המו"מ הקואליציוני: המחלוקת על סייעת שנייה - על סף סיכום

בנט דרש תוספת של כמיליארד שקלים לטובת המהלך, והליכוד הודיעו כי הם פועלים לאתר מקורות תקציביים. המחלוקות הנוספות, בעיקר סביב איוש משרד הדתות, עדיין בתוקף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור: עמוס בידרמן

מקורות המעורים במו"מ הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד אמרו היום (שישי) כי נרשמה התקדמות בשיחות. לדבריהם, המחלוקת המרכזית, סביב דרישתו של נפתלי בנט לתוספת של כמיליארד שקלים לטובת סייעת שנייה בגני הילדים, נמצאת על סף סיכום, ובליכוד פועלים לאתר מקורות תקציביים למהלך.

בנוסף, בנט הבהיר שהוא מתעקש שמשרד החינוך לא ישמש צינור להעברת כמיליארד שקלים לתביעות הקואליציוניות של המפלגות החרדיות, אלא שהכסף האמור יועבר מתקציב משרד האוצר. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט השבוע למנות את בנט לשר החינוך, מינוי שגרר עימות בין השניים סביב סוגיית התוספת התקציבית. מקורות בבית היהודי אמרו ל"הארץ" כי "הליכוד הציע לנו את התיק בלי כלים ובלי כסף. למפלגות החרדיות נתנו 3.5 מיליארד שקלים לצרכים סקטוריאליים ולמערכת החינוך לא נשאר. ראש הממשלה רוצה שנבלה קדנציה בכיבוי שריפות, בלי כלים לפתור את מצוקת תלמידי ישראל".

לפי המקורות המעורים במו"מ בין המפלגות, המחלוקות הנוספות, בעיקר סביב איוש משרד הדתות, עדיין עומדות בתוקף.

נתניהו ובנטצילום: אמיל סלמן

ביום רביעי השבוע חתם נתניהו על הסכמים קואליציוניים עם המפלגות כולנו ויהדות התורה. לפי ההסכם, משה כחלון קיבל את כל עמדות המפתח אותן דרש - ממשרד האוצר ועד מינהל התכנון - שיאפשרו לו לקדם את הרפורמות השונות שברצונו ליזום. מספר 2 ברשימת כולנו, יואב גלנט, יתמנה לתפקיד שר הבינוי ויקבל מעמד של משקיף בקבינט המדיני־ביטחוני. בכולנו רמזו בימים האחרונים שאת תפקיד השר השלישי, במשרד להגנת הסביבה, יאייש מינוי מקצועי של כחלון - אבי גבאי, מנכ"ל בזק לשעבר שאינו נמנה עם חברי הכנסת של המפלגה אך נחשב לאיש אמונו של כחלון. מועמד נוסף לתפקיד, אלי אלאלוף, עשוי לעמוד בסופו של דבר בראש ועדה חברתית בכנסת, דוגמת ועדת העבודה והרווחה, ולקדם את מסקנות הוועדה בראשה עמד - הוועדה למלחמה בעוני - אחרי מחאת 2011 להוזלת יוקר המחיה בישראל.

בהסכם עם המפלגה החרדית סוכם כי יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, ימונה לסגן שר הבריאות במעמד שר, ח"כ משה גפני ליו"ר ועדת הכספים וח"כ מאיר פרוש לסגן שר החינוך. כמו כן, יהדות התורה תקבל גם את סגנות יו"ר הכנסת למשך חצי קדנציה, תפקיד המיועד לח"כ ישראל אייכלר, ואת ראשות ועדת המדע והחלל, תפקיד שימלא ח"כ אורי מקלב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ