הליכוד: לא נאפשר לחוקק לפני הבחירות איסור תעמולה אנונימית ברשת

היועץ המשפטי לליכוד כתב לוועדת הבחירות כי תעמולה ברשת היתה משמעותית בבחירות האחרונות וכי "אין סיבה לנהוג במערכת בחירות זו בדרך אחרת". אתמול רמז יו"ר הוועדה כי החקיקה תקל על ההתמודדות עם ניסיונות זרים להתערב בבחירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעמולת הליכוד בבחירות ב-2015
יהונתן ליס

סיעת הליכוד הודיעה היום (שלישי) לוועדת הבחירות המרכזית כי היא מתנגדת לקידומה של חקיקת בזק, עוד לפני הבחירות, שתאסור פרסום תעמולה אנונימית באינטרנט. בנוסף, הסיעה הודיעה כי היא מתנגדת ליוזמה נוספת שהציע יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, ולפיה במקום חקיקת החוק המפלגות המתמודדות לכנסת יחתמו על אמנה משותפת בנושא.

מלצר רמז שהחקיקה תקל על ההתמודדות עם ניסיונות מצד מדינות זרות להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל. היועץ המשפטי לליכוד, עורך הדין אבי הלוי, כתב היום למלצר כי "השימוש באינטרנט היה משמעותי מאוד במערכות הבחירות האחרונות והמפלגות לא נדרשו לחוקק חוקים או לחתום על אמנה עם השלכות פליליות. אין סיבה לנהוג במערכת בחירות זו בדרך אחרת, שתעמוד בסתירה ליסודות משטרנו החוקתי".

תעמולת בחירות לראשות העבודה, ב-2017צילום: מוטי מילרוד

במכתב כותב עוד הלוי: "הצורך לבחון ביסודיות את התיקונים המוצעים לחוק ואת השלכותיהם לא יאפשר להשלים את מלאכת החקיקה לפני הבחירות הקרובות לכנסת". הוא הוסיף כי "הרעיון להחליף את התיקונים לחוק התעמולה, שאמורים להתקבל על ידי הכנסת, שהיא הרשות המחוקקת המוסמכת, באמנה שתתקבל בהסכמה על ידי כמה מפלגות מתוך עשרות קיימות, אינו מתאים למקרה שלפנינו".

הדיון בנושא הוא תוצאה של עתירה שהגישו עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם לוועדת הבחירות המרכזית, שבמסגרתה ביקשו לקבל צו האוסר על תעמולה אנונימית ברשת. החוק הקיים, משנת 1959, קובע כי כל מודעה תישא את שמו ומענו של האדם האחראי על הזמנתה. העותרים ביקשו צו שיחיל את החוק גם על פרסום אינטרנטי ולא רק על פרסום בעיתונים ובשלטי חוצות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לאחרונה להקפיא את קידומו של התיקון לחוק, המתבסס על המלצות וועדה שבחנה את התאמת החוק לעידן התקשורת המודרני, בראשה עמדה נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית בייניש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ