בנט מקשיח עמדות: דורש את תיק המשפטים, כנראה עבור איילת שקד

לקראת פקיעת המנדט של נתניהו מחר בחצות, בבית היהודי מעלים את דרישותיהם בתמורה להצטרפות לקואליציה. בליכוד העריכו: מדובר בספין שנועד להשיג תיק בכיר אחר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, דורש להעביר למפלגתו את תיק המשפטים כתנאי להצטרפותה לממשלה. בנט העלה את הדרישה בניסיון לשדרג את חבילת התפקידים שהציע לו ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאור הזמן הקצר שנותר לנתניהו להשלים את הרכבת הממשלה. את התיק מייעד בנט, ככל הנראה, לאיילת שקד. בליכוד העריכו שהדרישה של בנט לתיק המשפטים היא ספין, שנועד לאפשר לו לדרוש תיק בכיר אחר במקומו: "הוא יודע עד כמה תיק המשפטים חשוב לנתניהו ושהסיכוי שימסור אותו קלוש. אפשר להניח שמדובר בדרישה שנועדה לאפשר לבנט להתפשר בהמשך על תיק החוץ או תיק בכיר אחר".

סמכותו של נתניהו להרכיב את הממשלה תפקע מחר (רביעי) בחצות. עד אז עליו להודיע לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי הצליח להקים קואליציה, גם אם ההסכם עם הבית היהודי ייחתם בפועל רק בהמשך. מרגע ההודעה לנשיא יינתן לנתניהו פרק זמן של שבוע להציג את ממשלתו בפני הכנסת. אם נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה, יוכל ריבלין להטיל את המשימה על יצחק הרצוג או על כל ח"כ אחר שלהערכתו יוכל להרכיב ממשלה. בבית היהודי רמזו אתמול כי המפלגה עשויה להסכים למינויו של ח"כ אחר מהליכוד אם המנדט של נתניהו יפקע.

המפתח להקמת ממשלה צרה בת 61 ח"כים נמצא כעת אצל בנט, שניצב בפני שתי משימות מרכזיות: המשימה הראשונה היא הגדלת התמורה שתקבל מפלגתו תמורת הצטרפותה לקואליציה, בייחוד לאחר שהשליטה בתיק הדתות, שבו היתה מעוניינת, ניתנה לש"ס. ההתעלמות מדרישתו הפומבית של בנט שלא להפקיד את התיק בידי מפלגתו של דרעי הכעיסה את אנשי הבית היהודי והביאה לנתק בינם לבין מפלגת השלטון. משרד המשפטים, האחראי על הוועדה למינוי דיינים, הוא בבחינת פיצוי על כך. המשימה השנייה של בנט היא הבטחת מקומה של הבית היהודי בממשלת נתניהו גם במצב שבו יבקש ראש הממשלה לצרף אליה את המחנה הציוני. בבית היהודי סבורים שכמה חודשים אחרי הקמת הממשלה יעדיף נתניהו להחליף את מפלגתם בזו של הרצוג.

בנט ושקדצילום: תומר אפלבאום

בליכוד העריכו כי נתניהו יתקשה להיענות לדרישת בנט. "יש שתי בעיות עם העברת תיק המשפטים לבית היהודי", אמר מקור בליכוד. "הראשונה היא העובדה ששר המשפטים אמור להכריע בתקופה הקרובה על זהותו של היועץ המשפטי הבא לממשלה. מדובר בתפקיד רגיש ולנתניהו אין עניין להפקיד את המשימה הזאת בידיים של בנט או שקד. הבעיה השניה טמונה בעובדה ששקד עומדת בחוד החנית של המאבק לשינוי פניו של בית המשפט העליון. נתניהו נמנע עד היום מעימות חזיתי עם בית המשפט ולא בטוח שהוא רוצה את כאב הראש הזה בקואליציה שהוא מקים".

אמש החליטה סיעת הבית היהודי להציב דרישות נוספות במשא ומתן בעקבות חתימת ההסכם הקואליציוני עם ש"ס. בתום ישיבה סוערת הסכימו חברי הסיעה לפרק את צוות המשא ומתן הקואליציוני ולהפקיד את המשימה בידיו של בנט בלבד, והסמיכו אותו לקבל בשם המפלגה כל החלטה, לרבות פנייה לאופוזיציה. אף שבכירים בבית היהודי לחצו על בנט לשוב ולדרוש את תיק החוץ שיפנה אביגדור ליברמן, מקורביו אמרו כי בשלב זה אין בכוונתו לעשות זאת.

בליכוד הודו היום כי כוח המיקוח של בנט התחזק משמעותית בהיות מפלגתו השותפה הקואליציונית האחרונה שלא חתמה על הסכם קואליציוני, לאחר חתימת ההסכם בין הליכוד וש"ס. המטרה שלנו מתחילת הדרך היתה להכניס את בנט ואת ש"ס, שכל אחד מהם ממילא משמש לשון מאזניים להרכבת הקואליציה", הסביר בכיר במפלגה. "מאז שבנט הפך לאחרון החותמים על ההסכם הקואליציוני, הוא מחזיק קצר את הליכוד". לדברי הבכיר, הדבר אינו קשור להודעתו של יו"ר ישראל ביתנו אבגידור ליברמן, שלפיה מפלגתו לא תצטרף לקואליציה: "לליברמן יש שישה מנדטים, אתו ובלעדיו יש לנתניהו קואליציה".

כך או אחרת, בליכוד הודו היום כי ממשלה בת 61 ח"כים צפויה להיות רק "תחילת הדרך". במפלגה העריכו שכולנו, שמנהיגה משה כחלון הסתייג בפומבי בכמה הזדמנויות מממשלה צרה, תעניק לנתניהו רשת בטחון בת כמה חודשים כדי לאפשר לו לצרף את המחנה הציוני או את ישראל ביתנו לקואליציה במועד מאוחר יותר.

אתמול פרסם הליכוד בפומבי את ה"חבילה" שהציע לבית היהודי, כחלק ממכבש לחצים שנועד לשכנע את בנט לחתום על ההסכמים. בבית היהודי נפגעו מהפרסום וחשו כי הוא נועד לבזות אותם ולהעמידם בפני עובדה. לפי ההצעה שפרסם הליכוד, ימונה בנט לשר החינוך והתפוצות ויהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, אורי אריאל יהיה שר החקלאות ואחראי על החטיבה להתיישבות ואיילת שקד תקבל את תיק התרבות והספורט, כולל הטוטו. בנוסף הובטחו לבית היהודי תפקידי סגן שר הביטחון האחראי על המינהל האזרחי בגדה המערבית, שיאפשר לה לקדם את ענייני ההתנחלויות, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. כמו כן "יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ