רשמית: כחלון ימונה לשר האוצר; צפוי לדרוש תיק ביטחוני עבור גלנט

רה"מ הודיע ליו"ר מפלגת כולנו כי יעמוד בהבטחתו. כחלון יבקש תיק חברתי נוסף - כנראה הבינוי והשיכון או הרווחה; הוא וגלנט יזכו במושבים בקבינט המדיני-ביטחוני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימנה את משה כחלון לשר האוצר. בפגישה בין השניים הערב (שלישי) הבהיר נתניהו לכחלון, מנהיג מפלגת כולנו, כי יעמוד בהבטחתו ערב הבחירות ויעניק לו את התפקיד.

אף שבכולנו לא הסכימו להתייחס רשמית לדרישות המפלגה במשא ומתן הקואליציוני, העריכו במפלגה שכחלון ידרוש שלושה תפקידי שר - לפי מפתח של שליש ממספר בעלי התפקידים שימונו מטעם הליכוד, שכוחה גדול בדיוק פי שלושה מזה של כולנו. לצד האוצר צפוי כחלון לבקש תיק ביטחוני שיינתן למספר 2 ברשימה, האלוף במילואים יואב גלנט - במשרד לביטחון הפנים או במשרד לענייני מודיעין, שבראשו עומד כיום יובל שטייניץ. תפקיד כזה יקנה לגלנט גם מושב בקבינט המדיני-ביטחוני, נוסף לזה של כחלון.

התיק השלישי שתדרוש המפלגה צפוי להיות חברתי - ככל הנראה הבינוי והשיכון או הרווחה. על תפקיד השר במשרד זה יתמודדו, לדברי מקורות במפלגה, מקורבו של כחלון ומנכ"ל בזק לשעבר אבי גבאי (שלא שובץ ברשימה לכנסת) ומספר 3 ברשימת כולנו אלי אלאלוף, ראש הוועדה למלחמה בעוני. זהות השר תיקבע לפי ההערכות בהתאם לתיק שיימסר למפלגה.

לאורך מערכת הבחירות הצהיר כחלון כי ידרוש לקבל לידיו את השליטה במינהל מקרקעי ישראל. המינהל כפוף כיום למשרד הבינוי והשיכון ואם כולנו לא תזכה בתיק זה, עשוי כחלון לדרוש כי יוכפף למשרד האוצר. עדיין לא ברור אם כולנו תתעקש להחזיק בראשות ועדת הכספים של הכנסת. מקורות בליכוד אמרו ל"הארץ" כי נבחנת אפשרות לעסקה שתכלול את מינויו לתפקיד של יו"ר יהדות התורה, משה גפני, בתמורה להסכמתו לקידום רפורמות שמתכנן כחלון. מספר 11 ברשימת כולנו ומנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לשעבר, שי באב"ד, מסתמן כמועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. 

משה כחלון במשכן הנשיא, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

יומיים לפני הבחירות, טרם הבהיר כחלון על מי ימליץ לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה, התחייב נתניהו למנותו לשר האוצר. "אם אבחר, משה כחלון יהיה שר האוצר בממשלתי ולא משנה כמה מנדטים ישיג בבחירות", כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו. "נפעל יחד להוריד את מחירי הדיור, כפי שפעלנו יחד להוריד את מחירי הסלולר". כחלון התייחס אז לדברי נתניהו בספקנות ואמר כי הם נועדו להביא להתחזקות הליכוד על חשבון מפלגתו. הוא ציין כי בעבר הבטיח לו נתניהו למנותו לראש מינהל מקרקעי ישראל ולשר האוצר, אך לא קיים את ההבטחות.

בממשלת נתניהו השנייה כיהן כחלון כשר התקשורת, משרד שבו נרשמה על שמו הרפורמה בתחום הסלולר, ומאוחר יותר מונה גם לשר הרווחה. הוא נחשב לשר אהוד, וראש הממשלה נתניהו אף האיץ בשריו האחרים "להיות כחלונים". באוקטובר 2012 הודיע כחלון במפתיע על החלטתו לקחת "פסק זמן" מהחיים הציבוריים. אף שבמערכת הפוליטית הסבירו את הפרישה ביחסיו העכורים עם נתניהו, זנח כחלון תוכנית להקמת מפלגה חדשה לקראת בחירות 2013 והודיע על תמיכתו בליכוד. לקראת הבחירות הנוכחיות הקים כחלון את מפלגת כולנו, שזכתה בשבוע שעבר בעשרה מנדטים.

במסע הבחירות של מפלגתו התמקד כחלון בנושא הכלכלי-חברתי, והצהיר כי בכוונתו לבצע רפורמות בענף הדיור ובענף הבנקאות ולהביא לירידת מחירים משמעותית בתחום המזון. כן התחייב כחלון כי יפעל לפירוק מונופול הגז הטבעי ולייעול משק החשמל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ