הדרישות מרחיקות הלכת של בנט: תיקי הביטחון, החינוך והדתות

בליכוד אמרו בימים האחרונים כי כוחה של הבית היהודי אינו מצדיק יותר משני תיקים, אלא אם תוותר על הדרישה לתיק בכיר. מקורב לבנט: "ברור לנו שלא נקבל את הביטחון"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, ידרוש מראש הממשלה בנימין נתניהו להעניק למפלגתו שלושה תיקים מרכזיים - הביטחון, החינוך והדתות, כך אמרו היום (שלישי) במפלגה. מדובר בדרישות מרחיקות לכת הרחוקות מההערכות שנשמעו במפלגה בימים האחרונים, אך מקורב לבנט הודה כי "ברור לנו שלא נקבל את תיק הביטחון", בעוד שמקור נוסף הבהיר כי מבחינת המפלגה אלו דרישות פתיחה בלבד.

בליכוד הבהירו בימים האחרונים שלאור הירידה בכוחה של הבית היהודי בבחירות, בנט יצטרך להתפשר משמעותית: "אין סיבה להעניק למפלגה שזכתה רק בשמונה מנדטים יותר משני תיקים", הבהיר בכיר במפלגה. "נהיה מוכנים לשקול להעניק שלושה תיקים לבנט, אם יסכים לסגת מדרישתו לתיק בכיר דוגמת החוץ או הביטחון".

בנט ביום הבחירות, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

דרישתו של בנט לקבל את תיק הביטחון מעמיקה את התחרות על התפקיד בין השותפות הקואליציוניות: מנהיג ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שב והבהיר הבוקר כי , בעוד שהשר המכהן, משה יעלון, נחשב למועמד המועדף על נתניהו. בתוך כך הבהירו בליכוד כי "אי אפשר להוציא את שלושת התיקים הבכירים - ביטחון, חוץ ואוצר - מידיה של מפלגת השלטון. לפחות אחד מהם יצטרך להשאר בידינו".

ממפלגת ישראל ביתנו צפויה סופה לנדבר לכהן כשרה השניה מטעם ישראל ביתנו ותוסיף להחזיק בתיק הקליטה. עם זאת, חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס ככל הנראה לא תמונה לשרה. התביעה לתיק הדתות, שבו מחזיק כיום בנט, צפויה לסבך את המשא ומתן הקואליציוני. מנהיג ש"ס, אריה דרעי, אמר כי בכוונתו לקחת על עצמו את תפקיד שר הדתות, לצד תיק הפנים שיתבע עבור מפלגתו.

בליכוד רואים בדרישת בנט לתיק החינוך מהלך מתבקש. "בבית היהודי ניסו לאותת לבנט שיוותר על תיק בכיר כמו חוץ וביטחון לטובת התיק המסורתי שבו מחזיקה המפלגה, החינוך, שנחשב בעיני הציונות הדתית לערכי ומרכזי", אמרו מקורות המעורים במגעים הקואליציוניים. 

התמקדותו של בנט בשלושת התיקים מעידה ככל הנראה על כך שהחליט לוותר על שלושה תיקים מרכזיים אחרים ששקל לדרוש: תיק הבינוי והשיכון, שבו מחזיק כיום השר אורי אריאל ונחשב לעמדת מפתח בקידום הבנייה ההתנחלויות; ותיקי ביטחון הפנים והמשפטים, שבהם הביעה עניין ח"כ איילת שקד.

מהליכוד נמסר כי לאחר שנפגש אתמול עם בנט והיום עם ליברמן, ייפגש הערב נתניהו עם יו"ר כולנו משה כחלון, לקראת פתיחת המשא ומתן הקואליציוני. נתניהו וכחלון שוחחו בערב הבחירות, לאחר שנה וחצי שבה לא היה ביניהם קשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ