סמוטריץ' נבחר ליו"ר האיחוד הלאומי, אריאל צפוי לפרוש מהפוליטיקה

אריאל לא התמודד גם על מקום ברשימת המפלגה לכנסת, שאמורה להיבחר בהמשך הערב. האיחוד הלאומי צפויה להתמודד שוב בבחירות עם הבית היהודי, אך לא ברור אם היו"ר הטרי ידרוש לעמוד בראשה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים94
סמוטריץ' לאחר פרסום התוצאות, הערב
סמוטריץ' לאחר פרסום התוצאות, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
יותם ברגר
יותם ברגר

בצלאל סמוטריץ' נבחר הערב (שני) לתפקיד יושב ראש האיחוד הלאומי. אורי אריאל, שהפסיד בבחירות, לא התמודד גם על מקום ברשימה, כך שהוא צפוי לפרוש מן הפוליטיקה. סמוטריץ' זכה ב-83 קולות לעומת 40 שבהם זכה אריאל בהצבעת 128 צירי מרכז המפלגה..

סמוטריץ' קרא לבית היהודי להמשיך להתמודד במשותף עם האיחוד הלאומי בבחירות לכנסת. "בואו נתחבר מחדש, זהו זמן אחדות", אמר לאחר שהתבשר כי ניצח, "אני מקווה שתצליחו לייצב במהרה את הספינה המיטלטלת. תעצבו את רשימתכם ונתחבר מחדש".

אריאל וסמוטריץ' במרכז האיחוד הלאומי לפני פרסום התוצאות, היום
אריאל וסמוטריץ' במרכז האיחוד הלאומי לפני פרסום התוצאות, היוםצילום: הלל מאיר

"אין בי שמחה עכשיו", סיפר היו"ר הטרי, "יש בי אימה ויראה מכובד האחריות שהטלתם זה עתה על כתפיי". סמוטריץ' הוסיף כי "יש מי שמנסים לגמד אותנו וטוענים שהציונות הדתית סיימה את דרכה, איבדה את יכולת ההשפעה השלה, שכדי להנהיג ולהשפיע צריך לעזוב אותה. הערב אנחנו אומרים בקול צלול, הציונות הדתית היא התנועה המשפיעה ביותר במדינת ישראל. היא ממשיכה ותמשיך בכך במלוא המרץ".

אריאל נעלם לדקות ארוכות אחרי ההכרזה, ועזב לחלוטין את הכינוס לפני השלב השני של ההצבעה, שבו נבחרו שאר חברי רשימת האיחוד הלאומי לכנסת הבאה. הוא לא דיבר, התעלם מנסיונו של סמוטריץ' ללחוץ את ידו, ועזב.

מקורביו של אריאל סיפרו על תחושה קשה של היו"ר היוצא. לדבריהם, אריאל ידע שהוא אנדרדוג, "אבל אנשים שיקרו לו בפנים". בימים האחרונים אמרו לו רבים שיצביעו עבורו, אולם הפער הגדול בינו לסמוטריץ' מראה כי הם לא אמרו לו אמת.

בבחירות לרשימת המפלגה לכנסת נבחר במקום השני, אחרי סמוטריץ', מזכ"ל המפלגה, אופיר סופר. במקום השלישי תוצב חברת הכנסת לשעבר, אורית סטרוק.

האיחוד הלאומי היא האגף הימני יותר, שכיהן בכנסת היוצאת בסיעה משותפת עם הבית היהודי. פרישתם של בכירי המפלגה נפתלי בנט ואיילת שקד הותירה את שתי המפלגות מאוחדות כרגע, והן צפויות להתמודד שוב יחד בשל לחץ פוליטי ועמדות דומות. עד כה הוביל את הרשימה מי שהיה יושב ראש הבית היהודי, אולם לא ברור אם הדבר יישאר כך גם בבחירות הקרובות, או שהאיחוד הלאומי ידרשו לעצמם את המקום הראשון ברשימה.

מפלגת הימין החדש בירכה הערב את סמוטריץ' על זכייתו. "הוא איש אידיאולוגיה ועשיה שפיו ולבו שווים. כעת כל אחד בדרכו יביא להגדלת גוש הימין למען עתיד המדינה ולמען שלמות ארצנו. אנחנו מודים לשר אורי אריאל על שנות פעילות ארוכות שיחקקו בתולדות הציונות".

מרכז מפלגת הבית היהודי צפוי להתכנס מחרתיים כדי לקבוע איך לבחור ראש המפלגה שיחליף את בנט. מרכז הבית היהודי אמור לדון בהצעה לבטל את הפריימריז בקרב המתפקדים שהיה נהוג עד כה, ולקבוע כי יושב ראש המפלגה וחבריה ייבחרו על ידי מנגנון המשלב את מרכז המפלגה עם ועדה ציבורית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ