בפער קטן: נדחתה ההצבעה לבטל את הפריימריז בבית היהודי

לפי חוקת המפלגה, נדרש רוב של 65% לביטול הבחירות, אולם רק 61% תמכו בהצעה. כמה מקורות בהנהגת הבית היהודי אמרו כי הם בוחנים לבצע בכל זאת את המהלך בשל חובות המפלגה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר מרכז הבית היהודי מצביע, אתמול ביד בנימין
יותם ברגר
יותם ברגר

ההצעה לבטל את הפריימריז בבית היהודי נפלה אמש (חמישי) בהצבעה בפער קטן. חוקת המפלגה דורשת תמיכת רוב של לפחות 65% בהצעה כזו, אולם רק 61% תמכו בה. כתוצאה מכך, נכון לעכשיו ייאלצו בבית היהודי לקיים בחירות כלליות לראשות המפלגה ולרשימתה בקרב מתפקדיה. זאת, חרף בור תקציבי קשה ואף שהמפלגה אינה צפויה להכניס לכנסת יותר משלושה מנדטים נוכח הריצה המשותפת עם האיחוד הלאומי ועזיבת נפתלי בנט ואיילת שקד. בהנהגת המפלגה היו מעוניינים מאוד לבטל את הפריימריז ומספר מקורות בה אמרו כי אפשרות זו עדיין נבחנת, באמצעים משפטיים אחרים.

על פי המנגנון שהציעו בכירי המפלגה, בהם המנכ"ל ניר אורבך, מרכז המפלגה יאשר  ועדה ציבורית שתמנה את יושב ראש המפלגה הבא. לאחר בחירת יושב ראש המפלגה, תיבחר במרכז המפלגה רשימת מועמדים. אם המועצה הציבורית ומרכז המפלגה לא ימקמו אשה כמועמדת המפלגה במקום הראשון או השני, תמונה אשה למקום השלישי. המנגנון כולל "התייעצות" עם מתפקדי הבית היהודי, אולם לא הובהר מה משמעות ההתייעצות, כך שבפועל ייבחרו המועמדים על ידי המועצה והמרכז.

ח"כ ניסן סלומינסקי בהצבעה, אתמולצילום: אילן אסייג

בהצעה המוקדמת שהועברה לחברי המרכז הועברה רשימה בת 21 שמות שמוצע כי ייכללו בהרכב ועדת האיתור. הוועדה כוללת בעיקר עסקנים ואנשי מנגנון במפלגה. לצד שמות כמו הרב אלי סדן והרב איתן אייזמן, הוצע לכלול בה סגני ראש עיר המכהנים מטעם המפלגה - יצחק דעי, חגית משה וחביב פרץ. שמות נוספים שהופיעו ברשימה הם מנכ"ל המפלגה ניר אורבך, יושב ראש ועדת הבחירות שלה מיכאל סימנטוב, מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת, יושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, מזכ"ל בני עקיבא יאיר שחל, מזכ"ל עזרא שאול דה-מלאך, השרים לשעבר הרב יצחק לוי, שאול יהלום וזבולון אורלב ועוד. אולם כאמור, הצעה זו נדחתה. גורם במפלגה אמר כי שינוי החוקה לכך שיידרש רוב גדול לאישור ההצעה נעשה מלכתחילה על ידי נפתלי בנט - שכעת עזב את המפלגה, עם חובותיה.

מנכ"ל המפלגה ניר אורבך אמר לאחר תוצאות ההצבעה: "אנחנו נחשוב מה בדיוק אנחנו עושים. מבחינתנו, פריימריז לא ישימים. כולנו אנשים אחראים ורוצים בטובת המפלגה, נמצאת פה גם הנהגת המפלגה וחברי הכנסת. אנחנו נשב ביחד ונחשוב איך אנחנו מתקדמים".

לאחר שתגובש החלטה, בהמשך יצטרכו בבית היהודי להחליט מי ינהיג את הרשימה לכנסת. בין השמות שהוזכרו להנהגת המפלגה מופיעים סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, הרב הצבאי הראשי לשעבר רפי פרץ, שאליו פנו גורמים מטעם המפלגה בבקשה לשקול את האפשרות, וגם שלמה בן צבי, איש העסקים והבעלים לשעבר של העיתונים מקור ראשון ומעריב.

חברי הבית היהודי ליד ביתו של הרב חיים דרוקמן במרכז שפירא, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

בבית היהודי ובאיחוד הלאומי כבר החליטו למעשה לרוץ יחד בפתק אחד בבחירות הקרובות, כפי שעשו במערכות הבחירות האחרונות, חרף עזיבת שקד ובנט. לאחר שייבחר יושב ראש הבית היהודי החדש ייצטרכו המפלגות להכריע מי יוצב בראש הרשימה המשותפת עם האיחוד הלאומי - יו"ר הבית היהודי, או חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ׳, שזכה בראשות האיחוד הלאומי השבוע והדיח את השר אורי אריאל מתפקיד זה. לאחר מכן יתקיים משא ומתן על הרכב הרשימה - שם לפי ההערכות נחלש כוחה של הבית היהודי, כך שהם צפויים לקבל פחות מושבים באופן יחסי לעומת האיחוד הלאומי במשא ומתן ביניהם. לאחר מכן תיבחן גם אפשרות לריצה משותפת עם מפלגת עוצמה יהודית הכהניסטית, אף שדבר זה טרם הוכרע ובקרב ותיקי הבית היהודי המהלך נתפס כטעות שתבריח את המצביעים המתונים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ