נתניהו לליצמן וגפני: מקווה שאוכל לתת לכם את משרד הבריאות וראשות ועדת הכספים

ראש הממשלה אמר לראשי יהדות הורה כי ישמח להחזירם לתפקידים שמילאו בממשלתו השניה. גם כחלון דורש למפלגתו את ראשות ועדת הכספים, אך בליכוד מעריכים שניתן יהיה למצוא פשרה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום עם ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני. נתניהו הביע בפגישה תקווה שיוכל להעניק לליצמן את תפקיד סגן שר הבריאות ולגפני את תפקיד יו"ר ועדת הכספים של הכנסת. בממשלת נתניהו ב-2009 כיהן ליצמן כסגן שר עם סמכויות של שר בפועל. מקור ביהדות התורה אמר ל"הארץ" כי "נתניהו נתן לנו להבין שנקבל את תיק הבריאות וועדת הכספים", אך הדגיש כי עדיין לא התקבלה החלטה רשימית בנושא.

לדברי מקורות שעודכנו בפרטי הפגישה, נתניהו אמר לליצמן וגפני כי ישמח לראות את יהדות התורה חוזרת להיות שותפה בקואליציה בראשותו ואת השניים חוזרים לתפקידים אותם מילאו בממשלת נתניהו השניה. בעוד שמינוי ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות הוא כמעט עובדה מוגמרת, מנהיג כולנו, משה כחלון, המיועד לתפקיד שר האוצר תובע עבור מפלגתו גם את ראשות ועדת הכספים למפלגתו. מקורות בליכוד העריכו כי ניתן יהיה להגיע להסדר לפיו גפני יקבל את ראשות וועדת הכספים, ובתמורה יתחייב לקדם רפורמות שיוביל כחלון.

נציגי יהדות התורה (מימין: פרוש, גפני וליצמן) ממליצים לנשיא על נתניהו, השבועצילום: אוהד צויגנברג

בפגישותיו בשתי היממות האחרונות, נתניהו החל להשלים בסיס לשתי קואליציות אפשריות, קואליציית ימין עם הבית היהודי וישראל ביתנו, או קואליציה בשיתוף המחנה הציוני. בין אם מדובר באפשרות ממשית או כטקטיקה למשא ומתן, בליכוד ובמחנה הציוני לא פסלו אפשרות שיקיימו מו"מ קואליציוני בתוך כמה שבועות. בליכוד הבהירו שהסיכויים לצירוף המחנה הציוני נמוכים מאוד. עם זאת, נוכח הדרישות הגבוהות של בנט וליברמן — שדורשים שניהם את תיק הביטחון אותו נתניהו מעוניין להשאיר בליכוד, ובצל הלחץ הבינלאומי שיופעל על הממשלה החדשה — ראש הממשלה עשוי לנסות לבנות חלופה שלטונית בשיתוף המחנה הציוני. 

השתתף בהכנת הידיעה: יאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ