בכיר במחנה הציוני: לא פוסלים חבירה לממשלה בראשות נתניהו

לדברי מקורות במפלגה, אף שהסיכוי לכך נמוך ולמרות הצהרת הרצוג שלפיה פני המחנה הציוני לאופוזיציה, "יש אפשרות סבירה שנמצא עצמנו בקואליציה בעוד חודשיים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במחנה הציוני לא פוסלים חבירה לממשלה בראשות בנימין נתניהו, אך מעריכים כי הסיכויים לכך נמוכים. יו"ר המפלגה יצחק הרצוג אמנם הצהיר לאחר הכישלון בבחירות בשבוע שעבר כי "האופוזיציה היא האופציה הריאלית היחידה", אך לדברי בכיר במפלגה, למחנה הציוני יש גם אפשרויות נוספות. "הסיכויים למהלך קלושים כרגע, אבל יש אפשרות סבירה שבעוד חודש וחצי או חודשיים נמצא את עצמנו שותפים לקואליציה עם נתניהו", אמר הבכיר. "כרגע אסור לנו להיות מזוהים עם מהלך כזה או לפתוח במשא ומתן, בשל הסמיכות לבחירות ולהצהרות החד-משמעיות של הרצוג ויחימוביץ' בעניין. אבל אסור לטעות - גם אם הסיכויים נמוכים, המהלך הזה לא ירד מהשולחן מבחינתנו".

בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות לקראת חלוקת התיקים

לא מדובר בהכרזה של אדם בודד: מקורות נוספים במפלגה העריכו אתמול שמשא ומתן עם נתניהו עשוי להתממש בתוך שבועות אחדים. "לא מעט ח"כים רואים עצמם מועמדים לתפקידי שר והם לא ייוותרו על ההזדמנות בקלות", אמר מקור במפלגה, "לכולם ברור שמוקדם לדבר על זה, אבל המהלך אפשרי". להערכתו, המפלגה עשויה לזכות בעד שמונה תפקידי שר אם תשתלב בקואליציה עם נתניהו. "יש כמה תסריטים שיאפשרו למחנה הציוני לרדת מהעץ. זאת לא הבעיה. השאלה היא האם יש היתכנות אמיתית לחיבור, או שמדובר בספין שהליכוד ינסה לגלגל על חשבוננו. אסור למחנה הציוני להפוך לגלגל חמישי בממשלת ימין, אבל כל חיבור אחר של מפלגות, למשל כזה שישאיר את הבית היהודי וליברמן מחוץ לקואליציה, יאפשר למחנה הציוני לחבור לנתניהו מבלי שהדבר ייתפרש כבגידה בהצהרות של הרצוג".

נתניהו והרצוג בטקס ההשבעה של הנשיא ראובן ריבלין בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

אחד הח"כים במפלגה אמר אתמול ל"הארץ": "ברור לנו שנתניהו ינסה לעשות בנו שימוש. כל הצהרה על משא ומתן עם המחנה הציוני אמורה להבהיל את מפלגות הימין ולהוריד את המחיר שהן מבקשות תמורת כניסתן לקואליציה. אנחנו צריכים לוודא שנתניהו לא יעשה בנו שימוש רק כדי לשפר את העמדות שלו בהקמת קואליציית ימין. זה עלול לגמור אותנו. אבל מצד שני, אם יתברר שנתניהו רציני בכוונותיו, המהלך עשוי לתרום לנו באופן משמעותי. מפלגת העבודה היתה יותר מדי שנים באופוזיציה. אנחנו חייבים להגיע לעמדות השפעה משמעותיות יותר ולחולל שינויים בסדר היום הציבורי כדי לחזק את מעמדנו בקרב ציבור הבוחרים שלנו ובקרב בוחרים פוטנציאליים. חבירה לממשלה כזאת, בתנאים מסוימים, עשויה לחזק אותנו בציבור".

גם בליכוד אישרו שהאפשרות לכונן ממשלה עם המחנה הציוני לא ירדה סופית מהפרק, אף כי כרגע אין כוונה לנהל משא ומתן כלשהו בין המפלגות. "נתניהו דוחה את האפשרות עכשיו וסיכוייה בכל מקרה נמוכים, אבל הוא עשוי לשלוף אותה בעוד שבועות אחדים, כשהמשא ומתן עם בנט או ליברמן יעלה על שרטון, או בעקבות לחץ כבד מארה"ב ומהקהילה הבינלאומית", אמרו מקורות במפלגה.

מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר שמפלגתו לא תמנע את צירוף המחנה הציוני לקואליציה, אם נתניהו יחליט לעשות כן. בריאיון לגלי צה"ל אמר אתמול ליברמן כי "אני לא חושב שזאת אופציה ריאלית. אך אם ראש הממשלה ירצה להוביל, אנחנו לא נעמוד מנגד. ראש הממשלה זכה לרוב ברור ומשכנע. הוא צריך להחליט מה המתכונת של הממשלה, אנחנו נשתדל להיות פוזיטיביים ולא להיות מכשול לכל ממשלה שיחליט. אם נשמע שהוא בעד ממשלת אחדות, נשקול איפה אנחנו. אין לנו כוונה להיות הטראבל-מייקרים של המשא ומתן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ