יו"ר ועדת הבחירות: גורמים זרים עשויים לנסות להשפיע על סקרי הבחירות

השופט חנן מלצר סירב לומר אם ועדת הבחירות כבר זיהתה ניסיונות להתערב בבחירות, והדגיש כי הוא מודאג. מלצר גם קרא לתקשורת לחשוף יוזמי מודעות אנונימיות כדי למנוע התערבות זרה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 קלפי בגבעתיים בבחירות 2015. הדבר שליברלים ושמאלנים צריכים לייחל לו הוא ממשלת ימין טהורה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, פנה היום (חמישי) לכלי התקשורת והזהיר כי גופים זרים עשויים לנסות להטות תוצאות סקרים בניסיון להשפיע על מערכת הבחירות בישראל. עם זאת, מלצר סירב לומר אם ועדת הבחירות זיהתה עד כה ניסיונות להתערבות זרה במערכת הבחירות. "אני מעדיף לא לענות על זה", אמר לשאלת נציגי מערכות התקשורת בתדרוך שקיים בכנסת.

מלצר התריע מפני ניסיונות להשפיע על הסקרים בשלב איסוף המידע המתבצע בשאלונים באינטרנט ובאמצעות הרשתות החברתיות. השופט הוסיף כי רשות הסייבר כבר עדכנה בעניין את מכוני הסקרים בישראל.

פוסט בעמוד הפייסבוק "רק ביבי" שמופעל על ידי הליכודצילום: מתוך עמוד הפייסבו

לדברי מלצר, ההשפעה הזרה על מערכת הבחירות בישראל יכולה להתבצע בשלושה מישורים: השפעה על המערכות הרשמיות האחראיות על ניהול הבחירות ומערכות המחשוב שלהן, ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות עצמן וניסיונות להשפיע על דעת הקהל במשך מערכת הבחירות. לדבריו, "אנחנו נערכנו ונערכים לכל הדברים הללו. נפגשנו עם כל מי שצריך גם במערך הסייבר ובמידת הצורך עוד ניפגש. לא אמרתי שאני רגוע, אמרתי שאני מודאג".

מלצר הבהיר שההחלטה שלא לקיים בישראל בחירות ממוחשבות צפויה לסייע למנוע הטיה בבחירות בידי גורמים זרים. "אחת ההחלטות הראשונות שקיבלתי היתה שאנחנו לא עוברים להצבעה ממוחשבת", אמר, "היום כולם מברכים אותנו. זה מאוד מסייע בידינו שאצלנו ההצבעה לא ממוחשבת".

בנוסף, מלצר קרא לכלי התקשורת שלא לתת יד למקורות אנונימיים ולנסות לחשוף את זהותם של יוזמי מודעות תעמולה אנונימיות. לדבריו, פרסום מידע שמקורו אנונימי מקשה על גופי הביטחון לזהות אם המידע הועבר בהתערבות זרה או מקומית. ועדת הבחירות המרכזית ניסתה לאסור על פרסום תעמולה אנונימית, אולם סיעת הליכוד התנגדה לקידום חקיקת בזק בנושא, והודיעה למלצר כי היא מתנגדת שהמפלגות יחתמו על אמנה משותפת בנושא.

מלצר התייחס גם להצהרה של פייסבוק שתנהיג שורה של אמצעים בחודש מארס הקרוב כדי להקשות על השפעות זרות ברשת, בהם חסימת האפשרות לפרסם מודעות פוליטיות אנונימיות בתשלום. "זה לא ביוזמה שלהם ובהתנדבות, ההודעה שלהם", אמר והוסיף, "טוב שזה בא. גם לנו היה חלק ביצירת ההודעה הזאת. הבענו בפניהם את המשאלה שיקדימו את המועד של הכלים שהם פיתחו. הסברנו להם שבמרוצת מארס זה קצת מאוחר מדי. נחיה ונראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ