יש קואליציה: הליכוד והבית היהודי חתמו על הסכם קואליציוני

לאחר שאמש הצהירו נתניהו ובנט על הגעה להבנות, הבוקר הפך הסיכום לרשמי. הבית היהודי תחזיק במשרדי החינוך, המשפטים, החקלאות ועוד. שקד: "הולכים לעבוד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הצהירו אמש (רביעי) כי הגיעו להבנות על הצטרפות הבית היהודי לקואליציה בהנהגת נתניהו, חתמו הבוקר שתי המפלגות על ההסכם הקואליציוני ביניהן. 

המו"מ הקואליציוני עם הבית היהודי הסתיים אמש כשידו של בנט על העליונה: הבית היהודי קיבל שליטה חריגה על משרד המשפטים, וכן את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט. לאורך היום ביקשו בליכוד להעביר למפלגה את ראשות וועדת הפנים כדי למנוע את האחיזה הרחבה, אך לבסוף נעתרו לדרישת הבית היהודי בנושא. לצד תיק החינוך עבור בנט ותיק המשפטים עבור שקד, הבית היהודי יקבל גם את תיק החקלאות לאורי אריאל, שיכלול גם אחריות על החטיבה להתיישבות, הזרוע להעברת תקציבים לתשתיות בהתנחלויות, ועל הטיפול בנושא הבדואים. המפלגה קיבלה גם את תפקיד סגן שר הביטחון, שיהיה ממונה על המינהל האזרחי - תפקיד שככל הנראה יילך לאלי בן דהן.

בבית היהודי אמרו הבוקר כי בין הסיכומים שהושגו עם הליכוד הגדלת תקציב החינוך ב-630 מליון שקלים, הקצאת מיליארד שקלים להעלאת שכר החיילים בשנה השלישית, הגדלת תקציב האוניברסיטה באריאל ומיגון הסעות בגדה המערבית. איילת שקד אמרה הבוקר: "אחרי לילה בלי שינה סיימנו את ההסכם הקואליציוני עם הליכוד בדרך לממשלה חדשה. הולכים לעבוד". 

אמש אמר בנט לנתניהו: "אנחנו מאחוריך. נסייע לך בכל כוחנו למען הצלחת המדינה והממשלה בראשותך כי אין לנו ארץ אחרת. הממשלה הזאת יכולה להשלים את כהונתה. אנחנו נפשיל שרוולים כדי שזה יקרה".

נתניהו השיב כי "אף אחד לא מופתע שהמשא ומתן הזה התמשך עם כל הסיעות, אבל איש לא מופתע שהוא הסתיים במועדו. אבל המועד דוחק. אצא מכאן ואתקשר לנשיא וליו"ר הכנסת, אודיע שעלה בידי להרכיב ממשלה. 61 זה מספר טוב, 61 פלוס מספר עוד יותר טוב. זה מתחיל מ-61. יש הרבה עבודה לפנינו". 

באופוזיציה, כצפוי, מתחו ביקורת על ההסכם. ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי "חלום הבלהות השלטוני של ממשלת 61 הוא הזדמנות מדהימה לאופוזיציה אידאולוגית אפקטיבית, והוא יחייב אותנו לדריכות, חריצות, והיצמדות למשכן הכנסת. נפיל תוכניות זדון, נתמוך ביוזמות חברתיות. הכוח שיש כעת בידי האופוזיציה עולה על כוחה של הקואליציה, ואנו ננצל זאת למען קידום ערכינו: ערכי הדמוקרטיה, שלטון החוק, הצדק והשלום".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה: "הקואליציה החדשה של נתניהו היא פיגוע אסטרטגי נגד הדמוקרטיה ושלטון החוק, שתפגע גם במעמד נשים ותפקיר אותן לשלטון רבני וחשוך, ותחסל גם את הסיכוי להתקדמות בתהליך מדיני". לדבריה, "נתניהו הלך לבחירות על משילות וגמר עם ממשלה של 61 ח"כים שכל אחד מהם יסובב אותו על האצבע הקטנה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ