מקווה לחבור לגוש, אך מכינה תוכנית מגירה: ציפי לבני השיקה את קמפיין התנועה

פירוק המחנ"צ תפס את לבני לא מוכנה, אך במקביל לניסיונותיה לשכנע את לפיד וגנץ לרוץ יחד, היא מנסה להתנער מהתדמית השמאלנית ומחפשת מועמד אטרקטיבי שיסייע לה לעבור לבדה את אחוז החסימה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לבני בהשקת קמפיין התנועה, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ציפי לבני חשפה אתמול (שלישי) את קמפיין הבחירות של מפלגתה, וירתה את יריית הפתיחה בקרב להשבת ששת המנדטים שערקו בשנים האחרונות למפלגות אחרות בגוש המרכז־שמאל. אף שכרגע אף מפלגה אינה מאותתת שהיא רוצה לצרף אותה לשורותיה, במסיבת עיתונאים בתל אביב הבהירה לבני שהאפשרות לחבירה עדיין על השולחן. "אני מאמינה בגוש ומדמיינת את הרגע בו תחזור התקווה לגוש שלם שכעת מבולבל. ברגע שזה יהיה ראש בראש — נראה כאן מערכת בחירות אחרת לגמרי", אמרה.

נכון לעכשיו, הסקרים מנבאים שהתנועה בראשותה אינה עוברת את אחוז החסימה, ובמפלגות "חוסן לישראל" ו"יש עתיד" מראים סימנים שהם אינם מעוניינים לשלב אותה כחלק מרשימה משותפת בבחירות, בשל הדימוי ה"שמאלני" שדבק בה. אתמול התייחסה לבני לאפשרות הנחשקת מבחינתה של איחוד הגוש, ואמרה: "עשיתי את זה ב–2015, רציתי לעשות את זה ב–2013 ואז שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד לא רצו. כנראה שיאיר הוא אותו יאיר".

לבני בהשקת הקמפיין, אתמול בבית ציוני אמריקה. "מדמיינת את הרגע בו תחזור התקווה"צילום: מוטי מילרוד

הסיסמה שבחרה, "היחידה להגנת הדמוקרטיה", נועדה למצב אותה בזירה המזוהה עמה יותר מכל: מאבק לשימור מעמדה של ישראל כמדינה יהודית־דמוקרטית, בצד התייצבות ברורה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים נפתלי בנט ואיילת שקד, והגנה על בית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה.

"מולנו יש תנועת מלקחיים מסוכנת של אידיאולוגיה בשיתוף קרימינולוגיה", אמרה לבני במסיבת העיתונאים והוסיפה: "איילת שקד היא הנהגת על הדי–9 שבא להרוס את בתי המשפט והיועצים המשפטיים. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עוד קדנציה שלה כנהגת". לדבריה, "לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה שלא מסית אותם נגד המשטרה שלהם, שלא מחרב את מערכת המשפט ולא גורם להם לפגוע במי שמגן עליהם".

הבחירות תפסו את לבני לא מוכנה: "התנועה" לא תפקדה כמפלגה עצמאית בקדנציה החולפת, לא גייסה תומכים ולא ניהלה קמפיינים שיבדלו אותה ממפלגת העבודה. בשבועות שקדמו להחלטתו של גבאי לפרק את השותפות ביניהם, לבני החליטה דווקא לנסות לשמר את המותג "המחנה הציוני".

ח"כ יואל חסון, אתמול. "אנחנו לא צריכים להתנצל או לגמגם עם פרטנר שעוד לא הבשיל אידיאולוגית"צילום: מוטי מילרוד

בתנועה סימנו אתמול שלוש תוכניות מגירה לאופן שבו תתמודד לבני בבחירות הקרובות: הראשונה היא חבירה לרשימתו של בני גנץ, שלדברי מקורות במפלגה עדיין לא ירדה מהפרק. השנייה היא חבירה ל"יש עתיד" במקרה שאיחוד בין גנץ, יעלון ואורלי לוי־אבקסיס ידרדר את יאיר לפיד בסקרים. התסריט השלישי הוא התמודדות עצמאית ברשימה שכיום, כאמור, אינה עוברת את אחוז החסימה.

אם תצטרך להתמודד לבד, לבני צפויה לרענן את רשימת המתמודדים במפלגתה, ולצרף לפחות מועמד אטרקטיבי חדש אחד בצמרת. גורמים במפלגה טענו שמתנהלים מגעים עם "ג'וקר" משמעותי, אך סירבו לחשוף את זהותו בשלב זה.

אתמול ניסתה לבני להתנער מהתדמית ה"שמאלנית" שמקשה עליה לחבור למפלגות אחרות בגוש. "מתוך מאה אחוז תומכי לבני, 57% הם אנשי מרכז וימין מתון", תיאר גורם בסביבתה את מסקנות מחקרי העומק שערכו. על פי הממצאים, שליש מהאוכלוסייה מקטלגים את לבני כשייכת למרכז. 37% מאוהדיה משייכים עצמם לימין או לימין המתון, לעומת 30% המשייכים עצמם לשמאל ו-33% הרואים בעצמם אנשי מרכז. לבני עצמה התעקשה שלא לסווג את עצמה כ"שמאל" או "ימין".

בניסיון להבהיר שעמדותיה מורכבות מכפי שכלי התקשורת מנסים לצייר, לבני הצהירה אתמול שהתנגדה להעברת הכסף הקטארי לחמאס, וכן לשחרור מחבלים במסגרת עסקת שליט. "ערכתי מחקרים", אמרה, "תומכיי נמצאים באזור החיוג שכולל את המרכז והימין המתון, שנמאס לו שלוקחים אותו לקצה, וגם שמאל מתון".

באולם בבית ציוני אמריקה ישבו אתמול, לצד לבני, שלושה מבין חמשת חברי הכנסת של התנועה: יואל חסון, האלוף במיל' אייל בן ראובן ויעל כהן פארן. הח"כית הרביעית, קסניה סבטלובה, הכריזה שלשום על פרישתה. חסון היה היחיד שהתייחס בדבריו לפירוק האלים של השותפות עם גבאי, וטען שהמהלך רק היטיב עם התנועה.

בנאומו, הוא עקץ את יו"ר העבודה, שמדשדש בעצמו בסקרים, ואמר: "אני מודה שאני מתרגש שחזרנו לדרך עצמאית שבה אנחנו לא צריכים להתנצל או לגמגם עם פרטנר שעוד לא הבשיל אידיאולוגית. התנועה עכשיו חופשית להילחם בלי חסמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ