילן שוחט, מספר 4 בישראל ביתנו, מוותר על מקומו בכנסת

שבוע אחרי הבחירות הודיע שוחט כי ימשיך בתפקידו כראש העיר צפת. במקומו צפוי להיכנס לכנסת ה-20 ח"כ רוברט אילטוב

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

אילן שוחט, ראש העיר צפת שהוצב במקום הרביעי ברשימת ישראל ביתנו, הודיע היום (שלישי) כי הוא מוותר על מקומו בכנסת ונשאר בתפקידו. במקומו, צפוי להיכנס לכנסת ה-20 ח"כ רוברט אילטוב, מספר 7 ברשימת המפלגה, שזכתה לשישה מנדטים בלבד.

בימים האחרונים הביע שוחט באמצעי התקשורת השונים לבטים, אמר שהוא מעוניין בתפקיד ביצועי ושהוא חוכך בדעתו היכן יבואו יכולתיו יותר לידי ביטוי. במסיבת העיתונאים שקיים היום בלשכתו, אמר שוחט כי "בסופו של דבר מה שהכניע אותי זה גלי התושבים". לדבריו, "הבחירות הסתיימו ולתדהמתי הופתעתי מדבר אחד שלא ציפיתי לו - השותפים שלי לדרך ותושבי צפת לחצו עלי להישאר בעיר. גיליתי עיר אוהבת ותומכת. יצאו עצומות בפייסבוק של תושבים שקראו לי להישאר, קיבלתי טלפונים, פרסומים במקומונים ושלטי חוצות שכולם קראו לי להישאר בעיר. זה היה ברמה חסרת תקדים".

שוחט הוסיף כי "עשיתי ויתור לא פשוט. אבל בסופו של דבר מה שהשפיע עלי זה גלי ההערצה שקיבלתי מהתושבים". בתשובה לשאלה כיצד הוא מסביר את הפער בין אחוזי ההצבעה הנמוכים לישראל ביתנו בצפת לבין מה שסיפר על גלי התמיכה, אמר שוחט כי  "אנשים קרובים אלי מהמעגל הקרוב לא הצביעו ליברמן כדי שלא אכנס לכנסת ואשאר בעיר. האזור (הגליל, נ"ש) כולו נתן בי אמון כנציג אזורי ואפשר לראות את זה בתוצאות הבחירות". 

שוחט במסיבת העיתונאים בלשכתו בצפת, היוםצילום: גיל אליהו

עם זאת תושבים בעיר מביעים ספק לגבי המהלך. מ' , תושב צפת, אומר ש"הוא נמצא במצב של תלות באנשים הקרובים לו ואם הוא היה הולך, הם לא היו סולחים לו". עוד הוסיף מ' כי כל מי שעשה את המודעות הוא מקרב התומכים של שוחט, "נציג ש"ס שהוא סגן שלו, ונציג יהדות התורה שהוא חבר קואליציה". 

יו״ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר בתגובה לפרישה כי הוא מצטער על החלטת שוחט, אך מבין את דאגתו הכנה לעיר צפת ולתושביה שהתקשו לקבל את עזיבתו, וכי הוא בטוח ששוחט ימשיך לתרום רבות לפיתוחם ולשיגשוגם של העיר והאזור, ו״שראל ביתנו תעזור לו בכך ככל שתוכל. ליברמן הוסיף כי הוא שמח על המשך כהונתו של יו״ר הסיעה, ח״כ רוברט אילטוב, "שתרם רבות לחיים הציבוריים בישראל בעבודתו הפרלמנטרית בשלוש הכנסות הקודמות וימשיך לעשות כך".

שוחט הותיר לעצמו פתח להישאר בתפקידו, כשאמר מיד לאחר הבחירות כי "מתחילת הדרך אמרתי שאני רוצה לבוא לידי ביטוי בתפקיד יישומי וביצועי שבו אוכל להביא את הכישורים והיכולות שלי לידי ביטוי. אני צריך לראות מאיזו עמדה אני עושה את זה בצורה הטובה ביותר. כרגע הכיוון הוא הכנסת ואנחנו רוצים להיות שם". שוחט, שנבחר לראשונה לראשות העיר ב-2008 ולאחר מכן שוב ב-2013, הוסיף בריאיון לרדיו קול רגע לאחר הבחירות, כי "כרגע אנחנו בשאלות היפוטתיות, עוד לא התחיל המשא ומתן, אני מאוד מקווה שאשתלב על מנת שבאמת אוכל להשפיע ולהביא לידי ביטוי את החזון שלנו, של הפריפריה, של הגליל והנגב".

לפני כחודשיים התפרסמה הקלטה של נהגו של שוחט המתעדת לכאורה העברת מעטפות מזומנים לעוזרו של ראש העיר. שוחט מסר כי מדובר היה בתלושים שיועדו לנזקקים וההאשמות כלפיו הן חלק מניסיונות סחיטה שנעשים נגדו מאז הודיע על מועמדותו לכנסת.

ההקלטה התפרסמה לראשונה באתר "וואלה!", ונשמעת בה שיחה בין נהגו לשעבר של שוחט, יוסי לוי, לבין מזכירתו של ראש העיר, לאחר שהנהג נשלח להביא ארגז ובו מעטפות כסף מזומן מירושלים. בשיחה מבקשת המזכירה מהנהג לבדוק מה יש במעטפות שלקח אתו ברכב והוא משיב שיש בהן שטרות של כסף. בתום השיחה מבקשת המזכירה מהנהג שיגיע ישירות לעוזרו הבכיר של שוחט. ההקלטה נחשפה במסגרת תביעה שהגיש לוי נגד שוחט לאחר שפוטר, במסגרתה פירט שורה של ליקויים חמורים לכאורה בהתנהגותו של ראש העיר, בהם גם העברת הכספים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ