בחירות 2019 |

סקר: 47% מהמצביעים הערבים מעדיפים את טיבי כיו"ר הרשימה המשותפת על פני עודה

לפי הממצאים שפורסמו בידיעות אחרונות, עודה זוכה ל-20% תמיכה בלבד. 46% מהמצביעים לא מרוצים מתפקוד המפלגה ו-52% אמרו שהרשימה לא מייצגת אותם או מייצגת אותם במידה מעטה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיבי בוועידת "הארץ" לשלום, ב-2017
טיבי בוועידת "הארץ" לשלום, ב-2017צילום: תומר אפלבאום
הארץ

47% מהמצביעים הערבים בישראל מעדיפים כי ח"כ אחמד טיבי יעמוד בראש הרשימה המשותפת על פני היו"ר איימן עודה. כך עולה מסקר שפורסם הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות. עודה, על פי הסקר, זוכה ל-20% תמיכה בלבד. הסקר נערך על ידי מכון מדגם בשלושת הימים האחרונים בקרב 502 מרואיינים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הערבית.

עוד נמצא כי מפלגתו של טיבי, תע"ל, תזכה ב-43% מהקולות הערביים אם הבחירות היו נערכות היום, לעומת 38% שהעידו כי יצביעו לרשימה המאחדת את המתחרות חד"ש, בל"ד והרשימה האיסלאמית. הממצאים מגיעים על רקע התפלגותו של טיבי מהרשימה המשותפת מוקדם יותר השבוע.

עודה בכנסת, ביוליצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד על פי הממצאים, 46% מהמצביעים הערבים לא מרוצים מתפקוד הרשימה המשותפת בכנסת ו-42% מהמשיבים ענו כי הם מרוצים מעשיית המפלגה. 52% אמרו שהרשימה לא מייצגת אותם כערבים ישראלים או מייצגת אותם במידה מעטה, לעומת 44% שמרגישים מיוצגים בידיה במידה רבה או רבה מאוד. בסקר נמצא גם כי אם הבחירות היו מתקיימות היום, 5% מהערבים היו מצביעים למרצ, 4% לליכוד ו-3% למפלגת העבודה.

ביום שלישי הגיש טיבי בקשה להתפלג מסיעת הרשימה המשותפת. החלטתו הגיעה לאחר חודשים שבהם ניסה להחיל שיטת פריימריז פתוחים ברשימה המשותפת או לחילופין בחירות מקדימות מבוססות סקרים, בין היתר על מנת להגדיל את כוחה של תע"ל בסיעה. ואולם, שלוש המפלגות הנוספות לא שיתפו פעולה עם ניסיונותיו של טיבי.

גורמים בכירים בתע"ל מסרו ל"הארץ" כי שאר המפלגות דחו את דרישת המפלגה לשתף את הציבור הרחב בקביעת הרכב הרשימה. "הדרישות שהעלו שלוש המפלגות היו כאלה שלא השאירו לנו ברירה. תע"ל תציג את הנבחרת החזקה ביותר ותצרף כוחות חדשים. רק סקר והתחשבות בדעת הקהל הוא הפתרון", מסרו.

פעילים מרכזיים לא פוסלים את האפשרות שטיבי מנסה להפעיל לחץ על אנשי הסיעה כדי לשפר את הייצוג של תע"ל ברשימה. "אנחנו מעריכים שההודעה של טיבי היא ספין שלו בניסיון לסחוט כיסא נוסף למפלגתו במסגרת הרשימה המשותפת", אמר גורם ברשימה. לדבריו, "עוד לא קיבלנו מטיבי הסברים למהלך ולא שמענו על מסגרת חלופית רצינית שהוא מקים. טיבי עשה שרירים בשבועות האחרונים בניסיון להגדיל את כוחו ברשימה מ-1.5 ח"כים (אחד מהח"כים ברוטציה עם נציגי המפלגות האחרות ברשימה, י"ל) לשני מנדטים קבועים. אין הרבה היגיון בריצה שלו לבד. זה סיכון גדול מדי עבורו. לכן אפשר להעריך שבסופו של דבר הוא יחבור אלינו מחדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ