החיים עצמם |

פרשנות || התסבוכת המשפטית של בנימין נתניהו

בנט משחק כעת "צ'יקן" עם רה"מ כשעל הפרק הקריירה הפוליטית של האחרון. סביר שהשניים יזייפו עד הערב חיוך משותף למצלמות, אבל נתניהו יגיע לרגע הזה עם הלשון בחוץ

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

מיד לאחר ניצחונו בבחירות הבהיר בנימין נתניהו לצוות המשא ומתן של הליכוד כי על שלושה משרדים יש מבחינתו טאבו: התקשורת, ביטחון הפנים והמשפטים. כל אחד מהם מסמל בעיניו נקודה רגישה, מסוכנת, פגיעה. בכל אחד מהם הוא רוצה הפעם להציב אנשי אמון ממפלגתו, כאלה שיגשימו את ציפיותיו, יצייתו למשאלותיו ויפעלו לפי רוח המפקד בענייני רפורמות, מהפכות או מינויים בכירים — של יועץ משפטי לממשלה ומפכ"ל, למשל.

דרישתו אמש של יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לקבל את תיק המשפטים עבור ח"כ איילת שקד — בנוסף לתיקי החינוך, החקלאות, התרבות והספורט — קלעה את נתניהו למלכוד של ממש והמיטה עליו צרה צרורה, שעות לפני שהשעון יקרא חצות והזמן שניתן לו להקים ממשלה יפוג.

בנט ושקד, ששירתו שניהם בלשכתו של ראש האופוזיציה נתניהו לפני כ–8 שנים, הם אולי שותפים טבעיים, אבל בעיני בנימין ושרה נתניהו הם גם תליינים פוטנציאלים. לעולם ירחף מעל ראשיהם החשד כי היתה להם יד במסירת המידע שהפך לימים לפרשת ביביטורס. רגלם לא דרכה במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בבירה ולא תדרוך בו כל עוד שרה נתניהו גרה שם בכיף. היעלה על הדעת כי שקד תהיה זו שתוביל בקרוב את ההליך למינוי יועץ משפטי חדש, במקום יובל שטייניץ הנאמן והמסור? הייתכן כי היא תעמוד בראש ועדת השרים לחקיקה ותאשר ותפסול הצעות חוק, למשל בענייני תקשורת? שלא לדבר על המהפכות שבנט ושקד מתכננים לבצע במערכת המשפטית ובבית המשפט העליון, מהפכות שיסבכו קודם כל את העומד בראש הממשלה ויהפכו אותו לאויב המערכת.

פרישתו של שר החוץ המתפטר אביגדור ליברמן מן המשא ומתן הקואליציוני הגבירה את הביטחון העצמי אצל בנט. מפוזיציה קבועה של שותף דחוי ומנודה הממתין שבועות לטלפון מראש הממשלה הוא הפך בן לילה למסנן הרשמי של נתניהו. מסירת תיק הדתות לש"ס שלשום בערב, עוד לפני שסוכמה חלוקת הסמכויות בין המפלגה החרדית לאחותה־יריבתה הדתית־לאומית, היתה הקש האחרון מבחינת בנט. הוא בחר באסטרטגיית ה"צ'יקן", שבה שני השחקנים נעים זה מול זה במהירות כשאחד חייב לסטות ברגע האחרון, אחרת שניהם ימותו. עבור בנט ונתניהו, ה"מוות" הוא כישלונו של האחרון להודיע עד הלילה לנשיא כי עלה בידו להרכיב ממשלה. בתסריט הזה, נתניהו יסיים את הקריירה הפוליטית שלו ובנט יואשם על ידי ציבור בוחריו כי הכשיל במו ידיו הקמת ממשלה לאומית.

מאחר וזה מה שמונח על כף המאזניים, וזה לא מעט, ניתן להעריך כי עד הערב המשבר ייפתר. ההסכם בין הבית היהודי לליכוד ייחתם, הנשיא יקבל את המכתב, נתניהו ובנט יזייפו חיוכים למצלמות. ממשלת ה–61 תצא לדרכה, לא ברור לכמה זמן. שאלת תיק המשפטים תמצא גם היא את פתרונה המסקרן, עם שקד או בלעדיה. תאורטית, נתניהו יכול להודיע הערב לנשיא ראובן ריבלין כי הצליח במשימת ההרכבה, עוד לפני שייחתם הסכם עם הבית היהודי. לנשיא אין סמכות לבקש מהמודיע הוכחות, ראיות או ניירות. אולם צעד שכזה, גם אם הוא חוקי, יהיה נתון מטבע הדברים לביקורת משפטית, ובוודאי ציבורית ותקשורתית.

מה שברור הוא שנתניהו יגיע לרגע המיוחל עם הלשון בחוץ, בנשימה טרופה, אחרי שאולץ ונאנס למכור נכסים קואליציוניים רבים לשותפיו הרעבים. לא כך העריך שיקרה כאשר חגג את נצחונו בליל ה–17 במארס, בגני התערוכה בתל אביב. אבל כפי שהוא היה אומר, אין מה לעשות, אלה הם "החיים עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ