המפלגה היחידה שמתנגדת לשקיפות בתעמולה ברשת - הליכוד

עתירה שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית מבקשת לאסור על הפצת תעמולה אנונימית ברשת. במערכת הפוליטית בירכו על העתירה, אך במפלגת השלטון ביקשו לדחות אותה על הסף

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו מתראיין באולפן ערוץ 2 לפני בחירות 2009
נתניהו מתראיין באולפן ערוץ 2 לפני בחירות 2009צילום: אמיל סלמן / ג'יני

הליכוד היא המפלגה היחידה שיצאה נגד איסור על הפצת תעמולת רשת אנונימית. המפלגה הגישה היום (רביעי) את עמדתה בעניין ליו"ר ועדת הבחירות המרכזי חנן מלצר, וביקשה לדחות את העתירה בנושא על הסף מבלי לדון בה.

בחודש שעבר עתרו עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם לוועדת הבחירות המרכזית וביקשו לקבל צו האוסר על תעמולה אנונימית ברשת. לפי חוק התעמולה, כל מודעה מוזמנת מטעם מפלגה "תישא את שמו ומענו של האדם האחראים להזמנתה". מאחר שהחוק הוא משנת 1959, לפני עידן האינטרנט, הם ביקשו צו שמחיל אותו גם על פרסום אינטרנטי, ולא רק על פרסום בעיתונים ובשלטי חוצות.

בעתירה כתבו השניים כי על פי חוק, על מפלגות לעמוד מאחורי כל פרסום בשמן, כולל כל תגובה מטעמן - ויהיה זה לייק, פרסום אנונימי או פרסום בתשלום. השניים גם ביקשו מהוועדה להוציא צו המורה על כל אדם המתמודד בבחירות להזדהות ככזה בכל הודעה שנשלחת מטעמו.

כרזות של הליכוד לבחירות 2015, באשקלוןצילום: אילן אסייג

היום הוגשה תגובת הליכוד לעתירה על ידי היועץ המשפטי של המפלגה, עו"ד אבי הלוי. מהתגובה עולה כי המפלגה מתנגדת בתוקף לכל עיסוק בסוגיה. לטענת הליכוד, "יש לדחות את העתירה על הסף מבלי לדון בה". עוד נמסר כי אין בסמכותו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית להוציא צו כזה, והתיקון המבוקש מצריך חקיקה. "הכנסת היא הגורם המוסמך לחוקק חוקים, וגם אם נראה לכולנו שיש אולי לתקן חוק מסוים, הגורם שמוסמך לתקן אותו הוא הכנסת ולא הוועדה".

בתגובה נכתב עוד כי "אין אפשרות לדון בעתירה תיאורטית בלי מקרים ספציפיים, ואם יובא כזה ניתן יהיה להתייחס אליו". תגובת הליכוד חריגה נוכח התגובות האחרות שהתקבלו לעתירה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי היא מעלה סוגיות כבדות משקל, וכי הוא מעוניין לערוך דיון בנושא.

המפלגות שהגיבו על העתירה בירכו עליה. ממפלגת מרצ נמסר כי "הם מודים לעותרים על הצעד הראוי ומצטרפים למבוקש". גם מפלגת העבודה הצטרפה למבוקש בעתירה (זאת, אף שהמפלגה הפעילה את הדף האנונימי "חלאס יאיר", שתקף באופן בוטה את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד - עד שנחשפה בחברת החדשות, ח"ל). יש עתיד הביעו גם הם תמיכה נלהבת בעתירה, ואף הוסיפו כי מבחינתם יחתמו על תצהיר שלפיו הם מתחייבים להימנע מתעמולה אנונימית. בישראל ביתנו הסכימו באופן עקרוני עם העתירה, והצהירו כי אינם לוקחים חלק בקמפיינים אנונימיים, אך לטענתם מדובר בבקשה בלתי אכיפה. יתר המפלגות בחרו שלא להשיב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לאחרונה לשרת המשפטים איילת שקד וליו"ר ועדת החוקה של הכנסת ניסן סלומינסקי לעצור את קידום הרפורמה בתעמולת הבחירות, שנועדה להתאים אותה לעידן האינטרנט והתקשורת הרב ערוצית. הרפורמה נועדה לבטל את איסור התעמולה בתקשורת ב-60 הימים שלפני הבחירות ולהחיל חובת שקיפות בתעמולה ברשתות החברתיות, כולל על טוקבקים בתשלום. במפגש שנערך בין הצדדים לפני חודשים אחדים, נימק נתניהו את דרישתו ברצון ללמוד את החוק לפני קידומו, אולם גורמים פוליטיים מעריכים שנתניהו הסתייג מסעיפיו וחשש שיפגעו בקמפיין שינהל.

ח"כ רויטל סויד (העבודה) מסרה בתגובה כי ״ראש הממשלה מעכב במתכוון קידום חוק שיסדיר את הג'ונגל הווירטואלי של תעמולת הבחירות וחשיפה מי מממן הכפשה ברשת. הצעת החוק התמודדה עם הפרופילים המזויפים והבוטים, הכפשות אנונימיות ומידע שקרי שהוא בגדר השפעה בלתי הוגנת". לדברי סויד, העומדת בראש השדולה למרחב הווירטואלי בכנסת, "נתניהו מעדיף למנוע שקיפות ברשת ומנע מהחוק להתקדם ולעלות להצבעה. מעניין מאוד למה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ