זנדברג למבקר: הייעוץ בחינם מקלוגהפט היה שווה לתרומה של 8,000 שקל

המבקר שפירא קבע כי יו"ר מרצ הסתירה שקיבלה שירותים מהיועץ בבחירות לראשות המפלגה, אך לא קנס אותה על כך. זנדברג ויריבה בבחירות אבי בוסקילה נקנסו על אי-סדרים כספיים בקמפיין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זנדברג ורויטל סוויד בכנסת, בחודש שעבר. "מערכת בחירות חסרת תקדים בהיקפה הסתיימה בדו"ח חיובי", מסרה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, דיווחה למשרד מבקר המדינה כי הייעוץ שקיבלה בחינם מהאסטרטג משה קלוגהפט, שווה ערך לתרומה בסך 8,000 שקלים. זנדברג נעזרה בקלוגהפט, שניהל בעבר קמפיינים מסיתים נגד השמאל, במהלך התמודדותה על תפקיד יו"ר מרצ, אך הסתירה את הקשר עמו בדיווחיה למבקר המדינה ואף הכחישה שקיבלה ממנו ייעוץ בתגובה לפניות כלי התקשורת. בדו"ח שהתפרסם היום (רביעי) הבהיר מבקר המדינה יוסף שפירא כי זנדברג פעלה באופן חוקי.

קלוגהפט יצר בעבר קמפיינים אגרסיביים נגד ארגוני זכויות אדם ופעילי שמאל, ובהם סרטון "השתולים" של תנועת אם תרצו וקמפיין נגד הקרן החדשה, שבו הוצגה יו"ר הקרן נעמי חזן כשקרן מאוירת על מצחה. כמו כן עמד מאחורי הסרטון שהשווה את ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) לחמאס.

בדו"ח, כתב שפירא כי "זנדברג לא דיווחה במועד הנדרש לפי החוק על הייעוץ שקיבלה מקלוגפהט. לאחר שבחנתי את הנסיבות ואת הסברי המועמדת לכך, ומאחר שהתייחסויותיהם של המועמדת ושל היועץ הניחו את דעתי לגבי שווי התרומה שנרשמה בדו"ח הכספי, לא מצאתי שיש בנסיבות האמורות כדי לקבוע כי המועמדת לא ניהלה את חשבונותיה לפי הוראות החוק והנחיות מבקר המדינה".

למרות זאת, המבקר הודיע כי הוא קונס את זנדברג ב-2,000 שקל, לאחר שחרגה מתקרת ההוצאות בבחירות שניהלה לתפקיד יו"ר המפלגה. על פי ממצאיו, זנדברג חרגה ב-12 אלף שקלים בסך הכל.

קלוגהפט עם השר בנט, ב-2015. יצר את סרטון "השתולים" של תנועת אם תרצו וקמפיין נגד הקרן החדשהצילום: תומר אפלבאום

זנדברג מסרה בתגובה כי "מערכת בחירות חסרת תקדים בהיקפה הסתיימה בדו"ח חיובי ותוך עמידה בכללים ובהנחיות מבקר המדינה. חריגה קטנה של פחות משלושה אחוזים טופלה, ובסך הכל מדובר בסיום מוצלח של מערכת הבחירות".

זנדברג היא לא היחידה שנקנסה על ידי המבקר בעקבות מערכת הבחירות לראשות המפלגה. המועמד אבי בוסקילה, מזכ"ל שלום עכשיו בעבר, חייב עד היום עשרות אלפי שקלים לחברים בצוות הקמפיין שקידם את מועמדותו. המבקר הבהיר בדו"ח שבוסקילה לא עמד בדרישות החוק ולא שילם את חובותיו כעבור חמישה חודשים ממועד הבחירות. בוסקילה צבר גרעון של 181 אלף שקל בבחירות לראשות המפלגה ומאז הצליח, באמצעות קמפיין מימון המונים, לגייס תרומות בסך 98 אלף שקל בלבד לכיסוי חובותיו. המבקר קנס גם אותו ב-2,000 שקל.

בוסקילה וזנדברג, במארס האחרון. בוסקילה נקנס גם הוא ב-2,000 שקלצילום: תומר אפלבאום

לדברי בוסקילה, "קמפיין מימון ההמונים נועד לכיסוי הגרעון. הכספים שנאספו הועברו לתשלום החובות. בימים אלה אני מתחיל לגייס כסף עבור הקמפיין הנוכחי. ההתנהלות הכספית שלי מדווחת כולה למבקר המדינה". לדבריו, "אני מאמין שהתקווה היחידה של מרצ היא שהצמרת שלה תורכב מאנשים שאין להם גב כלכלי ועדיין מוכנים לעשות הכל בשביל המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ