גורמים בש"ס: נתניהו הבטיח לדרעי לקדם מע"מ אפס על מוצרי יסוד

יו"ר ש"ס הציב את הפטור ממע"מ כתנאי לכניסתו לממשלה, אך שר האוצר המיועד כחלון מתנגד לו. דרעי ונתניהו קבעו להיפגש בהמשך היום כדי לדון בפרטי המהלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

ראש הממשלה, , הודיע היום (חמישי) ליו"ר ש"ס, , כי הוא מקבל את התנאי שהציב לכניסה לממשלה והבטיח לו שיקדם בקדנציה הקרובה פטור ממע"מ על מוצרי יסוד - כך מסרו מקורות בש"ס. נתניהו ודרעי קבעו להיפגש היום בשעה חמש אחר הצהריים כדי לדון בפרטי המהלך.

- שעלותו מוערכת בכמיליארד שקלים בשנה. גם שר האוצר המיועד משה כחלון מתנגד לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד ובהסכם הקואליציוני שנחתם אתמול בין מפלגתו כולנו לליכוד נקבע כי תוקם ועדה בעניין בהשתתפות כחלון ושר הכלכלה המיועד דרעי, אולם יו"ר ש"ס לא נתן את הסכמתו לכך. בלשכת כחלון סירבו להגיב לדברים.

נתניהו עצמו בקמפיין הבחירות שלו. בוועידת העיתון "גלובס" בדצמבר האחרון, אמר ראש הממשלה כי "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר - לחם, חלב, ביצים". לדבריו, המהלך יביא להפחתה מידית של 15% במחירי המזון המפוקחים.

דרעי ונתניהו, ב-2010צילום: אלכס ליבק

ארגונים חברתיים שהגיבו אז לדברי נתניהו לא התרשמו מהצהרותיו. דובר התנועה "ישראל יקרה לנו", אייל עופר, אמר כי "הבטחת נתניהו זה לעג לרש שמנוגד גם לתפיסה הכלכלית של ראש הממשלה עצמו, שלא מאמין בפיקוח". הוא הוסיף כי אם לפתע הפך נתניהו "חסיד" של מעורבות ממשלתית במחירי מוצרים, "עליו להציב סל מורחב של מוצרים הנחוצים למחיה ולפעול להורדת מחירם בעשרות אחוזים".

ואכן, מסתבר שנתניהו ושינה את עמדתו לקראת הבחירות האחרונות. במארס 2013 הגישו הח"כים אילן גילאון וניצן הורוביץ ממרצ ודב חנין מחד"ש הצעה זהה להבטחת נתניהו. "מע"מ זה מס רגרסיבי: הוא מרע במרבית המקרים עם רוב הציבור, בעיקר עם הציבור היותר חלש", אמר גילאון בדיון בכנסת שנערך כחודשיים מאוחר יותר.

סגן השר האוצר לשעבר, מיקי לוי מיש עתיד, ענה אז לגילאון כי שאלת המע"מ הדיפרנציאלי נבדקה כבר בעבר, וכי אי-עמידה על עקרון אחידות המס יביא לגל בקשות מצד סקטורים נוספים במשק  להעניק להם פטור ממס. ההצעה לא עברה בסופו של דבר. גם הצעה דומה שהביא לפני כמה חודשים לישיבת הממשלה השר לשעבר עמיר פרץ נדחתה על ידי נתניהו.

ייתכן כי בניגוד לתמיכתו הפתאומית בפטור ממע"מ על מוצרי יסוד, ראש הממשלה לא שינה את עמדתו בסוגיה. בתשובה לשאלת "הארץ" ערב הבחירות אם במשרד האוצר נעשית עבודה כלשהי לקידום מהלך זה, ואם כן - באיזה שלב היא נמצאת, ענו במשרד האוצר כי לא נעשית עבודה כזו. מהליכוד נמסר בתגובה כי "תוכנית מע"מ אפס על מוצרי יסוד שבפיקוח תיכלל כחלק מתוכנית העבודה להורדת יוקר המחייה בקדנציה הבאה".

דרעי הודיע כי הוא מוותר על משרד הפנים

מוקדם יותר היום הודיע דרעי כי הוא כדי "למנוע לזות שפתיים". בראיון לגלי צה"ל אמר יו"ר ש"ס כי "בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים".

דרעי כיהן כשר הפנים בין השנים 1993-1988, אז נאלץ לפרוש לאחר שבג"ץ קבע שעליו להתפטר בשל כתב אישום שהוגש נגדו. הוא הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. לאחרונה, נשמעה ביקורת רבה נגד מינויו בשנית לתפקיד שר הפנים בשל הרשעתו.

דרעי מעוניין כעת בתיק הכלכלה, ושואף להרחיב אותו באמצעות תיק נוסף - הרווחה או המשרד לפיתוח הנגב והגליל. במקביל, מנסים בש"ס למנות את ח"כ יצחק כהן לתפקיד שר או סגן שר במשרד האוצר. זאת, לצד המאבק עם הבית היהודי על תיק הדתות.

אמש חתם ראש הממשלה על , שבוע לפני תום המועד הקבוע בחוק. מנהיג כולנו, משה כחלון, , בכך שבלם את קידומם של החוקים להחלשת מעמד בית המשפט העליון ואת חוק הלאום. בנוסף למשרד האוצר תקבל כולנו בין היתר את המשרד להגנת סביבה, משרד הבינוי ומינהל התכנון.

על פי ההסכם עם יהדות התורה, תקבל המפלגה תפקידי סגנים במשרדי הבריאות והחינוך ואת יו"ר ועדת הכספים. בין הישגי המפלגה ביטול הרפורמות שנקבעו בממשלה הקודמת, בהן הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס ורפורמת הגיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ