יו"ר ועדת הבחירות פסל שתי קלפיות בכפר קאסם

מאז ההכרזה על תוצאות הבחירות בדקה הוועדה 233 קלפיות שלגביהן התקבלו תלונות ובכפר קאסם נמצאו יותר קולות ממצביעים. בחלק מהקלפיות האחרות תוקנו הסטות של קולות בין מפלגות

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, אישר היום (רביעי) את פסילתן של שתי קלפיות בכפר קאסם בשל פגמים מהותיים בהליך ההצבעה ובספירת הקולות. ההצבעות בקלפיות אלה לא נכללות בספירת הקולות ומשטרת ישראל תבצע חקירה מעמיקה בחשד לפגיעה בטוהר הבחירות - כך נקבע בהחלטתו של ג'ובראן בתום בדיקת קלפיות שלגביהן התקבלו תלונות. מחר תפורסם ספירת הקולות הסופית.

מאז ההכרזה על תוצאות הבחירות, בדקה הוועדה את הקולות וההתנהלות ב–233 קלפיות שלגביהן התקבלו תלונות לגבי טעויות או פגיעה בטוהר המידות. מתוך קלפיות אלה, לגבי 26 קלפיות התקבלו דיווחים על אירועים חריגים ביום הבחירות, ב–97 קלפיות שיעור ההצבעה היה גבוה באופן חריג (מעל 90%), לגבי 19 קלפיות התקבלו תלונות לאחר יום הבחירות בטענה שתוצאותיהן אינן סבירות ולגבי 91 קלפיות עלה חשש להסטת קולות בשל טעות אנוש והן עלו לבדיקה באמצעות בקרה של המערכת הממוחשבת. בקלפיות שבהן נמצאו טעויות בהסטת קולות בין מפלגות הן תוקנו, אך הוועדה לא מסרה פרטים על ממצאי הבדיקות וכמה קולות הוסטו ולאיזו מפלגה בכל אחת מהקלפיות.

בשתי הקלפיות שנפסלו בכפר קאסם ושמספר בעלי זכות ההצבעה בהן הגיע לכ–1,300 נמצאו 47–48 קולות יותר ממספר המצביעים שהצביעו בהן כדין, ותוצאותיהן כלל לא הועברו לוועדה המרכזית. השופט ג'ובראן כתב בהחלטתו כי "פרוטוקולי ועדות הקלפי הנ"ל רצופים הערות ממזכירי ועדות הקלפי וחברי הוועדה לפיהן במהלך יום הבחירות אלה התרשמו מאי סדרים שונים בקלפיות: הכנסת מעטפות ביתר לתיבת הקלפי, מעטפות הצבעה החתומות על ידי ועדת הקלפי שלא נמצאו על ידי הוועדה, ניסיונות רבים להצבעה בשם אחר וכיו"ב".

ספירת קולות בכנסת, בשבוע שעברצילום: רויטרס

ג'ובראן הוסיף כי ועדת הבחירות האזורית מרכז־צפון מלכתחילה לא כללה את תוצאותיהן של קלפיות אלה בתוצאות הבחירות שהועברו לוועדה המרכזית וכי מהליקויים העולים מהן נראה שתוצאותיהן לא משקפות את רצון הבוחרים. "משכך, החלטתי לאשר את אי הכללת התוצאות שבהן בתוצאות הבחירות לכנסת ה-20". כמו כן, ציין ג'ובראן כי בבדיקה שערך מטה הוועדה עלה כי אין באי הכללת ההצבעות משתי קלפיות אלה כדי לשנות את התוצאות הסופיות של הבחירות ולכן אין להידרש לעריכת חוזרות בהן.

לגבי קלפי נוספת, קלפי מספר 29 בטייבה, שנכללה בתוצאות ועדת הבחירות האזורית השרון, כתב ג'ובראן כי עולה מחומרי הקלפי מידע ש"אינו מעודד". ג'ובראן ציין כי יו"ר הוועדה האזורית השופטת גלית ציגלר קיימה בירור מקיף של המידע ותשאלה את מזכירי ועדת הקלפי ויו"ר הוועדה, ובבירור שערכו אנשי מטה הוועדה המרכזית עלו חששות לפגיעה בטוהר הבחירות. עם זאת, כתב כי "מספרי הבקרה בקלפי זו ניתנים להסבר באופן כלשהו. משקיים ספק בעניין, ותוצאות הבחירות הועברו על ידי ועדת הבחירות האזורית לוועדה המרכזית, תוצאות הבחירות מהקלפי ייכללו בתוצאות הסופיות". ג'ובראן הבהיר כי גם במקרה הזה הבדיקה העלתה שאין בהכללה או באי הכללתה של הקלפי כדי לשנות את תוצאות הבחירות הכלליות.

ג'ובראן הוסיף כי החלטתו תועבר למשטרת ישראל כדי שתבצע חקירה מעמיקה בחשד לפגיעה בטוהר הבחירות בשלוש קלפיות אלה. "אין להשלים עם פגיעה בטוהר הבחירות ויש למצות את הדין עם הפוגעים בעקרון זה", כתב.

הליך הבדיקה של הקלפיות כלל שלושה סוגי בדיקות: "בדיקת הסטות" — בדיקה האם תוצאות הקלפי שהוקלדו במערכת הממוחשבת משקפות את הכתוב בפרוטוקול ולחלופין וכן בדיקה האם הרישום בפרוטוקול משקף את התוצאות בגיליון ספירת הקולות. בנוסף, ישנה "בדיקה ראשונית" — בדיקה של שיעור ההצבעה, כמות הקולות הפסולים, התאמת מספר הקולות הכשרים למספר המעטפות, סבירות התפלגות התוצאות, התאמת מספר השוטרים שהצביעו אל מספר תעודות הצבעת השוטרים שצורפו לפרוטוקול, איזון הפרוטוקול ובדיקה האם הוא כולל שינויים ומחיקות רבים. קלפיות שבדיקתן הראשונית הראתה שקיים חשש לאי תקינות הופנו ל"בדיקה מעמיקה", הכוללת בדיקה של כל חומרי הקלפי לרבות ספירת המעטפות, הקולות הכשרים, הקולות הפסולים ועוד. מתוך כלל הקלפיות שנבדקו, 142 קלפיות נבדקו בבדיקה ראשונית ו-40בבדיקה מעמיקה.

בעקבות הבדיקה, 60 מצביעי מרצ בקיבוץ סמר שקולותיהם נזקפו לטובת ישראל ביתנו, ורוב מצביעי הרשימה המשותפת שקולותיהם הועברו ליהדות התורה ולמפלגת כלכלה, כפי שדווח ב"הארץ", יכולים לנשום לרווחה – לאחר בדיקת 91 קלפיות, שבהן עלה חשד להסטת קולות בין מפלגות, תיקנה הוועדה את הטעויות שמצאה בקלפיותיהם בהתאם לטענתם. מהוועדה לא נמסר בכמה קלפיות נמצאו טעויות וכמה קולות הוסטו בסך הכל בין המפלגות.

מבדיקה באתר הוועדה עולה כי הוועדה תיקנה את התוצאות בקלפי מספר 11 באום אל-פחם, בקלפי מספר 3 בפוריידיס, בקלפי מספר 4 בשפרעם, בקלפי מספר 2 בנאעורה, בקלפי מספר 3 בג'סר א-זרקה, בקלפי מספר 6 בדבוריה ובקלפי מספר 918 בשכונת עג'מי ביפו.

לעומת זאת, תוצאות הרשימה המשותפת בקלפי מספר 57 בחיפה לא תוקנו אף שנבדקו בידי הוועדה, ואת קלפי מספר 571 בבית הספר ביאליק-רוגוזין בתל אביב הוועדה לא בדקה. בקלפי זו נותרו 0 קולות לרשימה המשותפת, אף שלטענת ראש המטה הארגוני של חד"ש, פאדי אבו יונס, היו אמורים להיות בה 20 קולות לרשימה המשותפת לפי רישומי המשקיפה. בקלפי נרשמו שני קולות פסולים, ול"הארץ" הגיעו תלונות של שלושה אנשים שהצביעו לרשימה המשותפת, מה שהיה אמור להקנות לה קול אחד לפחות בקלפי זו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ