פרשנות || משרד החינוך מצא בית, כאב הראש הבא בהרכבת הממשלה – דרעי

בסוף השבוע התאהב לפתע נפתלי בנט במשרד החינוך שעד עתה ברח ממנו כמו ממצורע, שידור חוזר של הקומדיה הרומנטית "לפיד ומשרד האוצר". כעת השאלה היא איך יפוצה יו"ר ש"ס ואילו פירורים יקבלו שרי הליכוד

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

זה קרה בסוף השבוע. נפתלי בנט "התאהב". לא בבחורה, אלא במשרד ממשלתי אפור. באותו משרד שבחודש האחרון הוא ברח ממנו כמו גבר שבורח מבשורה, ממצורע. אחרי שהוא עשה כמה שיחות עם מנכ"לים ומורים — כך, לגרסת מקורביו שנשלחו להפיץ ברבים את דבר ההתאהבות — נגלה לו האור. לפתע, הוא נחשף לגילוי המפתיע כי משרד החינוך הינו רלוונטי וחשוב ונוגע בכל אזרח, בכל הורה, בכל תלמיד ותלמידה מגיל אפס עד 18.

חודש לקח לו להפנים כי חלומו הרטוב, בחירת לבו האמיתית, הלא הוא תיק החוץ עליו פנטז בגלוי, לא יופקד בידיו. ברגע שהדבר חלחל, הוא החליט להתאהב בתיק החינוך, בברירת המחדל. כמה חבל שהוא מגיע למשרד הזה כמי שכפאו שד. בדיוק, אגב, כפי שיאיר לפיד נאנס לקבל על עצמו את האוצר לפני שנתיים, אחרי שמבוקשו, תיק החוץ, לא ניתן לו.

כאז כן היום, המכשול היה אביגדור ליברמן, שאם ישלים כהונה מלאה יהפוך לשר החוץ הכי ותיק שכיהן בישראל ב-67 השנים האחרונות.

איור: עמוס בידרמן

המהלך של בנט היה חיוני על מנת לשחרר את הסתימה בצינור המשא ומתן הקואליציוני. כמוהו כ"סנו אינסטלטור". הוא יצר תשתית לפתרון הבעיה העיקרית שתקעה עד כה את מלאכת הקמת הקואליציה: גורל תיק הדתות.

כל עוד בנט התעקש במפגיע על החוץ, הוא היה חייב לנהל מלחמת חורמה על השליטה בתיק לשירותי דת. הציבור הדתי־לאומי, ציבור מצביעיו, או מה שנותר ממנו, לא היה מוכן לוותר הן על החינוך והן על הדתות. מרגע שהחינוך בידינו, ניתן להגיע לפשרה עם אריה דרעי על חלוקת סמכויות ותקציבים בדתות. מינויו לשר החינוך אולי יעכב בכמה שנים את שדרוגו בעיני עצמו לראשות הממשלה, אך יסייע לו לשמור על שקט תעשייתי ושלום בית בסיעתו ובמפלגתו. בימינו, גם זה משהו.

הלאה, לדרעי: לשכתו הודיעה אתמול כי ללא הנהגת מע"מ אפס למוצרי מזון, ש"ס תישאר מחוץ לממשלה. כן, בטח. זה בדיוק מה שחסר לדרעי, עוד קדנציה באופוזיציה. לכל ילד ברור כי ההתעקשות על מע"מ אפס נועדה להשיג לו פיצוי נאות על הכוונה למנותו לשר פנים במשרד נכה, מכורסם, ללא מינהל התכנון שנלקח על ידי שר האוצר המיועד, משה כחלון.

השאלה היא מה ירצה ומה יפצה את הרב אריה מכלוף דרעי. מיומו הראשון בפוליטיקה, הוא נמשך לכוח, לתקציבי עתק שניתנים לחלוקה, לישיבה ליד ההגה של מנופי לחץ והשפעה. משרד הפנים הוא אידיאלי: כל ראשי הרשויות במדינה תלויים בך. כנ"ל תיק התחבורה. אבל הוא כבר נרשם בטאבו, לפחות עד להודעה אחרת, אצל השר הנוכחי, ישראל כץ מהליכוד.

נשאר תיק הכלכלה (לשעבר התמ"ת) שהוא התיק הכלכלי השני בחשיבותו אחרי האוצר, אלא מאי? הוא נטול עוצמה פוליטית. כזו שיכולה להניב פירות ודיווידנדים לנציגי ש"ס במועצות הערים ברשויות המקומיות. אז אולי כלכלה פלוס תיק הנגב והגליל (לתשומת לב הקורא סילבן שלום), שבאמצעותו ניתן להיטיב עם מרבית הרשויות המקומיות במדינה, תלוי בגודל התקציב שהשר החדש יסדר לעצמו. בכל מקרה, אחרי שנפתרה בעיית בנט, דרעי הוא כאב הראש הגדול של נתניהו.

כשדילמת דרעי תבוא על פתרונה, מרכיב הממשלה ייאלץ להתייצב אל מול שרי הליכוד עגומי המבע. ראש וראשון בהם גלעד ארדן. הוא חלם על תיק החוץ, שנותר בידי ליברמן. הוא הזה על תיק האוצר, שהועבר ללא הנד עפעף לכחלון. יעדו השלישי היה תיק החינוך ואופס, גם הוא כבר לא בידי הליכוד. ארדן אמר אתמול כי בכוונתו להיאבק על החינוך, אך הדבר לא תלוי בו. מן הסתם גם הוא כבר מהרהר על הפיצוי שיינתן לו, בדמות שני תיקים, או תיק וחצי וחברות בקבינט, וכן הלאה. בליכוד אמרו אמש כי ארדן, גדול מגיניו של נתניהו במפלגה, "מאוכזב ומתוסכל" מיחסו של הבוס. טוב, הוא לא צריך להיות מופתע. זה נתניהו.

בליכוד שאלו אתמול איך זה שאחרי ניצחון כזה, 30 מנדטים, שהושג בעיקר בפריפריה, כל התיקים החברתיים נמסרו לשותפים הקואליציוניים? טוב, הם לא צריכים להיות מופתעים. זה נתניהו.

קודם כל להשביע את רעבון הפרטנרים, אחר כך נראה. ואם לשם כך צריך לעשות צחוק מהכנסת ולבטל את חוק הגבלת מספר שרי הממשלה ל–18 — לו יהי. ממילא, כך נתניהו מקווה, עיקר האש יופנה לעבר משה כחלון. ממנו, מביבי, אין ציפיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ