דוכני האחים אקוניס, פעלולני יריב לוין וכפילים של אורן חזן: קרנבל הליכוד בגני התערוכה

בחסות מזג האוויר הקיצי, יצאו חברי מרכז הליכוד לחגיגה המפלגתית בגני התערוכה בתל אביב. בין קריאות "דוד מלך ישראל" ליו"ר הקואליציה ותמיכה כמעט מחאתית בגדעון סער, לא ברור אם הפריימריז בליכוד הם מופע שמיועד לפוליטיקאים - או לעיתונאים

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלנט עם שלט של דוד ביטן בגני התערוכה בתל אביב, היום
גלנט עם שלט של דוד ביטן בגני התערוכה בתל אביב, היוםצילום: אילן אסייג

בגני התערוכה בתל אביב, אתר הבחירות המרכזי של הפריימריז בליכוד, נפתח יום הבחירות בשקט יחסי. תור ארוך ומסודר של מצביעים שהקדימו להגיע משתרך מחוץ לביתן ההצבעה, ממתינים בסבלנות שיינתן האות להיכנס. בינתיים, שוקדים פעילי המתמודדים על הקמת הדוכנים.

מי שהשכימו קום הם נציגי המחוזות, שזקוקים לקולותיהם של נציגי מרכז הליכוד: זהר טל ממחוז תל-אביב מסתובב כמו נער בר מצווה נרגש, ממתין למצביעים העומדים בתור ומברר האם הם חברי מרכז. למי שעונה בחיוב, הוא מעביר טופס ששמו כבר מסומן בו. "יש לך עוד ארבעה נציגי מחוזות לסמן", הוא אומר. מתחרה של טל על משבצת תל אביב היא מיכל שיר, הנחשבת מקורבת לגדעון סער. חמותה וגיסתה של שיר הגיעו לעודד. "את לא יודעת מה הדעות הפוליטיות שלי", אומרת החמות ורומזת לכך שהיא לא בדיוק ליכודניקית, "אבל אני רוצה שמיכל תצליח".

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בגני התערוכה בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

אילנה ובלה, בשנות השישים לחייהן, לבושות בחולצות של ניר ברקת. הן לא ירושלמיות, ומודות שפגשו בו באופן אישי רק פעם אחת. "אבל הוא הצליח בהיי-טק, הוא לא בא לפוליטיקה בשביל הכסף", אחד מהן אומרת. אילנה ובלה מסכימות על הכל, אבל כשהשיחה מתגלגלת לאורן חזן, מתגלע ויכוח. "הוא לא שווה", אומרת בלה. אילנה חולקת עליה: "הוא חריף, הוא יודע מה הוא עושה. הבעיה זו התקשורת שנותנת לו יותר מדי תשומת לב". בהמשך מגיע לכאן חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן, אביו של אורן, ומספק הוכחה חיה לטענות של אילנה: כלי התקשורת עטים עליו, מחכים למוצא פיו של הח"כ לשעבר המורשע שהגיע לעודד את בנו. "למרות החיסולים, לא יעזור לכם כלום. אורן יהיה חבר כנסת ביי הוק או ביי קוק. העם אוהב אותו, מרעיף עליו אהבה", הוא אומר.

בדוכן של אוסנת מארק, חברת הכנסת שהושבעה רק לפני שלושה חודשים בעקבות פרישתו של ח"כ ז'קי לוי, עומד בנה מתן. מארק מתמודדת על משבצת השמורה לנשים חדשות, אף שכיהנה כבר בכנסת. הבן מתן מסביר שהסיבה לכך היא הכהונה הקצרה-מאוד של אמו, "ככה שהכל לטובה", הוא מסכם. שלושה ילדים כבני עשר לבושים בחולצות של ציפי חוטובלי ומחלקים פליירים שלה. הם ילדיו של הנהג שלה, והם כאן כדי לעזור לאבא להישאר הנהג של חוטובלי גם בכנסת הבאה. אבל כשחזן מגיע להצביע, הנהג של חוטובלי לא חושב פעמיים ושולח את ילדיו לצלם איתו סלפי.

עומרי אקוניס, עד לאחרונה יועצו הפוליטי של נתניהו, הקים דוכן צנוע לצד הדוכן של האח הגדול והשר, אופיר. לא תהיה מלחמת אחים היום: עומרי מתמודד על משבצת נציגות מישור החוף. השר יריב לוין בתצוגת תכלית רועשת במיוחד, כולל סרטון בפול-ווליום המציג את פועלו ופעלולנים על קביים גבוהות. אם הפריימריז הוא קרקס פוליטי, לפחות יש בו כמה ליצנים אמיתיים.

אקוניס בגני התערוכה בתל אביב, היוםצילום: אילן אסייג

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם מתקבל בקריאות "דוד מלך ישראל", ונשאר בסביבה כדי ללחוץ ידיים לכל המעוניין. ניר הירשמן, הנציג היחיד מטעם הליכודניקים החדשים שלא הורחק מהליכוד ונפסל מהתמודדות, מסתובב בין הדוכנים ומפציר בתומכים לצאת להצביע. "מספיק שארבעה-חמישה אנשים לא יצאו להצביע כדי לשנות את התוצאות", הוא אומר.

חם בחוץ, וכמה מהפעילים מחפשים מפלט מהשמש בצל העצים למנוחת צהריים. באווירת הנמנום הכללית המועמד הבולט ביותר הוא דולב שושני, הלא הוא הקומיקאי שחר חסון. שושני הפציע במערכון ב"ארץ נהדרת" בתור המועמד הפיקטיבי למקום ה-40 בפריימריז של הליכוד, וכאן המשחק נמשך. מצויד בחליפה כחולה ובבלורית, הוא משתלב היטב בנוף הכללי. גם אנשי ההפקה, לבושים בחולצות עם שמו (הל' מתנפנפת, נאמנה לגרפיקה הליכודניקית), נטמעים היטב בשטח כפעילים.

מאוחר יותר האווירה מתחממת. אופיר אקוניס מגיע להצביע, ואחריו עולה ובא גדעון סער. הנוכחים עטים עליו, מעודדים. "על אפו ועל חמתו של ביבי אתה תהיה בפנים", אומרת מישהי, ואחרת צועקת: "גדעון, בהצלחה. אתה תהיה ראש הממשלה הבא". ביציאה מביתן ההצבעה ממתינים הצלמים לצאתו של המתמודד המוביל, שהציב את עצמו ראש בראש מול בנימין נתניהו. אבל סער מתמהמה בפנים. "איפה הוא, הלך להכין עוגה?", שואל מישהו. לבסוף סער יוצא. "לקח לי זמן כי יש באמת הרבה מועמדים טובים", הוא אומר. על שאלות העיתונאים בנוגע להכפשות ההדדיות מול נתניהו הוא מעדיף שלא להגיב. "צאו להצביע, יום יפה היום", הוא מסכם.

אורן חזן בגני התערוכה בתל אביב, היוםצילום: אילן אסייג

הקרנבל האמיתי מתחיל בשעות אחר הצהריים. אורן חזן בחר בגימיק יוצא דופן: כפילים שלו, מצוידים במשקפיים עבי-מסגרת ובחליפה, מסתובבים ברחבה ומחלקים כרטיסים הנושאים את שמו. "אנשים חושבים שאני באמת אורן חזן, מישהי החמיאה לי שרזיתי", אומר אחד מהם. הוא אכן גבוה ורזה יותר מהח"כ ששכר את שירותיו. מה גרם לו להציג מועמדות לתפקיד? "תסתכל על חשבון הבנק שלי ותבין", הוא עונה לעובר האורח התמה.

לקראת הערב, מוכנות עמדות השידור של הרדיו והטלוויזיה לשעת שידור המהדורה. לפרקים, לא לגמרי ברור האם הקרנבל שייך יותר לפוליטקאים או לעיתונאים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ