בהתייעצות לילית לאחר נאום נתניהו, הבינו בנט ושקד שרה"מ טמן להם מלכודת

ראשי הבית היהודי חזרו בהם מכוונתם להתפטר אמש, מבלי לעדכן את הח"כים של מפלגתם או את השר אורי אריאל. השניים חששו שהתפטרותם תיתפס כחוסר אחריות ושיתקשו לנהל קמפיין בחירות מהאופוזיציה

יהונתן ליס
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד ובנט בכנסת, היום
שקד ובנט בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

מעטים במפלגת הבית היהודי עודכנו על המהלך הפוליטי שתכננו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, שהחל בכוונה כנה להתפטר והסתיים בשינוי כיוון והישארות בממשלה. השניים נפגשו אמש (ראשון) בשעת לילה מאוחרת והחליטו לחזור בהם מההחלטה לפרוש על רקע הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא יעביר את תיק הבטחון לבנט, אך עדכנו בכוונותיהם רק כמה דמויות מפתח בסביבתם הקרובה. חברי הכנסת של המפלגה, בהם שר החקלאות אורי אריאל, לא נכללו בסבב ההתייעצויות. 

דוברו של בנט פרסם אתמול בערב, זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים של נתניהו, הזמנה לתקשורת לקראת ההצהרה של מנהיגי הבית היהודי, מבלי לציין מה תוכנה. גורם בבית היהודי העריך שהאיום המרומז בהתפטרות נועד להפעיל לחץ על נתניהו, אך אחרים התרשמו שבנט ושקד באמת התכוונו להתפטר. בנט, שנכנס לפוליטיקה בעקבות מלחמת לבנון השנייה, התקשה להשלים עם המדיניות הרופסת לתפיסתו מול חמאס בסבב הלחימה האחרון, ושקד היתה שותפה מלאה לעמדתו. בימים האחרונים התקשו השניים להסביר לתומכיהם את ההתנהלות המתונה של הקבינט בו הם חברים. יחד עם זאת, העמדה במפלגת הבית היהודי, כפי שבאה לידי ביטוי גם בהצהרות פומביות של חברי הכנסת שלה, היתה שאין לפרק את הממשלה. 

נתניהו בקריה בתל אביב, אתמולצילום: מגד גוזני

על אף הניסיון לשמור על עמימות, לתקשורת הודלף כי בנט ושקד מתכוונים להתפטר, ככל הנראה על ידי גורם בבית היהודי. בעקבות זאת, חברי כנסת במפלגת הבית היהודי, שלא היו חלק בדיונים על המהלך, התבטאו נגדו אמש באופן פומבי. "אני חושב שהציבור יתנקם בבית היהודי אם יהיה משוכנע שיש אפשרות לקיים ממשלה ובכל זאת הממשלה תיפול", אמר בביקורת גלויה על שקד ובנט ח"כ ניסן סלומינסקי ברדיו גלי ישראל. "תפקידנו להיות המבוגר האחראי ולא לפרק את הממשלה", אמר ח"כ מוטי יוגב בראיון אחר. כמו כן, כמה רבנים בציונות הדתית שוחחו עם אנשי בנט ושקד לפני מסיבת העיתונאים וניסו להניא אותם מהתפטרות. 

לאחר נאומו של נתניהו נפגשו בנט ושקד בתל אביב והחליטו לחזור בהם מהמהלך. בפגישה זו גם כתבו את נאומיהם. השניים הבינו שנתניהו, שהצהיר כי יהיה זה חוסר אחריות ללכת לבחירות בזמן כה רגיש מבחינה ביטחונית, טמן להם מלכודת. לאור דבריו, חשבו, התפטרותם תתפרש כגחמה חסרת אחריות והם יתקשו לנהל את קמפיין הבחירות של הבית היהודי מספסלי האופוזיציה. לשרים היה ברור שההתקפלות תפגע בהם תדמיתית ואלקטורלית, אולם הם העריכו שמדובר בפגיעה זמנית שתחלוף תוך שבועות אחדים.

גורמים בסביבת נתניהו אמרו ל"הארץ" כי ראש הממשלה השקיע מאמצים רבים ביומיים האחרונים כדי לחזק את תדמיתו הביטחונית, בניסיון להביך את בנט ולאלץ אותו להישאר בקואליציה. כך, בין היתר, כינס נתניהו את מסיבת העיתונאים שלו אמש במשרד הביטחון בקריה בתל אביב, אחרי שנפגש עם הרמטכ"ל הנכנס וזה היוצא. כמו כן, הוא קבע הבוקר במפתיע דיון בהשתתפותו בוועדת החוץ והביטחון, בו הוא עידכן את חברי הכנסת בהתפתחויות הבטחוניות והמדיניות בחודשים האחרונים. לפני הדיון פרסם נתניהו הצהרה לתקשורת על הרגישות הבטחונית בעת הנוכחית, שהקדימה את נאומיהם של בנט ושקד.

הבוקר, לאחר שבנט ושקד כבר החליטו לחזור בהם ולהישאר בממשלה, חברי הכנסת של הבית היהודי עדיין לא נחשפו לשינוי הכיוון. השר אריאל אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי להבנתו השניים הולכים להתפטר, אך לא היה מוכן להגיד באופן חד משמעי אם הוא תומך במהלך. תקיף יותר היה ח"כ בצלאל סמוטריץ', שצייץ במוצאי שבת כי יש לשנות את המדיניות הביטחונית של הממשלה, אחרת "חבל על הזמן ועדיף ללכת לבחירות".

אחד הח"כים בבית היהודי ביקר את ההתנהלות של ראשי מפלגתו ואמר כי "פרישה שלהם היתה מסבה נזק אדיר לבית היהודי ולסיכויים להצליח בבחירות הבאות. לא הבנתי את המהלך הזה. גם התנהלותו של בנט מול נתניהו היתה לא ראויה. לא מציבים אולטימטום לראש ממשלה מכהן ולא מפילים ממשלת ימין".

מנגד, אחרים במפלגה בירכו על ההחלטתה. יוגב, שביקר את ההתפטרות מראש, אמר כי השרים "שמו את השיקול הלאומי לפני האישי והעם בישראל יודע להעריך זאת". לדבריו, "בזמן ששר הבטחון לשעבר ברח מאחריות, חבריי, השרים נפתלי בנט ואיילת שקד בחרו להיות האחראים ושמרו על הממשלה. זאת ההחלטה הנכונה מול האתגרים הבטחוניים והאחרים שעומדים לפתחנו". יו"ר הסיעה , ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה כי ההחלטה "ערכית ונכונה". לדבריה, "המטרה שלנו היתה להביא לשינוי בתפיסה הבטחונית שהיתה נהוגה עד כה וזה מה שנעשה גם אם נשלם על כך מחיר מחיר פוליטי... התפטרות כעת מהממשלה על אף המחלוקות שיש לנו על מדיניותה הית הצעד לא נכון ברמה הלאומית". ח"כ סלומינסקי אמר כי "מדינת ישראל זקוקה ליציבות פוליטית. אנחנו נמשיך לפעול ברוח הציונות הדתית לטובת מדינת ישראל ואזרחיה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ