בר פלג
יהונתן ליס

הרמטכ"ל לשעבר וראש מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, אמר הבוקר (שני) כי יפעל ככל יכולתו לתיקון חוק הלאום. לדבריו, "קיים קשר עמוק ובלתי ניתן לניתוק" עם העדה הדרוזית, "לא רק בקרב אלא גם בחיים, לא רק בקושי אלא גם בטוב", ועל תיקון החוק לבטא קשר זה. את הדברים אמר מחוץ לביתו בראש העין לעשרות מפגינים בני העדה שהחלו הבוקר מסע מחאה בין בתי ראשי המפלגות בקריאה לתקן את החוק.

המוחים דורשים לתקן את החוק כך שיכלול את המילים דמוקרטיה ושיוויון אזרחי ברוח מגילת העצמאות. הבוקר הגיעו המפגינים לביתו של גנץ ובהמשך השבוע צפויים להגיע לבתיהם של יאיר לפיד, איילת שקד, משה כחלון, אורלי לוי-אבקסיס וראש הממשלה בנימין נתניהו. המפגינים נושאים את דגלי העדה הדרוזית ושלטים שעליהם נכתב: "אנו דורשים תיקון החוק" ו"תחזירו את הישראליות שלנו".

תת-אלוף במיל' אמל אסעד, ממנהיגי המחאה, מסר לעיתונאים: "באנו לכאן והבאנו את דגל השיוויון והעוול עבור מדינת ישראל. לא באנו רק כדי לקבוע זכותנו. אנחנו אזרחים שווים לפני שאנחנו דרוזים".

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, הגיע למקום כדי להביע תמיכה במפגינים. "הגעתי לתמוך במחאה של חברי ורעי הדרוזים, לתיקון העיוות שנוצר היום. אני מאמין בגנץ כמנהיג, הוא יכול להוביל את השינוי הנדרש", אמר. הוא הוסיף כי לפני שהיה מצביא ומפקד, גנץ היה "איש של אנשים, ואנשים כאלה ראויים לפוליטיקה. אני לא יודע מה זה ימין ושמאל אבל מי שרוצה מדינה יהודית ודמוקרטית ושיווין לכל אזרחיה הוא לא ימין ושמאל".

גדעון סער אמר בתגובה לדברים כי אם "המשפט הראשון שאומר בני גנץ הוא נגד ההישג הכי חשוב של המחנה הלאומי בכנסת היוצאת, זה ממקם אותו בדיוק מוחלט: מולו". השר יריב לוין אמר כי "יצא המרצע מן השק ונחשף המרצ האמיתי של מועמד השמאל בני גנץ". מהליכוד נמסר כי "כשגנץ תוקף את חוק הלאום וציפי לבני מברכת אותו על כך, כולם יודעים את המובן מאליו: גנץ הוא שמאל, בדיוק כמו לפיד".

יוזם חוק הלאום, ח"כ אבי דיכטר, אמר כי "אין פלא שהציוץ הפוליטי הראשון שהוציא גנץ מפיו, היה בסוגיה שמנסה לקרבו לדרוזים. עננת מדחת יוסף ז"ל, לוחם צה"ל בן העדה הדרוזית שדימם למוות בקבר יוסף, מרחפת מעל ראשו כמפקד אוגדת איו"ש באותו יום".

ממפלגת הימין החדש נמסר כי "אמירתו הראשונה של גנץ בפוליטיקה מבהירה - גנץ חבר לשמאל. חוק הלאום הינו הישג היסטורי אשר מחזיר למדינה את אופיה הלאומי, היהודי והציוני מול השחיקה המתמשכת שגרם בג"ץ".

בעקבות הביקורת, ממפלגת חוסן לישראל נמסר כי "לאחר תגובות הפניקה ואיבוד העשתונות: הם ירו בגב של אחינו הדרוזים ואנחנו נרפא".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "בני גנץ מביע עמדה ערכית ראויה לתיקון חוק הלאום. חשוב שיהיה חוק שתואם את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולכן אחד הדברים הראשונים שנעשה כשנגיע לשלטון יהיה תיקון חוק הלאום הנוכחי לחוק הלאום של בני בגין ו'יש עתיד'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ