בליכוד מבקשים להקדים מינוי אדלשטיין ליו"ר הכנסת כדי למנוע הישג מעמיר פרץ

באופן מסורתי ממונה יו"ר קבוע רק לאחר הקמת הממשלה ועד אז מנהל את ישיבות הכנסת ותיק הח"כים, אך במפלגת השלטון נחושים למנוע מפרץ לנהל את טקס יום העצמאות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בליכוד מבקשים לפעול למינויו של ליו"ר הכנסת כבר ביום השבעתה בשבוע הבא, באופן חריג, כדי למנוע את מינויו הזמני לתפקיד של עמיר פרץ (המחנה הציוני), ותיק חברי הכנסת. במפלגת השלטון רומזים כי המינוי נועד להבטיח שפרץ לא ינהל את טקס יום העצמאות החגיגי בהר הרצל ובכך יזכה בהישג פוליטי.

אדלשטיין ונתניהו בביקור בירושלים, ערב הבחירות בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

באופן מסורתי, ותיק הח"כים מנהל את ישיבות הכנסת עד הקמת הממשלה, ורק אז ממונה יו"ר קבוע. אלא שלפי ההערכות הממשלה לא תקום עד יום העצמאות, ובליכוד מבקשים לוודא כי אדלשטיין, יו"ר הכנסת היוצאת, הוא שינהל את הטקס החגיגי. הנימוק הרשמי למהלך הוא הרצון לשמר את היציבות השלטונית, לאור העובדה שמינויו של אדלשטיין באופן קבוע הוא כמעט ודאי.

בליכוד איתרו סעיף תקנוני המאפשר לקיים הצבעה על זהות היו"ר כבר ביום השבעת הכנסת. לדברי מקורות במפלגה, למהלך יש תקדים בדמות מינויו של קדיש לוז - ביום השבעת הכנסת הרביעית ב-1959 ולא לאחר הרכבת הממשלה.

בשלב זה מעריכים במפלגה כי 67 חברי הקואליציה העתידית יתמכו במינויו של אדלשטיין כבר בשבוע הבא, ואליהם עשויים להצטרף גם ח"כים מהאופוזיציה. "לכולם ברור שלא ראוי להתנגד למינויו של יו"ר כנסת קבוע", אמרו במפלגה. "מדובר בהצבעה סמלית, ולכן שאלת העיתוי היא משנית".

מקור אחר בליכוד אמר, ספק בצחוק ספק ברצינות, כי "גם במפלגת העבודה יש לא מעט חכי"ם שישמחו למנוע מעמיר פרץ את המינוי היוקרתי, בעיקר בשל הכעס כלפיו על שערק משורות המפלגה לתנועה בקדנציה הקודמת ובגלל ההערכה שיאיים על כהונתו של הרצוג בבחירות הפנימיות בעבודה".

פרץ עצמו יזם שיחה עם היו"ר המכהן אדלשטיין והודיע לו כי הוא מתכוון לפעול בצורה ממלכתית, לפי התקנון, הכללים והמסורת המקובלים בכנסת. פרץ הוסיף כי התרגילים הפוליטיים המתרחשים מאחורי הקלעים אינם לכבודה של הכנסת, ואמר כי יפעל לוודא שכל המהלכים הנוגעים לעניין יבוצעו בתיאום ובשיתוף פעולה ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ