היועמ"ש לנתניהו: אין מניעה למנות את דרעי לשר, אך אתקשה להגן עליו בבג"ץ

בחוות דעת מיוחדת כתב וינשטיין כי מינוי יו"ר ש"ס לשר הכלכלה "מעורר קשיים משפטיים נוכח עברו הפלילי המכביד של דרעי והפגיעה באמון הציבור". עם זאת, הכשיר היועץ את מינוי גלנט לשר הבינוי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, העביר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, חוות דעת משפטית בנוגע למינוי אריה דרעי לשר, על רקע עברו הפלילי, ואמר כי יתקשה להגן עליו בבג"ץ. בחוות דעת שהוציא וינשטיין בנוגע למינוי יואב גלנט לשר, קבע כי אין מניעה, אך "אין בכך כדי לומר שמינוי זה אינו מעורר קושי". כיום עומדות שתי עתירות לבג"ץ שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינויים של דרעי וגלנט לשרים. המדינה אמורה להגיש את תגובתה לעתירות במהלך השבוע הבא.  

יו"ר ש"ס דרעי סיכם עם ראש הממשלה נתניהו על מינויו לשר הכלכלה. בחוות הדעת כתב וינשטיין: "הגעתי למסקנה כי ניתן לפרש את המצב המשפטי הקיים ככזה שאינו מציב מניעה משפטית למינויו של דרעי לשר בממשלה. יחד עם זאת, מדובר בהחלטה המעוררת קשיים משפטיים, וזאת נוכח עברו הפלילי המכביד של דרעי והפגיעה באמון הציבור בטוהר מידותיו של השלטון ובתקינות פעילותו, אשר עלולה להיגרם עקב מינוי של דרעי לשר, בהינתן עברו האמור". לפיכך, מוסיף היועץ המשפטי בהתייחסו לעתירה שהוגשה לבית המשפט העליון כי "שומה עליי להדגיש בפניך גם כי יעלו קשיים בהגנה עליה".

במסקנותיו, הוסיף וינשטיין כי "נוכח עברו הפלילי של דרעי כמתואר לעיל, אין לשלול את האפשרות כי מינויו לתפקיד שר הממונה על משרד ספציפי יעורר קשיים נוספים, אשר לא ניתן היה לבוחנם בחוות דעת זו". לבסוף, הדגיש היועץ המשפטי כי "אין לראות בדברים אלו משום גושפנקא ציבורית, מוסרית או אחרת לכהונתו המיועדת של דרעי".

דרעי וגלנט ביום השבעת הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

מש"ס נמסר בתגובה כי "תנועת ש״ס מקבלת בסיפוק את חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה הקובעת במפורש כי אין כל מניעה משפטית למינוי יו"ר התנועה הרב אריה דרעי לשר הכלכלה. יש לברך על כיבוד רצון הבוחר ותוצאות הבחירות, מה עוד שהאירועים שעמדו ביסוד ההליכים המדוברים התרחשו לפני 30 שנה!". עוד נמסר כי "ש"ס מברכת על כוונתו של ראש הממשלה להשלים בהקדם את הרכבת הממשלה על מנת לטפל בצרכי המדינה הדחופים".

לפני כחודש הודיע דרעי הוא מוותר על תפקיד שר הפנים כדי "למנוע לזות שפתיים". בראיון לגל"צ אמר דרעי כי "בשביל התיקון החברתי הייתי צריך לחזור למשרד הפנים, אבל אני קשוב גם לביקורת ציבורית ולא אכנס למשרד על רגל שמאל, אז אני לא נאבק על הפנים".

דרעי כיהן כשר הפנים בין השנים 1988 ל-1993, אז נאלץ לפרוש לאחר שבג"ץ קבע שעליו להתפטר בשל כתב אישום שהוגש נגדו. הוא הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. לאחרונה, היתה ביקורת רבה כנגד מינויו שוב לתפקיד שר הפנים בשל ההרשעה.

בחוות דעת נוספת שהגיש וינשטיין, בנוגע למינויו של יואב גלנט לתפקיד שר הבינוי והשיכון, הכשיר היועץ את המינוי אך התריע כי גם במהלך זה עשויות להתעורר בעיות משפטיות. "אף שבהתנהלותו של גלנט בפרשות הקרקעות היה לדעתי כדי להצביע על התנהגות בלתי ראויה ברמה האתית והציבורית, אין לומר לטעמי כי היא מקימה מניעה משפטית למינויו כעת לתפקיד שר בממשלת ישראל ובכלל זאת לתפקיד שר הבינוי". במקום אחר בחוות הדעת מבהיר וינשטיין כי אף שהכשיר את מינוי גלנט, "אין בכך כדי לומר שמינוי זה אינו מעורר קושי, ויהיה עליך לתת דעתך למסכת העובדתית". 

בפברואר 2011 ביטלו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז אהוד ברק את מינויו של גלנט לרמטכ"ל בעקבות מה שכונה פרשת הקרקעות. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין הודיע כי לא יוכל להגן על מינויו בבג"ץ. במסגרת הפרשה, על פי ממצאי בדיקת מבקר המדינה, גלנט פלש לשטח ציבורי במושב עמיקם שבו הוא מתגורר למרות שהובהר לו כי עליו לפנות את השטח. המבקר קבע אז כי גלנט ביצע את העבירות במשך שנים ארוכות וכן "עשה שימוש חורג בשטח הציבורי לצורך מעבר רק לכלי רכבו". למרות שהמבקר קבע כי גלנט חתם על תצהירים כוזבים בנוגע לעיבוד החלקה אליה פלש, גלנט אמר אז כי נעשה לו "משפט שדה" וכי מעולם לא שיקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ