מאבקי כוחות בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי מעכבים סיכום על חבירה בבחירות

סמוטריץ' הודיע אתמול כי המו"מ בין המפלגות הוקפא, בטענה כי פרץ חזר בו מההסכמות העקרונית שהושגו. המחלוקת מתרכזת בשאלות התפקיד הבכיר שתקבל המפלגה והמקום הראשון ברשימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' בטקס אבירי איכות השלטון, בשבוע שעבר. "אפעל לרשימה של כל מרכיבי הציונות הדתית והימין האמיתי

המשא ומתן לקראת ריצה משותפת המתנהל בימים אלה בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי הוקפא, כך הודיע אמש (שבת) חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ׳, יושב ראש האיחוד הלאומי. בימים האחרונים, מאז מונה באופן רשמי תת-אלוף (במיל׳) רפי פרץ ליושב ראש הבית היהודי, דנים הוא וסמוטריץ׳ באפשרות שמפלגותיהם ירוצו יחד בבחירות הקרובות. למעשה, המפלגות הסכימו כי יתמודדו יחד עוד לפני שפרץ נבחר לתפקיד. אבל פרטי הריצה המשותפת - ובעיקר מי יזכה בתפקיד הבכיר ומי יוצב ראשון ברשימה - טרם סוכמו. כעת, כך עולה מהודעתו של סמוטריץ׳, המשא ומתן בין הצדדים עלה על שרטון.

שני יושבי הראש נועדו כמה פעמים בימים האחרונים, כולל ביום חמישי ושלשום, ודנו בריצה המשותפת. לפי סמוטריץ׳, סוכם באופן עקרוני כי הרב פרץ יוצב במקום הראשון ברשימה, ובתמורה יושב ראש האיחוד הלאומי ייבחר לתפקיד הבכיר שיוצע לרשימה המשותפת אחרי הבחירות. לטענת סמוטריץ', לאחר ההסכמה העקרונית בין הצדדים הודיע פרץ במוצאי שבת כי הוא חוזר בו.

פרץ באוניברסיטת בר אילן, בשבוע שעבר. מקור בבית היהודי: "אין ספק משמעותי שהמפלגות ירוצו יחד"צילום: מגד גוזני

בהודעה מטעם סמוטריץ׳ שהופצה אמש לתקשורת נכתב: ״לצערי הרב, בצאת השבת הודיע לי הרב פרץ שלאחר התייעצויות שערך עם מקורביו הוא החליט לסגת מההסכמה לבסיס שוויוני והנהגה משותפת ולחזור לעמדת הפתיחה ולפיה הבית היהודי היא השותפה הבכירה ואנחנו האורח בבית. אי לכך, המשא ומתן בשלב הזה הגיע למבוי סתום. מתוך אחריות, אני מתכוון להמשיך ולעשות הכל כדי להגיע לרשימה רחבה של כל מרכיבי הציונות הדתית והימין האמיתי, גם אם נראה שבעת הזו האפשרות להשתלב בליכוד כסרח עודף נראית קורצת יותר לאנשי הבית היהודי״.

עם זאת, מקור בבית היהודי אמר ל״הארץ״ כי הריצה המשותפת לא נתונה באמת במשא ומתן. לדבריו, מדובר למעשה במאבק כוחות ובספין שצפוי, להערכתו, להיפתר בסופו של דבר בדרך זו או אחרת. המקור הוסיף שאין ספק משמעותי כי המפלגות ירוצו ברשימה משותפת. אחרי קבלת ההחלטה על ריצה משותפת, המפלגות יערכו סקרים ויבחנו אפשרות להתמודד ברשימה אחת עם מפלגת עוצמה יהודית הכהניסטית. זאת, אף שבבית היהודי מסתייגים מהצעה זו, וגם סמוטריץ׳ לא הביע ממנה התלהבות יתרה. מנגד, עוצמה יהודית תתמודד בבחירות הקרובות בכל מקרה, גם אם תרוץ עצמאית, ובימין חוששים שמהלך שכזה יוביל לאיבוד מנדטים אם המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ