דרעי וליצמן תוקפים את גנץ, אך במפלגות החרדיות מאותתים כי לא יפסלו אותו

הרמטכ"ל לשעבר הבטיח לקדם תחבורה ציבורית בשבת ואת ברית הזוגיות, וגרר ביקורת מצד ש"ס ויהדות התורה: "הוא גילה טירונות פוליטית". עם זאת, גורם במפלגות החרדיות הבהיר כי גנץ "ייבחן במעשיו"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן ודרעי, לפני כשלוש שנים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

פוליטיקאים חרדים מתחו ביקורת על נאום הבכורה של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ, שהצהיר אתמול (שלישי) כי יפעל לקדם את ברית הזוגיות, מתווה הכותל ותחבורה ציבורית בשבת, ויעניק זכויות שוות ללהט"בים. ואולם מאחורי הקלעים אותתו גורמים במפלגות החרדיות כי לא יפסלו ישיבה משותפת עמו בקואליציה.

"זו לא הדרך לאיחוד העם אלא לפירודו", אמר יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, והוסיף: "אל תפרום את הרקמה העדינה המחברת אותנו כעם. אל תיגע במסורת ישראל". עם זאת, בשיחה עם "הארץ" סייגו גורמים במפלגות החרדיות את הביקורת. "אנחנו לא חושבים שנכון בשלב זה לתקוף את גנץ, מכיוון שהוא ייבחן במעשים ולא בכמה משפטים של תחילת קמפיין", אמר גורם במפלגות החרדיות. "ככל שיחלוף הזמן, נדע טוב יותר מול מה אנחנו עומדים". גורם נוסף במפלגות החרדיות אמר: "אנחנו לא שוללים ישיבה עם גנץ, הוא לא לפיד. אבל אנחנו מעדיפים את נתניהו, כי אתו אנחנו כבר יודעים מי הוא ומה אתה מקבל. אנחנו מעדיפים את המוכר והטוב על פני החדש והלא ידוע".

אתמול אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) כי גנץ נקט "אג'נדה אנטי־דתית", וכינה אותה "מתכון לכישלון". "גנץ גילה הערב טירונות פוליטית", אמר ליצמן. "לדבר על שיתוף פעולה עם החרדים ובאותה נשימה להצהיר על תחבורה ציבורית בשבת, ברית הזוגיות וכותל רפורמי - זה לא ילך יחד ולא יוכל להתממש".

גנץ בהשקת קמפיין הבחירות של חוסן לישראל, אמשצילום: AMIR COHEN/רויטרס

ליצמן לעג גם להתחייבותו של גנץ כי יקים שני בתי חולים בארץ, בדרום ובצפון, ואמר: "משרד הבריאות כבר בשיא תכנון הבנייה של בית חולים חדש בדרום בבאר שבע, וגם בקרית אתא בצפון. מה הוא מחדש לנו? אז שיגיד: 'ליצמן בונה בתי חולים חדשים', ואני אתמוך בו". הוא קרא לגנץ להתנות חתימת הסכם קואליציוני בהגדלת תקציב הבריאות.

כמה שעות לפני נאומו של גנץ אמר יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני: "אנחנו לא פוסלים את בני גנץ". בראיון לרשת ב', אמר גפני: "אני אישית מאד מכבד אותו". עם זאת, הוא הדגיש: "ככל הנראה נתמוך בנתניהו לראשות הממשלה".

לאחר ארבע שנים בקואליציית נתניהו, התמיכה החרדית בראש הממשלה במערכת הבחירות הנוכחית מוחלטת, לאחר שראשי הסיעות החרדיות הצהירו כי ימליצו לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, גם אם יוגש נגדו כתב אישום. גפני הבהיר אתמול כי במצב כזה תתמוך גם מפלגתו בנתניהו, ואמר כי "החוק מתיר לראש ממשלה לכהן גם עם המלצה לכתב אישום". דברים דומים אמרו לאחרונה גם דרעי וליצמן, שעל פי מקורות פוליטיים כבר סיכמו עם נתניהו על כניסה לקואליציה הבאה וחלוקת תפקידים.

ראיה משמעותית נוספת לכך שהמפלגות החרדיות לא רואות בגנץ איום אנטי־חרדי אפשר היה למצוא בעיתונים החרדיים, שדיווחו על פתיחת הקמפיין של גנץ באדישות מופגנת. נאומו של גנץ זכה לאזכור שולי בעמודים הראשיים של כל העיתונים החרדיים: יתד נאמן, המודיע, המבשר והפלס, ודבריו בנושאי דת ומדינה אוזכרו בשולי הידיעות.

ביתד נאמן נכתב בכותרת: "שובר שתיקה ויורה לכל הכיוונים: גנץ פתח את קמפיין הבחירות באיחוד עם יעלון". רק בסיום כותרת המשנה נכתב על ה"אבסורד" בדבריו, "כשבאותה נשימה אמר גנץ... 'נעמיק את השותפות עם החרדים, אך נקדם את מתווה הכותל ונקדם תחבורה ציבורית בשבת'". גורם בדגל התורה אמר ל"הארץ" כי "היתה התלבטות כיצד להתייחס לנושא. כרגע יש החלטה אצלנו שלא לתקוף את גנץ, וזה בא לידי ביטוי כמובן גם בעיתון הבית של המפלגה".

גם בעיתון הפלס של הפלג הירושלמי, שפרש מדגל התורה, התלבטו תחילה כיצד להתייחס לדבריו של גנץ בנושאי דת ומדינה, אך בסופו של דבר הסתפקו בדיווח קורקטי בלבד, שבו נכתב בכותרת: "גנץ הכריז על ריצה לראשות הממשלה".

עיתון המבשר, המזוהה עם סגן השר פרוש (אגודת ישראל), היה היחיד שתקף את גנץ בנושא. בעיתון דווח בעמוד הראשי על "תמיהה ושאט נפש: גנץ בחר לפגוע בעיקרי הדת וצביון העם היהודי בנאומו הראשון". פרוש צוטט בעיתון ואמר כי "גנץ באמירותיו מקומם, ונראה כאילו הוא מנסה להתחרות עם לפיד. גם אם הוא עדיין טירון פוליטי, סליחתו לא תתקבל, כי אגודת ישראל איננה טירונית בהוויה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ