"הממלכתיות הומרה בגינוני בית מלוכה צרפתי" |

בני גנץ: נחתור לשלום ונאחד את העם; ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום

בנאום השקת קמפיין מפלגתו, עלה בני גנץ לבמה לקול תשואות הקהל וביקר את שלטון נתניהו "המעודד הסתה" ■ הוא שיגר איומים אל מנהיג חמאס בעזה, אך הבהיר: "הממשלה בראשותי לא תפסיד הזדמנות למהלך אזורי" ■ על הריצה עם יעלון אמר: "זה החיבור הפוליטי הראשון - ונפעל שיהיו עוד"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בגני התערוכה בתל אביב, אתמול
חיים לוינסון

הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, השיק הערב (שלישי) את קמפיין מפלגתו "חוסן לישראל". "אני מבקש את אמונכם כדי שאוכל להנהיג את מדינת ישראל", אמר גנץ לקול תשואות הקהל. הוא שיגר איומים כלפי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר, התחייב כי הממשלה בראשותו "תחתור לשלום ולא תפסיד הזדמנות למהלך אזורי", תפעל נגד השחיתות ותגן על רשויות אכיפת החוק, ויצא במתקפה ישירה על בנימין נתניהו: "לא יכול לכהן בישראל ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום". גנץ הבהיר גם כי "הריצה עם יעלון היא החיבור הפוליטי הראשון - ואנחנו נפעל כדי שיהיו עוד".

עיקרי נאום גנץ

■ נחתור לשלום ולא נחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי

■ נשמור על ירושלים מאוחדת, נחזק את גושי ההתיישבות ואת רמת הגולן

■ לסולימאני ונסראללה יש לי מסר ברור: פרק ההשתוללות האזורית הסתיים

■ רוחאני - אפעל נגדך ואסכל את מזימותיך. סנוואר – אל תבחן אותי שוב

■ ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום 

■ השלטון הנוכחי המיר את הממלכתיות בגינונים של בית מלוכה צרפתי

■ הריצה עם יעלון היא החיבור הפוליטי הראשון - נפעל כדי שיהיו עוד

■ נקדם את ברית הזוגיות ואת מתווה הכותל 

■ ניאבק בהדרת נשים ובאלימות כלפי נשים

■ נעניק לקהילה הגאה את מלוא הזכויות

■ נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך

■ נדאג לבניית מאות אלפי דירות באמצעות תמריצים ליזמים

>>> בחירות 2019: כל העדכונים, הפרשנויות וכתבות הצבע

כשעלה לבמה הקהל מחא כפיים וקרא: "מהפך" ו-"הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא". בפתח דבריו, אמר גנץ: "באתי לכאן הערב מפני שפרט למשפחתי אין לי דבר יקר יותר בעולם מאשר מדינת ישראל. אני אוהב את ישראל, גאה בה ומחויב לה. אבל באתי לכאן מפני שאני גם חרד לישראל. אנחנו עם נפלא אבל בארץ מנשבת רוח רעה".

גנץ מתח ביקורת על ממשלתו של נתניהו, ואמר: "בעיניים כלות אני מביט במנהיגות שעסוקה בעצמה. אני מרגיש שהגיע הזמן למנהיגות מחברת, מלכדת ומאחדת. ממשלה חזקה פועלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול. כמוכם בדיוק אני מרגיש שהגיעה העת למנהיגות מחברת, מאחדת ומלכדת. מנהיגות שתנהג אחרת ותנהיג אחרת".

נאום גנץ - סיקור נרחב: נאום בני גנץ המלא: שלום, סנוואר, תחבורה בשבת – וגינוני בית מלוכה צרפתי // גנץ מחק את גבאי ולפיד, וחיזק את הרושם שהוא היורש האפשרי לנתניהו | אלוף בן // עם לוק ראש ממשלתי, גנץ חשף ציפורניים וערער את עצביו של נתניהו | יוסי ורטר // גנץ הפתיע לטובה: לראשונה זה שנים נראה שיש אלטרנטיבה אמיתית לנתניהו | רוית הכט // נתניהו על נאום גנץ: "עוד נאום של לפיד"; כולנו: "יהיר, מתנשא ומנותק" // לא נתניהו, גנץ הוא לא שמאל - הוא הימין הישן | נעה לנדאו // נאומו של גנץ היה גדוש סיסמאות ריקות, אך נתניהו ולפיד אינם יכולים עוד לישון בשקט | חמי שלו

"הממשלה שנקים תהיה ממשלה ממלכתית ולא ממשלה מלכותית. ללא אדונים ומשרתים, ללא מתנות מגונות וללא ליצני חצר. בממשלה הממלכתית שלנו לא יהיו התקפות נגד הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועמ"ש. לא תהיה הסתה נגד מוסדות המשפט, התרבות והתקשורת. לא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל. הסתיימו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פולטיים".

גנץ הוסיף כי הנהגה בראשותו "לא תעמיד את עצמה לפני טובת המדינה, לא תחליש אותנו מבפנים. השלטון הנוכחי מעודד הסתה, פלגנות ושיסוי. את ערכי היסוד של הממלכתיות הישראלית הוא המיר בגינונים של בית מלוכה צרפתי. במקום לשרת את העם, השלטון מתנשא על העם והעם משעמם אותו. הוא לא רואה את האדם העובד, לא רואה את המשפחות הנאנקות על יוקר המחיה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה. היה כבר מלך שאמר: 'המדינה היא אני'. אבל לא, לא אצלנו. אף מנהיג ישראלי אינו מלך. המדינה היא לא אני. המדינה היא דווקא אתם. המדינה היא דווקא אנחנו".

גנץ התייחס גם למצב הביטחוני ואמר: "במזרח התיכון הקשה והאלים שסביבנו לא מרחמים על חלשים ורק החזק ינצח". הוא התייחס למצב ברצועת עזה, ושיגר איום כלפי מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סנוואר. "לסנוואר אני מציע לא לבחון אותי שוב", אמר. הוא גם מתח ביקורת מרומזת על כך שממשלת נתניהו אישרה העברת כסף קטארי לעזה. "אאפשר כל סיוע הומניטארי לתושבי עזה, אסייע בפיתוחה הכלכלי, אך לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף. על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'עברי (בכיר חמאס בעזה שנהרג בהפצצת צה"ל בפתח מבצע עמוד ענן בעת שגנץ היה רמטכ"ל, ח"ל) לא היה ראשון וגם לא חייב להיות האחרון".

הרמטכ"ל לשעבר הפנה איומים גם כלפי נשיא איראן, חסן רוחאני, מפקד משמרות המהפכה, קאסם סולימאני ומזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. הוא גם מתח ביקורת על הפרת העמימות באשר לתקיפות בסוריה בתקופה האחרונה. "מאז קום המדינה ידעו אויבינו את קוד החשאיות הישראלי. הם מתרברבים ואנחנו פועלים; הם מבטיחים ואנחנו מקיימים. בשנים האחרונות התהפכו היוצרות. אפסיק מיד את המנהג המגונה שבו מדיניות הביטחון החשאית שלנו הופכת לחפלת רייטינג, והמבצעים הרגישים – לתוכניות ריאליטי. נגמרו הימים של מסיבות עיתונאים בנושאי קודשי הביטחון. לא צוברים נקודות על התרברבות, אלא על מעשים".

גנץ סיכם אחר הצהריים עם משה יעלון על ריצה משותפת בבחירות הקרובות לכנסת. בניגוד להצהרות קודמות של יעלון, השניים הגיעו להבנות שלפיהן אם גנץ ירצה לשבת בקואליציה בראשות בנימין נתניהו, יעלון לא יתנגד לכך. מקורות בשתי המפלגות אמרו ל"הארץ" כי כניסת יעלון לממשלה תהיה כחלק מכוח פוליטי גדול, בשונה מתקופת כהונתו כשר ביטחון בממשלת נתניהו הנוכחית, שם היה חבר ליכוד מן המניין ללא כוח פוליטי משמעותי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ