צוותי המשא ומתן של סיעת הליכוד ושל סיעת יהדות התורה, סיכמו ביניהם היום (שלישי) את טיוטת ההסכמים הקואליציונים. בליכוד יציגו בקרוב בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את הסיכומוים, וביהדות התורה יפנו לגדולי התורה לפני החתימה הסופית.

הסיעות סיכמו על תפקידי סגן שר הבריאות, אותו ימלא ח"כ יעקב ליצמן, יו"ר ועדת הכספים אותו ימלא משה גפני, וסגן שר החינוך, תפקיד שימלא ח"כ מאיר פרוש. כמו כן, יהדות התורה תקבל גם את סגנות יו"ר הכנסת למשך חצי קדנציה, תפקיד המיועד לח"כ ישראל אייכלר.

במפלגה ציינו בסיפוק כי הדרישות של ליצמן לכלול בהסכם הקואליציוני את רפורמת הסיעוד ואת הרחבת טיפולי השיניים לילדים עד גיל 14, התקבלו וייצאו לפועל בינואר 2016. עוד מסרו כי בכוונתו של ליצמן להרחיב את טיפולי השיניים עד גיל 18, צעד עליו התחייב בפני בוחריו.

צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל יהדות התורה, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו כן, בהמשך לחשיפת "הארץ" על כוונת המפלגה החרדית להיאבק במסגרת המו"מ לביטול כמה מהלכים שביצעו קודמיהם בממשלה בתחומי דת ומדינה, הסיעה רושמת לעצמה סדרת הישגים: הסרת שריונן של ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים; בוטלו הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס; הקמת ועדה לבחינת ההנחיות המחייבות קבורה רוויה; והקמת צוות לשותפות הקואליציוניות כדי לדון מחדש ברפורמות שהתקבלו בקדנציה הקודמת והחרדים מבקשים לבטל - בראשן רפורמת הגיור והחוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים. יהדות התורה מציינת גם את ביטול הקיצוץ בתקציבי החינוך החרדי, החזרת התקצוב לתלמידי ישיבות מחו"ל הלומדים בישראל והחזרתה של גמלת הבטחת הכנסה לאברכים, שבוטלה בעבר בהחלטת בג"ץ.

מוקדם יותר היום עזבו בזעם חברי סיעת יהדות התורה את חדר המשא ומתן בכנסת, אך שבו אליו כעבור זמן קצר. שני הצוותים חגגו יום הולדת לח"כ משה גפני, אלא שדקות אחדות מאוחר יותר גילו ביהדות התורה שהליכוד מסרב להחזיר את קצבאות הילדים שקוצצו באופן רטרואקטיבי מחודש ינואר האחרון.

הגדלת קצבאות הילדים סוכמה כבר בין הצדדים בתחילת המו"מ, כשיהדות התורה דרשה כי ההגדלה תיעשה רטרואקטיבית ותזכה כל משפחה בסכום המוגדל מינואר 2015. הליכוד התנגד, ובסופו של דבר הסתפקה הסיעה החרדית בהתייחבות כי הממשלה תצביע על הרפורמה בקצבאות בסמוך להשבעתה.

חברי הכנסת של יהדות התורה ינצלו את הערב כדי לאשרר את ההסכם עם הרבנים והאדמו"רים חברי מועצות גדולי התורה של דגל התורה ואגודת ישראל. מדובר בצעד סמלי בעיקרו והחתימה צפויה מחר.

עם זאת, בבית היהודי ובש"ס הכריזו היום על משבר בשיחות עם הליכוד על רקע עימותים סביב דרישותיהן. במערכת הפוליטית העריכו כי מדובר בהפגנת שרירים של המפלגות בניסיון לקדם את דרישותיהן ולא בכישלון המגעים עמן.

הבית היהודי הודיעה היום על הקפאת השיחות, בעיקר בגלל התמהמהותו של ראש הממשלה, בקבלת ההחלטה על העברת תיק החינוך לידיו של נפתלי בנט. בנט עדכן את נתניהו ברצונו לקבל את התיק וזה התחייב לקבל החלטה בנושא בתוך יומיים – אלא שעד כה בנט לא קיבל כל עדכון.

סיעת הבית היהודי פרסמה היום הודעה ובה דרישה לתשובות מהליכוד ברשימת נושאים נוספים השנויים במחלוקת בין שתי המפלגות כתנאי לחידוש המו"מ: החוקים להחלשת מעמד בית המשפט העליון, חידוש הבנייה בירושלים וגורלו של המשרד לשירותי דת. רק בהודעת המשך הבהירה המפלגה כי היא דורשת גם את חידוש הבנייה בהתנחלויות, מהלך שספק אם הליכוד ייעתר לו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

בכיר בבית היהודי טען כי ראש הממשלה מתמהמה בתשובותיו כדי לפתוח במגעים להכנסת המחנה הציוני לקואליציה. "העיתוי האחרון להקמת ממשלת אחדות הגיע. אם נתניהו רוצה את הרצוג בקואליציה הוא צריך לפנות אליו עכשיו. צריך לשים לב היטב לעובדה ששבוע לפני תום המו"מ הליכוד לא חתם על הסכם עם אף מפלגה. זה אומר הרבה על הרצון של נתניהו להחזיק את אופציית הרצוג פתוחה".

לדברי הבכיר, גם התבטאויותיה אתמול של תת־שר החוץ האמריקאי, וונדי שרמן, לפיהם אם הממשלה החדשה בישראל לא תראה מחויבות לפתרון שתי המדינות, ארה"ב תתקשה להגן עליה באו"ם, נועדו לדחוק בנתניהו לכונן ממשלת אחדות ברגע האחרון. "נתניהו מורח אותנו למרות שיש מעט מאוד נושאים שנויים במחלוקת. הוא לא חוזר אלינו למרות שהבטיח במוצאי שבת תשובה בתוך יומיים. אנחנו מרגישים שיכול להיות שהוא פועל במקביל כדי לגייס את המחנה הציוני לקואליציה", אמר. במחנה הציוני דחו את הטענות על הסף והבהירו כי לא מתנהלים מגעים כלשהם בנושא.

באזור התעשייה הר חוצבים בירושלים מכונסת כעת סיעת ש"ס ל"ישיבה דחופה" על רקע המשבר שהכריזה במו"מ עם הליכוד. הסיעה עדיין דורשת את תיק הדתות במלואו ומחיקת המע"מ על מוצרי יסוג. מנהיג ש"ס, אריה דרעי, אמר הערב כי "בלי מע"מ אפס ומשרדים חברתיים - לא נחזור לשולחן הדיונים". בליכוד נוטים שלא לקדם את המהלך, לאור התנגדות משרד האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ