"הם לא יחליטו": מי עומד מאחורי השלט נגד עיתונאים במחלף גלילות?

בשלט מתנוססות תמונותיהם של בן כספית, אמנון אברמוביץ', רביב דרוקר וגיא פלג. במקביל נפתח עמוד פייסבוק תחת אותו השם, שם נכתב בין השאר: "כבר שנים שהתקשורת מנסה לטפטף לנו באופן שיטתי מסרים של שנאה נגד נתניהו"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השלט במחלף גלילות, בשבוע שעבר
השלט במחלף גלילות, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

שלט חוצות גדול הוצב הבוקר (שישי) במחלף גלילות בין כביש החוף לנתיבי איילון, כשעליו מתנוססות תמונותיהם של העיתונאים בן כספית, אמנון אברמוביץ', רביב דרוקר וגיא פלג ונכתב: "הם לא יחליטו". במקביל, נפתח עמוד פייסבוק תחת אותה הסיסמה, ובאחד הפוסטים נכתב: "כבר שנים שהתקשורת מנסה לטפטף לנו באופן שיטתי מסרים של שנאה, נגד נתניהו".

לא ברור מי עומד מאחורי פרסום השלט ופתיחת עמוד הפייסבוק, אולם בדיקה קצרה העלתה כי העמוד מקודם בתשלום וממוען כך שיופיע בפיד של משתמשים שעוקבים אחרי העמוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברשת החברתית.

צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

כמה פוליטיקאים מתחו ביקורת ברשתות החברתיות על השלט. יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, כתבה בטוויטר כי "אז עכשיו העיתונאים נוהרים? הציבור הוא זה שיחליט שבמקום ראש ממשלה שמייצר אויבים מבית, מפלג ומשסה איש באחיו בשביל לשרוד, תהיה ממשלה שמחזקת את בתי המשפט והתקשורת החופשית . כן דמוקרטיה!".

חבר הכנסת איציק שמולי ממפלגת העבודה כתב: "הם באמת לא יחליטו ואינם שואפים להחליט... אתה בצרות, ביבי, לא בגלל הפרשנויות אלא רק בגלל הראיות. שוחד, מרמה והפרת אמונים".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, פרסמה "שלט מתוקן" שעליו תמונותיהם של יאיר נתניהו, הצל, שמעון ריקלין ועורך הדין יורם שפטל, ולצדם הכיתוב: "בטח שהם לא יחליטו".

הליכוד היא המפלגה היחידה שיצאה נגד איסור על הפצת תעמולת רשת אנונימית. המפלגה הגישה בשבוע שעבר את עמדתה בעניין ליו"ר ועדת הבחירות המרכזי חנן מלצר, וביקשה לדחות את העתירה בנושא על הסף מבלי לדון בה. לאחר מכן הבהירה כי היא גם מתנגדת לקידום חקיקת בזק עוד לפני הבחירות, שתאסור פרסום תעמולה אנונימית ברשת.

בחודש שעבר עתרו עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם לוועדת הבחירות המרכזית וביקשו לקבל צו האוסר על תעמולה אנונימית ברשת. לפי חוק התעמולה, כל מודעה מוזמנת מטעם מפלגה "תישא את שמו ומענו של האדם האחראים להזמנתה". מאחר שהחוק הוא משנת 1959, לפני עידן האינטרנט, הם ביקשו צו שמחיל אותו גם על פרסום אינטרנטי, ולא רק על פרסום בעיתונים ובשלטי חוצות.

בעתירה כתבו השניים כי על פי חוק, על מפלגות לעמוד מאחורי כל פרסום בשמן, כולל כל תגובה מטעמן - ויהיה זה לייק, פרסום אנונימי או פרסום בתשלום. השניים גם ביקשו מהוועדה להוציא צו המורה על כל אדם המתמודד בבחירות להזדהות ככזה בכל הודעה שנשלחת מטעמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לאחרונה לשרת המשפטים איילת שקד וליו"ר ועדת החוקה של הכנסת ניסן סלומינסקי לעצור את קידום הרפורמה בתעמולת הבחירות, שנועדה להתאים אותה לעידן האינטרנט והתקשורת הרב ערוצית. הרפורמה נועדה לבטל את איסור התעמולה בתקשורת ב-60 הימים שלפני הבחירות ולהחיל חובת שקיפות בתעמולה ברשתות החברתיות, כולל על טוקבקים בתשלום. במפגש שנערך בין הצדדים לפני חודשים אחדים, נימק נתניהו את דרישתו ברצון ללמוד את החוק לפני קידומו, אולם גורמים פוליטיים מעריכים שנתניהו הסתייג מסעיפיו וחשש שיפגעו בקמפיין שינהל.

ממועצת העיתונות נמסר כי היא "רואה בכרזת חוצות ללא חתימת המפרסם הנושאת דיוקן עיתונאים, תחילתו של מסע הסתה נוסף במערכת הבחירות המכוון נגד התקשורת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ