ליברמן ל"הארץ": לא עוזב את הפוליטיקה, אלחם מהאופוזיציה כח"כ מן המניין

שר החוץ המתפטר הביע ספק בתפקודה של הקואליציה שתקום: "הממשלה הזו לא מסוגלת לעשות שום דבר ואני לא יודע כמה זמן זה יחזיק מעמד"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ המתפטר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בשיחה עם "הארץ" הערב (שני) כי אין בכוונתו לעזוב את הפוליטיקה. "אני הולך להישאר חבר כנסת ולהילחם מהאופוזיציה ואני יודע להילחם", אמר ליברמן. "שמעתי שאומרים שאני מתכוון להתפטר ולעזוב, אבל אני נשאר בכנסת. אפעל כח"כ מן המניין ואעמוד בראש ישראל ביתנו בבחירות הבאות".

לדברי ליברמן בכוונתו למקד את פעילות מפלגתו באופוזיציה בתקופה הקרובה בנסיון למנוע את שינוי חוק המשילות ואת הגדלת מספר השרים. כמו כן, הדגיש כי בכוונתו לחזור ולתקוף את הממשלה על התמודדותה עם המצב ברצועת עזה ועל כך שאינה פועלת להפלת שלטון החמאס.

ליברמן העריך כי הממשלה החדשה, שמסתמן שתתבסס על קואליציה של 61 חברי כנסת בלבד, תתקשה מאוד לתפקד. "זו תהיה ממשלה בלתי אפשרית", אמר. "יצטרכו כל הזמן צריך לגייס אנשים לוועדות ולהצבעות. אני מתקשה לראות איך זה קורה. הקואליציה תצטרך לעשות דילים עם חברי הכנסת של הרשימה הערבית לפני כל הצבעה או שלא יעבירו כלום. הממשלה הזו לא מסוגלת לעשות שום דבר ואני לא יודע כמה זמן זה יחזיק מעמד". 

יו"ר ישראל ביתנו תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו כי הוא חזר בו מכל התחייבויותיו מהממשלה הקודמת כדי להגיע להסכמים קואליציוניים עם המפלגות החרדיות. "סגרו הכל עם החרדים", אמר ליברמן. "חוק הגיור, השוויון בנטל, חוק המשילות... עוד לא הספיק להתייבש הדיו על החוקים האלה והנה שכחו הכל. מזרימים סכומי כסף מטורפים למוסדות חינוך חרדיים ללא לימודי ליבה ומתכוונים להגדיל חזרה את מספר השרים וסגני השרים".

ליברמן ציין כי השאיר לצוות המו"מ של "ישראל ביתנו" את העבודה מול הליכוד על קווי היסוד של הממשלה, וכי 90 אחוז מהשיחות בינו לבין נתניהו במהלך תקופת המו"מ הקואליציוני עסקו בנושאים מדיניים וביטחוניים. "אני סמכתי על צוות המו"מ שלנו ואמרתי שכל מה שהם יסכימו יהיה מקובל עלי", אמר ליברמן. "אבל אחרי כמה שבועות ראש צוות המו"מ משה ליאון התייאש כי הוא ראה שבליכוד כבר חילקו את הכל. שמו עלינו קצוץ וויתרו לחרדים".

ליברמן הסביר היום בערב בראיונות לערוצי הטלוויזיה את החלטתו להתפטר מתפקידו ולא להצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו. "אם הייתי נכנס (לממשלה) היו מתנפלים עליי שוויתרתי על עקרונות למען כיסאות. נתנו לנו משרדים והרבה דברים בתחום החומרי, אבל כלום בתחום העקרונות", אמר בראיון לחדשות 10.

לדבריו, הממשלה שעתידה לקום "קיבלה צ'רטר להקים קואליציה לאומית, ויש בה ויתור טוטאלי. "(זה) מחנה לאומי שמוותר על עונש מוות למחבלים ועל חוק ההתגברות (על פסיקות בג"ץ), מחנה לאומי שלא בונה בירושלים או בגושי התיישבות".

ליברמן הוסיף כי "בכנסת הקודמת הצלחנו לשנות הרבה דברים, כולל שוויון בנטל, גיור ונישואין ופתאום רוצים לקחת הכל אחורה. אני מבין שיש מגבלות ולא ביקשנו לשנות שום דבר. רק לא לוותר על כל ההישגים בבת אחת. העברנו חוק משילות כי צריך להקטין ביורוקרטיה, ודבר ראשון שעושים הוא לבטל מגבלות על כמות השרים ולהגיד לציבור שצריך להדק את החגורה".

יו"ר ישראל ביתנו הכחיש את השמועות שעלו בחודשים האחרונים בדבר ניסיון לכונן ממשלה עם מנהיגי כולנו ויש עתיד, משה כחלון ויאיר לפיד, בראשות אחד מהשלושה. "לא היה שום דיל, עסקה, שום דבר. אפשר לשאול גם את כחלון ולפיד - הכל דיבורים", אמר בראיון לחדשות 2. 

כשנשאל אם החלטתו התקבלה עקב הרעה ביחסים בינו לבין ראש הממשלה במהלך המשא ומתן הקואליציוני, ענה ליברמן כי יחסיו עם נתניהו "לא צריכים כל הזמן להיות מעולים". אולם, הוסיף כי קיימו לאחרונה "יחסי עבודה קורקטיים ועניינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ