"ההצהרה הדרמטית" של נתניהו: ביקשתי להתעמת עם עדי המדינה - וסורבתי

רה"מ טען בהצהרה שהגדיר כדרמטית כי החקירה נגדו מוטה, וחזר על דרישתו להתעמת עם העדים נגדו: "מצדי שהעימות יהיה בשידור חי, שהציבור יידע את כל האמת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במעון ראש הממשלה, הערב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען הערב (שני) כי ביקש להתעמת עם עדי המדינה נגדו, אבל סורב פעמיים. לדבריו, דחיית בקשותיו מעידה כי החקירות נגדו מוטות. "אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי המדינה, ועם כל העדים שמסרו דברים שאינם תואמים את עמדתי", הצהיר נתניהו בשידור ישיר בעמוד הפייסבוק שלו. "מצדי שהעימות יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל ויידע את כל האמת". ראש הממשלה הוסיף: "מדוע סירבו לאשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד כי אין לי מה להסתיר". ברמז לתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) הצהיר נתניהו: "אני בטוח באמת ב-4,000 אחוזים". עיתונאים לא הורשו להיכנס למעון, וראש הממשלה לא השיב לשאלות.

"ההודעה הדרמטית" של נתניהו

עימות בין חשוד לבין עדים נגדו הוא כלי חקירה נפוץ של המשטרה, שמשתמשת בו במקרה שבו מתגלות סתירות בין גרסאות. אין חובה לערוך עימות בין חשוד לבין עד, וההחלטה על כך נתונה למשטרה ולפרקליטות, שמסרבות לעתים לבקשות של חשודים לערוך עימות בנימוק שאין לכך הצדקה. בעבר דווח כי שרה נתניהו סירבה להתעמת עם עדי המדינה ניר חפץ ושלמה פילבר. בתיק 4000 עומת בעלי בזק שאול אלוביץ' עם חפץ ופילבר, וכן עם מנכ"ל וואלה אילן ישועה, וכן נערך עימות בין מנכ"לית בזק לשעבר סטלה הנדלר לבין פילבר. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לא עומת עם שולה זקן כשהפכה עדת מדינה נגדו, ולא ביקש לערוך עימות עמה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "כל פעולות החקירה שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי, בליווי פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל על פי שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד". הודעת המשרד לא התייחסה לטענות שהעלה ראש הממשלה. במשטרה לא התייחסו להצהרת נתניהו, אך מקורות המעורים בפרטי החקירות אמרו כי כל ההחלטות בתיקי ראש הממשלה התקבלו בתיאום מלא עם הפרקליטות.

עדי המדינה נגד נתניהו: ארי הרו, שלמה פילבר וניר חפץצילום: מרק ישראל סלם, מוטי מילרוד ומגד גוזני

נתניהו שב וטען הערב כי אין לזמן אותו לשימוע לקראת הגשת כתב אישום לפני הבחירות, כיוון שההליך לא יסתיים עד 9 באפריל. אתמול דיווח "הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתכוון להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בכפוף לשימוע בחודש הבא. היועץ מקיים בימים אלה דיונים בתיקים 2000 ו-4000, שבהם המליצה הפרקליטות להעמיד את נתניהו לדין על שוחד. הדיונים בתיק 1000 (פרשת טובות ההנאה) תמו, ומנדלבליט נוטה לאמץ את המלצת הפרקליטות ולייחס לנתניהו מרמה והפרת אמונים. בימים האחרונים קרא נתניהו למנדלבליט שלא להכריע בתיקיו עד הבחירות, ובשבוע שעבר הבהיר כי לא יתפטר אם יזומן לשימוע לפניהן.

עוד אמר נתניהו הערב כי עדים שדבריהם היו עשויים לחזק את עמדתו לא נקראו למסור גרסה, והזכיר את אסף אילת, לשעבר ממלא מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, שאישר את עסקת בזק-יס, עוד לפני שראש הממשלה התמנה לשר התקשורת. לפי החשד בתיק 4000, נתניהו אישר את העסקה, שהניבה לאלוביץ' כמיליארד שקלים, בתמורה לסיקור אוהד באתר וואלה בבעלותו. בסוף השבוע דיווח "הארץ" כי אלוביץ' קשר ב-2015 בין הטיית הסיקור לטובת נתניהו לבין המיזוג, כשכתב כי "אם הוא לא חותם אין עסקה".

נתניהו ציין כי השוחד שלכאורה ניתן לו אינו כסף אלא סיקור אוהד, והוסיף שאם כך, יש צורך לחקור גם את קשריו של יאיר לפיד, שתמך בחוק "ישראל היום", עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. לפי ראש הממשלה, "בפעם הראשונה בהיסטוריה קובעים שסיקור חיובי הוא שוחד", אלא שהאשמה דומה מיוחסת לראש העיר אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני. בכתב האישום נגד שמעוני נטען כי במסגרת יחסי תן וקח שקיים עם איש העסקים יואל דוידי, רכש האחרון את המקומון "קול אשקלון" כדי לוודא ששמעוני יזכה בו לסיקור אוהד.

ממפלגתו של בני גנץ "חוסן לישראל" נמסר כי "הגיע הזמן למנהיגות העוסקת באזרחי המדינה ולא בעצמה". גם באופוזיציה תקפו את נתניהו בעקבות הנאום, ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ אמרה כי "ראש הממשלה אינו כשיר עוד למלא את תפקידו". לפי יחימוביץ, "צפינו בנאום בחירות ציני ועלוב, של מי שמנסה בכל כוחו להימלט מהדין". יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, קרא ליאיר לפיד ולבני גנץ להצהיר כי לא יצטרפו לממשלה בראשות נתניהו, ויו"ר התנועה ציפי לבני הגדירה את הצהרת ראש הממשלה כ"מתקפה קורבנית והיסטרית על גורמי אכיפת החוק לצרכים אישיים". יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי "הדבר הדרמטי היחיד שהיה פה זה ראש ממשלה שממשיך לכהן תחת המלצה בשלושה תיקי שוחד", והוסיפה כי מדובר ב"תעמולת בחירות שלא ראויה לשידור".

בפרשות נתניהו חתמה הפרקליטות על הסכמים עם שלושה עדים, שהיו מהאנשים הקרובים ביותר לנתניהו. הראשון שבהם היה ראש הסגל לשעבר של נתניהו, ארי הרו. להרו היה תפקיד מפתח בתיק 2000 (החשד לעסקת שוחד בין נתניהו לבין נוני מוזס): חלק מהשיחות בין ראש הממשלה לבין המו"ל הוקלטו בטלפון שלו, ולפי החשד, נתניהו ביקש ממנו לבחון אפשרות ליישם את העסקה עם מוזס. בפברואר האחרון חתם על הסכם עד מדינה גם שלמה פילבר, שאותו מינה נתניהו למנכ"ל משרד התקשורת. לפי החשד בתיק 4000, פילבר פעל לקידום ענייניה של בזק בשליחות נתניהו. במארס נחתם הסכם עם יועץ התקשורת של משפחת נתניהו לשעבר, ניר חפץ. חפץ מסר הקלטות של ראש הממשלה ורעייתו ומידע הנוגע לשלושת התיקים נגד נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ