סקר פגוש את העיתונות: גנץ מתאים יותר מלפיד להנהגת גוש המרכז-שמאל

הרמטכ"ל לשעבר קיבל 33% מהקולות, בעוד יו"ר יש עתיד קיבל 11%. השבוע אמרו גורמים ביש עתיד: "אנחנו לא מוותרים על האופציה של איחוד, אבל גם לא על המקום הראשון"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ בהשקת מפלגת חוסן לישראל, השבוע
לוגו הארץ
הארץ

הציבור מעדיף לראות את יו"ר חוסן לישראל בני גנץ עומד בראש גוש השמאל-מרכז מאשר את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד - כך עולה מסקר חדש שפורסם הערב (שבת) בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ קשת 12. בסקר נשאלו המשתתפים: "אם לקראת הבחירות הקרובות יקום גוש מרכז-שמאל שיאחד את כל המפלגות בגוש, מי לדעתך צריך לעמוד בראשו?". גנץ זכה ל-33% מהקולות, לעומת יאיר לפיד עם 11%. אחריו ניתן למצוא את אבי גבאי וציפי לבני עם 5% תמיכה לכל אחד מהם. כמעט מחצית מהנשאלים השיבו על השאלה ב"אף אחד" או אמרו שאין להם דעה בנושא.

שאלה נוספת שנשאלו המשתתפים היא לגבי המיקום של מפלגת חוסן לישראל של בני גנץ במפה הפוליטית, כש-34% מהם ענו כי היא מפלגה יותר שמאלנית, לעומת 26% ששייכו אותה יותר לימין ו-24% ששייכו אותה למרכז הפוליטי.

בחירות 2019: כל העדכונים, הפרשנויות וכתבות הצבע

יאיר לפיד בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי, לפני שבועיים. המגעים עם גנץ בעיצומםצילום: מוטי מילרוד

הסקר נערך על ידי מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף iPanel, בקרב 505 משתתפים במדגם מיצג של כלל האוכלוסייה, מגיל 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית היא 4.4% ומועד ביצוע הסקר היה 30 בינואר 2019.

לאחר נאומו של הרמטכ"ל לשעבר, אמרו גורמים ביש עתיד: "אנחנו לא מוותרים על האופציה של איחוד, אבל גם לא על המקום הראשון. זה לא בא מתוך אגו, אלא מתוך הבנה ברורה שיש רק אחד שיכול לנצח את נתניהו". לדבריהם, "השאלה היחידה שנשאלת בסופו של דבר היא מי יכול לנצח את נתניהו, לא מי יכול לנצח בחצי הגמר, והיחיד שיכול להתייצב מולו ראש בראש זה רק לפיד. יש עתיד אוכלת את המפלגה של גנץ בלי מלח".

חבר הכנסת מאיר כהן מיש עתיד התייחס שלשום למגעים המתקיימים בין מפלגתו לזו של הרמטכ"ל לשעבר, ואמר כי "כרגע יש איזשהו חדר ויושבים שם ומדברים". כשנשאל אם גנץ יוביל את הרשימה המאוחדת, אם זו אכן תצא לפועל, אמר: "אני לא פוסל לא כך ולא כך. מאוד אשמח שאנשי גנץ יבינו שאנחנו האלטרנטיבה, ואני מלא מוטיבציה לגרום לאיחוד שבו לפיד יוביל, אבל אנחנו לא פוסלים את גנץ כשותף ראוי". כהן הוסיף ואמר כי אם משהו מהשיחות בין הצדדים יבשילו, הדבר יקרה רק בסוף החודש.

בסקרים שנערכו לאחר השקת מסע הבחירות של גנץ ביום שלישי, עלה כי כוחה של חוסן לישראל עלה וזה של יש עתיד נפגע. לפי סקר של חברת החדשות, איחוד בין שתי המפלגות בראשות גנץ יזכה ב-35 מנדטים, חמישה יותר מהליכוד, אך אם לפיד יעמוד בראש האיחוד, הרשימה תקבל 30 מנדטים, לעומת 31 למפלגת השלטון. גנץ גם התקרב לשוויון מול בנימין נתניהו בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, וגבר על לפיד ברוב גדול בשאלה מי צריך לעמוד בראש רשימת מרכז מאוחדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ