ח"כ אחמד טיבי הגיש בקשה להתפלגות מהרשימה המשותפת

בקשתו של יו"ר תע"ל מגיעה לאחר כמה חודשים שבהם ניסה להחיל שיטת פריימריז פתוחים לרשימה המשותפת, אך נתקל בהתנגדות מצד שלוש המפלגות הנוספות. פעילים מרכזיים בסיעה מעריכים כי טיבי מנסה להפעיל לחץ על הרשימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיבי בוועידת הארץ, 2017
טיבי בוועידת הארץ, 2017צילום: תומר אפלבאום

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר מפלגת תע"ל, הגיש היום (שלישי) בקשה ליו"ר ועדת הכנסת להתפלג מסיעת הרשימה המשותפת. החלטתו של טיבי מגיעה לאחר חודשים שבהם ניסה להחיל שיטת פריימריז פתוחים ברשימה המשותפת או לחילופין בחירות מקדימות מבוססות סקרים, בין היתר על מנת להגדיל את כוחה של תע"ל בסיעה. ואולם, שלוש המפלגות הנוספות לא שיתפו פעולה עם ניסיונותיו של טיבי.

גורמים בכירים בתע"ל מסרו ל"הארץ" כי שאר המפלגות דחו את דרישת המפלגה לשתף את הציבור הרחב בקביעת הרכב הרשימה. "הדרישות שהעלו שלוש המפלגות היו כאלה שלא השאירו לנו ברירה. תע"ל תציג את הנבחרת החזקה ביותר ותצרף כוחות חדשים. רק סקר והתחשבות בדעת הקהל הוא הפתרון", מסרו.

תומא סלימאן (למעלה) ומימין: טיבי, גנאים, עודה וחנין, בדיון על חוק הלאום באוגוסטצילום: אמיל סלמן

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסר בתגובה לבקשה של טיבי: "מי שהיה רוצה לראות את הרשימה המשותפת מתפרקת, יותר מכל, זה נתניהו. מי שרוצה לעשות הפרד ומשול בין ערבים לערבים זה הימין הקיצוני. גאה להיות חלק ממפלגה שיודעת לשים את האידאולוגיה לפני האינטרסים האישיים". הסיעה מורכבת מנציגי חד"ש, רע"מ, בל"ד ותע"ל. הודעתו של טיבי מגיעה לאחר ההודעות על עזיבה של חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה מבל"ד, ודב חנין מחד"ש.

פעילים מרכזיים לא פוסלים את האפשרות שטיבי מנסה להפעיל לחץ על אנשי הסיעה כדי לשפר את הייצוג של תע"ל ברשימה. "אנחנו מעריכים שההודעה של טיבי היא ספין שלו בניסיון לסחוט כיסא נוסף למפלגתו במסגרת הרשימה המשותפת", אמר גורם ברשימה. לדבריו, "עוד לא קיבלנו מטיבי הסברים למהלך ולא שמענו על מסגרת חלופית רצינית שהוא מקים. טיבי עשה שרירים בשבועות האחרונים בניסיון להגדיל את כוחו ברשימה מ-1.5 ח"כים (אחד מהח"כים ברוטציה עם נציגי המפלגות האחרות ברשימה, י"ל) לשני מנדטים קבועים. אין הרבה היגיון בריצה שלו לבד. זה סיכון גדול מדי עבורו. לכן אפשר להעריך שבסופו של דבר הוא יחבור אלינו מחדש".

מזכ"ל בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה, אמר ל"הארץ" כי מדובר בצעד שמטרתו "להכשיל את המשותפת, והציבור הערבי יעניש את מי שהכשיל את הניסיון הפוליטי הזה". מזכ"ל חד"ש, מנסור דאהמשה, אמר כי המגעים בין המפלגות המרכיבות את הרשימה יימשכו. "צריך לזכור שטיבי לא יכול להקים סיעה נפרדת, כי אין לו שליש מחברי הסיעה", אמר.

בחודשים האחרונים דיבר ח"כ טיבי בחוגים פנימיים על אפשרות להתמודדות בנפרד, והציג סקרים שלפיהם הוא עובר את אחוז החסימה. עם זאת, הוא מבין שמדובר בהימור גדול מאוד שעלול לסכן את ייצוג מפלגתו, ולכן היא קיווה שתע"ל תבטיח ייצוג הולם בתמורה לכניסה לרשימה המשותפת. "יש לעשות הכל כדי להגדיל את שיעור ההשתתפות של הציבור הערבי בבחירות הבאות", אמר טיבי. "זה יכול להתקיים רק אם תינתן לציבור הערבי אפשרות מוחשית להשפיע על הרכב הרשימה המשותפת באופן דמוקרטי ולפי חלוקה צודקת. אם הדבר הזה לא יתקיים וייעשו עסקאות כמו בהקמת הרשימה המשותפת לכנסת ה–20, יהיה קשה להגיע להסכמה על ריצה משותפת".

בנובמבר פורסם ב"הארץ" כי נציגי חד"ש, רע"מ ובל"ד, סיכמו באופן עקרוני על התמודדות משותפת, אך תע"ל – בראשותו של אחמד טיבי – מתנהלת כאילו היא מחוץ למשחק המשותף. "אנחנו לא חוששים להתמודד לבד ובטוחים שנעבור את אחוז החסימה", אמר אז טיבי בשיחה עם פעיליו. "אם תע"ל לא תקבל ייצוג הולם, שייקבע בפריימריז פתוחים או בסקר מקצועי, לא ניכנס לרשימה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ