נתניהו מקדם הצבעת ישראלים בחו"ל; בכיר בליכוד: המטרה לצמצם את מספר הח"כים הערבים

לדברי הבכיר במפלגה, הצעת החוק תוגבל לישראלים השוהים בחו"ל באופן זמני ונועדה ל"הגדיל את את יחס המצביעים היהודים בקלפיות", ולא כדי לחזק את הימין. החוק מותנה בתמיכת הקואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם חוק שיאפשר לבעלי אזרחות ישראלית להצביע בחו"ל. בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי המהלך נועד בעיקר להגדיל את מספר המצביעים היהודים ולהקטין את מספר הח"כים הערבים בכנסות הבאות. הצעת החוק עדיין לא גובשה והיא מותנית בתמיכת כל סיעות הקואליציה.

על פי ההערכות במערכת הפוליטית זהותם הפוליטית של מרבית היורדים נוטה ימינה והחקיקה בנושא עשויה להתפרש כניסיון להטות את ספר המצביעים בישראל לטובת מפלגות הימין. בליכוד דחו את הטענות על הסף. "אין כוונה להשפיע על תוצאות הבחירות בחתך של שמאל-ימין. המטרה החשובה היא להגדיל את יחס המצביעים היהודים בקלפיות", אמר הבכיר במפלגה.

שאלת המפתח בניסוח החוק היא האם לכל בעל אזרחות ישראלית תינתן אפשרות להצביע, או שיורדים שעזבו את הארץ לפני עשרות שנים לא יוכלו לעשות זאת. לדברי בכיר במפלגה, ההצעה שתגובש תוגבל רק לישראלים השוהים בחו"ל מספר מצומצם של שנים ומרכז חייהם נותר בארץ, דוגמת פוסט דוקטורנטים, שליחי חברות מסחריות או כאלה שיצאו לשנת שבתון.

בליכוד מקווים שיצליחו לגייס גם את תמיכתן של סיעות האופוזיציה. זאת, לאחר שבקדנציה החולפת בחנו חברי הכנסת יריב לוין ונחמן שי אפשרות לנסח חוק בנושא אך המהלך לא הבשיל מעולם. שי הבהיר שלשום כי מדובר ב"ביצה שלא נולדה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ