נתניהו לגלאון: אקדם את חוק "פסקת ההתגברות" חרף התנגדות כולנו

יו"ר מרצ נפגשה עם רה"מ ושמעה ממנו כי בכוונתו לקדם את הצעת החוק שתאפשר לחוקק מחדש חוק שנפסל בעליון. לדבריה, "נתניהו מוכן לרסק את בית המשפט בשל אינטרסים פוליטיים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר היום (שני) כי בכוונתו לקדם את חוק ״פסקת ההתגברות״, שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בית המשפט העליון משום שהם סותרים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. נתניהו נפגש היום עם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ולדבריה הבהיר כי הוא "שואף לקדם את פסקת ההתגברות" חרף התנגדותה של מפלגת כולנו למהלך. פסקת ההתגברות היא אחד משני חוקים להחלשת בית המשפט העליון, שצוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד הודיע כי בכוונתו לכלול בהסכמים עם המפלגות השונות. החוק הנוסף הוא החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. 

במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, הבית היהודי העביר יחד עם יהדות התורה שש הצעות חוק שונות להחלשת מעמדו של בית המשפט העליון, וביקש מן הליכוד לבחור שתי הצעות מתוכן שאותן תקדם הקואליציה בקדנציה הקרובה. "פסקת ההתגברות" צפויה להכשיר לראשונה בחוק את סמכותו של בג"ץ לפסול חוקים. אלא שעל פי הנוסח המסתמן, החוק יקשה משמעותית על בג"ץ לפסול חוקים בכך שהוא יחייב הרכב של 11 שופטים, ולפחות תשעה מתוכם צריכים לתמוך בפסילת החוק. מנגד, הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק שנפסל במסגרת ההליך הזה. לפי הנוסח המקורי שהציגה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) בקדנציה שעברה ניתן יהיה לחוקק מחדש חוק פסול לתקופה מוגבלת של ארבע שנים בלבד, וכעת לא ברור אם הגבלת תוקפם של חוקים אלה תבוא לידי ביטוי גם בנוסח החדש.

במקביל, גם החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים עבר רענון, וכעת לפיו מספר הפוליטיקאים היושבים בוועדה יעלה מארבעה לשישה ובכך יצומצם כוחם של שופטי העליון בוועדה. המשמעות היא שגם אם שופטי העליון יתנגדו למינוי כלשהו, יוכלו הפוליטיקאים לכפות אותו על מערכת המשפט למורת רוחם של השופטים. 

נתניהו לאחר שקיבל ארכה להרכבת הממשלה בבית הנשיא בירושלים, בשבוע שעברצילום: רויטרס

מנהיג כולנו, משה כחלון, הודיע לנתניהו כי הוא מתנגד להכנסת החוקים להסכם הקואליציוני. בריאיון ל"הארץ", טרם הבחירות, אמר: "אסור לנו לשכוח שבית המשפט זה (הוא) המעוז האחרון של החלשים והוא צריך להיות חזק ככל האפשר".

גלאון היא הראשונה מבין ראשי סיעות האופוזיציה שהוזמנה לפגישה עם נתניהו לאחר הבחירות. לדבריה, "יצא המרצע מן השק - ראש הממשלה הפך לשפוט של הימין הקיצוני. נתניהו מוכן לרסק את בית המשפט העליון, ולערער את אושיות הדמוקרטיה בשל אינטרסים פוליטיים. נתניהו תומך במתן כוח לכנסת לקדם את פסקת ההתגברות הפוגעת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. פסקת ההתגברות מתכחשת לעיקרון הבסיסי של עליונות המשפט ונותנת לרוב פרלמנטרי עריץ לפגוע בזכויות אדם בסיסיות". עוד ציינה גלאון, כי "נתניהו מתכחש להתחייבות הפומבית שלו בעבר שלא ייתן לפגוע בבית המשפט העליון".

תיק החינוך לבנט או לאחד מבכירי הליכוד

בתוך כך, שרי הליכוד ממתינים להחלטתו של נתניהו אם למסור את תיק החינוך לידיו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט או יעבירו לידי אחד מארבעה בכירי ליכוד המעוניינים למלא את התפקיד. שר הפנים, גלעד ארדן, קרא היום לראש הממשלה להשאיר את התיק בידי הליכוד והבהיר כי הוא מעוניין בתפקיד. "אני חושב שנכון לכרגע, תיק החינוך הוא התיק החשוב ביותר שנותר", אמר ארדן לגלי צה"ל. לדבריו, "אני חושב שבסיטואציה שנותרה משרד החינוך זה אחד התיקים המשמעותיים והמשפיעים ביותר באמצעותו ניתן לצמצם פערים. הליכוד צריך להתעקש על כך שלפחות התיק הזה, עם כל ההשלכות החברתיות שלו, חייב להיוותר".

מקורות בליכוד העריכו היום שנתניהו ימנה את בנט לתפקיד שר החינוך ויפצה את ארדן באמצעות תיק כפול: "ארדן עשוי להתמנות לתפקיד השר לבטחון הפנים ולהחזיק גם במשרד הפנים המקוצץ", אמר מקור בליכוד. לדבריו, "כך, ארדן ייזכה במושב בקבינט ויגדיל את נוכחות נציגי הליכוד בפורום הזה". 

למרות ההכחשות בלשכת נתניהו היום התברר כי ראש לשכתו לשעבר, נתן אשל, שסיים את תפקידו על רקע תלונה על הטרדה מינית, משתתף בפגישות המהוות חלק מהמשא ומתן הקואליציוני. בתצלום שפורסם באתר "וואלה" מופיע אשל יושב בפגישה עם נציג "ישראל ביתנו", משה ליאון. בחודש שעבר פורסם בגל"צ שאשל הופיע ברשימת מורשי הכניסה לחדר המשא ומתן בכנסת, אך דובר צוות הליכוד הכחיש את מעורבותו. אשל מסר בתגובה לוואלה: "עברתי במקרה ואמרתי שלום. איני חלק מצוות המשא ומתן. לכן אין בעיה לכתוב שאני גם חבר בצוות מינוי האפיפיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ