יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה היום (שלישי) במסיבת עיתונאים מיוחדת להחלטתו של אבי גבאי לפרק את המחנה הציוני ולהפסיק את שיתוף הפעולה עם לבני ומפלגתה, התנועה. "השותפות עם הרצוג הביאה למחנה הציוני 24 מנדטים" אמרה לבני, "ביני לבין גבאי לא היתה שותפות. הדרך שבה הוא סיים אותה היום מעידה על כך". לדבריה, למרות ספקותיה לגבי גבאי סירבה לפניות מצד גורמים פוליטיים ואף מתוך מפלגת העבודה שביקשו לפרק את המחנה הציוני. "הבהרתי שלא אהיה שותפה למהלך כזה", אמרה. 

לבני ציינה בדבריה כי בצעדיה הפוליטיים העמידה לפני הכל את טובת המדינה וערכיה. "סדר העדיפויות שלנו צריך להיות המדינה, המפלגה ואחר כך אני", אמרה. "מה ששמעתם היום (מגבאי) זה מה ששמעתי אני כל התקופה הזו: 'אני, אני אני'". היא ציינה כי לו גבאי "היה מרים אלי טלפון ואומר שהוא רוצה להיפרד, היה מוקל לי. היינו יכולים לצאת במשותף עם שני פודיומים ולומר, ניסינו. הציבור בישראל היה שמח לראות את המנהיגים שלו נוהגים כך". 

לבני אמרה כי על המחנה להתמקד במשימה החשובה ביותר, שהיא ליצור מהפך פוליטי. היא חזרה על אמירתה כי אם יהיה אדם אחר שיבטיח יותר מנדטים ממנה, תהיה מוכנה לא לעמוד בראש האיחוד, לו היא קוראת גוש המרכז-שמאל. על חיבור אפשרי בין גבאי לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ אמרה: "שיהיה להם בהצלחה".

לדברי מקור בתנועה, "לבני מנעה פילוג בעבודה בשבוע שעבר. היא הבהירה לשמונה חברי כנסת שלא נוטלת חלק במהלך ולא תנהיג אותו". עוד אמר המקור כי "איתן כבל היה היחיד שהבין שבלי לבני אין למהלך תוחלת והבהיר שלא יצטרף".

לבני וגבאי בכנסת, היום. "ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי"צילום: אמיל סלמן

לבני לא ידעה מראש על הודעתו של גבאי והופתעה ממנה, על אף מתיחות ממושכת ששררה בין השניים. בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני, הודיע גבאי על פירוק השותפות בין המפלגות ואמר: "אני עדיין מאמין בשותפות וחיבורים, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך, ולכן אני בוחר שוב בציבור. ציפי אני מאחל לך בהצלחה בבחירות". מיד לאחר סיום דבריו אמרה לבני: "אני ברשותכם לא אגיב, אקבל את החלטותיי".

בישיבה שהתקיימה לאחר מכן אמר גבאי לנוכחים: "רק חרא אכלתי מלבני". כשנשאלה לבני על אמירתו זו, השיבה: "אני לא מסתכלת לו בצלחת, אני לא יודע מה הוא אכל".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לדבריה של לבני: "אנו נערכים לבחירות ולניצחון, ונוביל מהלכים של איחוד וחיבור יחד עם אנשים שרוצים איחוד, חיבור ושותפות אמיתית. אבי גבאי, מועמד מפלגת העבודה לראשות הממשלה, מחוייב לשינוי בישראל. אנו מאחלים לציפי לבני הצלחה בדרכה החדשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ