בחירות 2019

גנץ הכריז רשמית על כוונתו לרוץ; הקים מפלגה חדשה בשם "חוסן לישראל"

הרמטכ"ל לשעבר קבע בין היתר ברישום המפלגה, כי מטרותיה הן "ביסוס וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". בשבועות האחרונים הוא מנהל מגעים עם משה יעלון על ריצה משותפת בבחירות הקרובות

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ מחוץ לביתו, השבוע
גנץ מחוץ לביתו, השבועצילום: מוטי מילרוד
חיים לוינסון

הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, רשם בצהריים (חמישי) את מפלגתו החדשה ברשם המפלגות - ושמה "חוסן לישראל". בבקשתו לרישום המפלגה כתב גנץ כי מטרותיה הן "המשך ביסוס וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לאור החזון הציוני כפי שבא לידי ביטוי במגילת העצמאות, תוך קביעת ושינוי סדר העדיפויות הלאומי בנושאים הבאים: החינוך, פיתוח התשתיות הלאומיות, החקלאות, חוק משפט וביטחון הפנים, רווחה, שלום וביטחון".

לפי התקנון שנקבע, יו"ר המפלגה יוכל לכהן בתפקידו רק עד שלוש קדנציות או שמונה שנים. כמו כן נקבע כי לאחר הקדנציה הראשונה של היו"ר ייערכו בחירות לתפקיד. לפי התקנון, לאחר הבחירות לכנסת ייקבע מנגנון בחירה דמוקרטי לבחירת נציגי המפלגה. אלוף-משנה (מיל') הוד בצר, ששימש כעוזרו של גנץ בצבא הצטרף למפלגתו.

יעלון במכון למחקרי ביטחון לאומי, בינואר
יעלון במכון למחקרי ביטחון לאומי, בינוארצילום: מוטי מילרוד

סקרים שפורסמו שלשום במהדורות החדשות מנבאים למפלגה בראשותו בין עשרה ל-16 מנדטים. לעומת זאת, לפי הסקרים - אם יחבור ליש עתיד או למחנה הציוני, יזכה ל-26-25 מנדטים. גנץ צפוי למתג את מפלגתו החדשה כמרכז אחראי ומתון, ואין לו כל רצון לזהות את עצמו עם השמאל. 

גנץ מנהל בשבועות האחרונים מגעים עם שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. המגעים בין השניים עוסקים בהקמת שתי מפלגות נפרדות שירוצו לכנסת ברשימה אחת.

יעלון רואה בפקודו לשעבר גנץ בעל ברית פוטנציאלי משמעותי להקמת מפלגה ביטחונית, בעלת אופי מרכזי וממלכתי מתון. גנץ מצדו לא מעוניין לחבור למסגרות הפוליטיות הקיימות, אך אינו שולל להצטרף לגורמים שנמצאים כיום מחוץ לכנסת הנוכחית, כמו יעלון ומפלגת גשר של אורלי לוי־אבקסיס.

גורם הבקיא במגעים בין השניים אמר כי "גנץ בעיקר מקשיב, לא מרבה לדבר". הוא לא החזיר עד כה תשובה ממשית ליעלון, אך הוא ממשיך לקיים שיחות ופגישות בנושא.

לפי סקר חדשות עשר, אם גנץ יחבור ליש עתיד המפלגה תזכה ב-26 והליכוד ב-27. לפי סקר חברת החדשות, אם גנץ יחבור למחנה הציוני המפלגה תזכה ב-25 מנדטים והליכוד ב-31. עיתונאי חדשות עשר רביב דרוקר פרסם שלשום כי יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הציע לגנץ את המקום הראשון ברשימתו, וזה סירב. בן כספית פרסם בעבר ידיעה דומה, אולם במחנה הציוני מכחישים זאת בתוקף. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ