בכיר בליכוד: נוטים לקבל את תביעת הבית היהודי לתיק המשפטים

בבית היהודי הבהירו שהתיק יימסר לאיילת שקד, בנט יכהן כשר החינוך. בליכוד מנסים כעת לגבש תיק בעל סמכויות מצומצמות. בכיר במפלגה: בנט הצליח "לסחוט" אותנו "אבל הוא ישלם על כך מחיר יקר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט ושקד, דצמבר 2014צילום: תומר אפלבאום

בליכוד נוטים להיעתר לדרישת נפתלי בנט להעברת תיק המשפטים לידי מפלגתו, ומנסים כעת לגבש תיק בעל סמכויות מצומצמות. בבית היהודי הבהירו היום (רביעי) כי הם מייעדים את התיק לאיילת שקד וכי בנט החליט סופית לשמש כשר החינוך. "אנחנו נוטים לקבל את תביעת הבית היהודי לתיק המשפטים", אמר היום בכיר בליכוד. "בנט סחט אותנו, ובמקרה הזה הסחטנות כנראה תעבוד לו. אבל אין סחטנות בלי מחיר ובנט ישלם על כך מחיר יקר בעתיד".

סמכותו של בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה תפקע היום בחצות. לדברי הבכיר בליכוד, נראה שראש הממשלה הצליח לגבש ממשלה בת 61 חברים, והוא יוכל להודיע על כך לנשיא המדינה. "מה יהיה בהמשך? האם נצרף את המחנה הציוני? עדיין לא קיבלנו החלטה בנושא". הוא הוסיף כי ההחלטה הסופית בעניין העברת תיק המשפטים לבית היהודי תתקבל במהלך שעות היום המאוחרות. 

בליכוד מנסים כעת, כאמור, לגבש לבית היהודי תיק משפטים עם סמכויות מופחתות, שיכלול את ראשות ועדת השרים לחקיקה אך לא את ראשות הוועדה למינוי דיינים. בבית היהודי הבהירו בתגובה כי הם אינם מתכוונים להתפשר בנושא. "לא יקום ולא יהיה. הדרישה היא לתיק משפטים מלא בלבד". בנט דורש להעביר למפלגתו את תיק המשפטים כתנאי להצטרפותה לממשלה. יו"ר הבית היהודי העלה את הדרישה בניסיון לשדרג את חבילת התפקידים שהציע לו נתניהו, לאור הזמן הקצר שנותר לו להשלים את הרכבת הממשלה. 

בליכוד העריכו בימים האחרונים כי הדרישה של בנט לתיק המשפטים היא ספין שנועד לאפשר לו לדרוש תיק בכיר אחר במקומו: "הוא יודע עד כמה תיק המשפטים חשוב לנתניהו ושהסיכוי שימסור אותו קלוש. אפשר להניח שמדובר בדרישה שנועדה לאפשר לבנט להתפשר בהמשך על תיק החוץ או תיק בכיר אחר".

כאמור, על נתניהו להודיע לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי הצליח להקים קואליציה עד סוף היום, גם אם ההסכם עם הבית היהודי ייחתם בפועל רק בהמשך. מרגע ההודעה לנשיא יינתן לנתניהו פרק זמן של שבוע להציג את ממשלתו בפני הכנסת. אם נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה, יוכל ריבלין להטיל את המשימה על יצחק הרצוג או על כל חבר כנסת אחר שלהערכתו יוכל להרכיב ממשלה. בבית היהודי רמזו ביום שני כי המפלגה עשויה להסכים למינויו של ח"כ אחר מהליכוד לתפקיד אם המנדט של נתניהו יפקע.

המפתח להקמת ממשלה צרה בת 61 ח"כים נמצא כעת אצל בנט, שניצב בפני שתי משימות מרכזיות: הראשונה היא הגדלת התמורה שתקבל מפלגתו תמורת הצטרפותה לקואליציה, בייחוד לאחר שהשליטה בתיק הדתות, שבו היתה מעוניינת, ניתנה לש"ס. ההתעלמות מדרישתו הפומבית של בנט שלא להפקיד את התיק בידי מפלגתו של דרעי הכעיסה את אנשי הבית היהודי והביאה לנתק בינם לבין מפלגת השלטון. משרד המשפטים, האחראי על הוועדה למינוי דיינים, הוא בבחינת פיצוי על כך.

המשימה השנייה של בנט היא הבטחת מקומה של הבית היהודי בממשלת נתניהו גם במצב שבו יבקש ראש הממשלה לצרף אליה את המחנה הציוני. בבית היהודי סבורים שכמה חודשים אחרי הקמת הממשלה יעדיף נתניהו להחליף את מפלגתם בזו של הרצוג.

בליכוד העריכו כי נתניהו יתקשה להיענות לדרישת בנט. "יש שתי בעיות עם העברת תיק המשפטים לבית היהודי", אמר מקור בליכוד. "הראשונה היא העובדה ששר המשפטים אמור להכריע בתקופה הקרובה על זהותו של היועץ המשפטי הבא לממשלה. מדובר בתפקיד רגיש ולנתניהו אין עניין להפקיד את המשימה הזאת בידיים של בנט או שקד. הבעיה השנייה טמונה בעובדה ששקד עומדת בחוד החנית של המאבק לשינוי פניו של בית המשפט העליון. נתניהו נמנע עד היום מעימות חזיתי עם בית המשפט ולא בטוח שהוא רוצה את כאב הראש הזה בקואליציה שהוא מקים".

ביום שני החליטה סיעת הבית היהודי להציב דרישות נוספות במשא ומתן בעקבות חתימת ההסכם הקואליציוני עם ש"ס. בתום ישיבה סוערת הסכימו חברי הסיעה לפרק את צוות המשא ומתן הקואליציוני ולהפקיד את המשימה בידיו של בנט בלבד, והסמיכו אותו לקבל בשם המפלגה כל החלטה, לרבות פנייה לאופוזיציה. אף שבכירים בבית היהודי לחצו על בנט לשוב ולדרוש את תיק החוץ שיפנה אביגדור ליברמן, מקורביו אמרו כי בשלב זה אין בכוונתו לעשות זאת.

בליכוד הודו אתמול כי כוח המיקוח של בנט התחזק משמעותית בהיות מפלגתו השותפה הקואליציונית האחרונה שלא חתמה על הסכם קואליציוני, לאחר חתימת ההסכם בין הליכוד וש"ס. "המטרה שלנו מתחילת הדרך היתה להכניס את בנט ואת ש"ס, שכל אחד מהם ממילא משמש לשון מאזניים להרכבת הקואליציה", הסביר בכיר במפלגה. "מאז שבנט הפך לאחרון החותמים על ההסכם הקואליציוני, הוא מחזיק קצר את הליכוד". לדברו, הדבר אינו קשור להודעת ליברמן על כך שמפלגתו לא תצטרף לקואליציה. "לליברמן יש שישה מנדטים, אתו ובלעדיו יש לנתניהו קואליציה", הוסיף.

כך או אחרת, בליכוד הודו אתמול כי ממשלה בת 61 ח"כים צפויה להיות רק "תחילת הדרך". במפלגה העריכו שכולנו, שמנהיגה משה כחלון הסתייג בפומבי בכמה הזדמנויות מממשלה צרה, תעניק לנתניהו רשת ביטחון בת כמה חודשים כדי לאפשר לו לצרף את המחנה הציוני או את ישראל ביתנו לקואליציה במועד מאוחר יותר.

ביום שני פרסמה הליכוד בפומבי את ההצעה שהציגה לבית היהודי, כחלק ממכבש לחצים שנועד לשכנע את בנט לחתום על ההסכם הקואליציוני. בבית היהודי נפגעו מהפרסום וחשו כי הוא נועד לבזות אותם ולהעמידם בפני עובדה מוגמרת. לפי ההצעה שפרסמה הליכוד, ימונה בנט לשר החינוך והתפוצות ויהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, אורי אריאל יהיה שר החקלאות ואחראי על החטיבה להתיישבות ואיילת שקד תקבל את תיק התרבות והספורט, כולל הטוטו.

בנוסף, הובטחו לבית היהודי תפקידי סגן שר הביטחון האחראי על המינהל האזרחי בגדה המערבית, שיאפשר למפלגה לקדם את ענייני ההתנחלויות, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. כמו כן "יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ