דרעי שם קץ ליוזמת האיחוד החרדי: "ספרדים יצביעו ש"ס, אשכנזים - ליהדות התורה"

דרעי נאלץ להודיע כי לא יהיה איחוד בין המפלגות, לאחר שנתקל בהתנגדות חריפה מצד תומכיו. ש"ס פתחה את הקמפיין שלה הערב בעיר בת ים, אך לא הצליחה להביא פעילים רבים מהעיר

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בכנס הבחירות של המפלגה, הערב בבת ים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הודיע הערב (ראשון) כי לא יהיה איחוד בין המפלגות החרדיות. בכנס בחירות בעיר בת ים אמר דרעי: "אני מציע לכנס את שלוש מועצות גדולי התורה שייצאו בקריאה לכל הציבור הדתי להצביע אך ורק למפלגות החרדיות - ש"ס ויהדות התורה. הספרדים יצביעו לש"ס והאשכנזים יצביעו ליהדות התורה".

דרעי פנה בדבריו ליו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה משה גפני, שמובילים את סיעת יהדות התורה: "אנחנו מפרגנים ליהדות התורה כמה שיותר מנדטים, ואני בטוח שאתם גם מפרגנים לנו". בחודשים האחרונים ניסה דרעי לקדם מאחורי הקלעים מהלך של איחוד הסיעות החרדיות, אך נתקל בהתנגדות חריפה בשטח, ותומכיו פעלו ללא לאות כדי להדוף אפשרות של "השתלטות אשכנזית" על המפלגה. בשל הלחצים הכבדים נאלץ דרעי להרים דגל לבן ולשים סוף לחלומות על "מפץ חרדי".

את קמפיין הבחירות שלה פתחה הערב מפלגת ש"ס בעיר בת ים - מעוז מסורתי-מזרחי של המפלגה. ואולם, המפלגה - שנלחמת על חייה לפי הסקרים - לא הצליחה להביא תומכים רבים מהעיר: האולם היה מלא למחצה, ועיקר הקהל - כמה מאות - היו פעילים חרדים מהגרעין הקשה של המפלגה.

רגע לפני שעלה לנאום הוצג על המסך הגדול סרטון של דרעי עם הרב עובדיה יוסף, כתמיכה נוספת למנהיגותו. בנאום שנשא מול הפעילים הבהיר דרעי כי ש"ס הולכת עם נתניהו "בכל מחיר", גם במידה שיוגש נגדו כתב אישום. "היתה לנו קדנציה יוצאת מן הכלל אבל היה לנו שותף יוצא מן הכלל - קוראים לו בנימין נתניהו. אני מכיר אותו עוד לפני שנכנס לפוליטיקה. הוא שותף אמיתי שלנו". דרעי המשיך ונצמד למסר שלפיו הצבעה לש"ס היא הצבעה כפולה גם לנתניהו: "שמים ש"ס ומקבלים מאה אחוז נתניהו ומאה אחוז המשך מורשת מרן".

בדבריו, שסימנו את כשלון רעיון האיחוד בבחירות הקרובות, אמר דרעי: "הערב אנחנו פותחים את המערכה הגדולה. לפני 35 שנה הוקמה תנועת ש"ס על ידי מרן הרב עובדיה יוסף והכהן הגדול מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן. המטרה היתה להקים בית ליהודים הספרדים שעד אז לא היה להם בית". לדבריו, "עולם התורה הספרדי היום הוא גדול מהליטאים והחסידים יחד".

שני פוליטיקאים נוספים שהוזכרו בנאומו של דרעי הם בני גנץ ויאיר לפיד. דרעי פנה לגנץ, שהכריז על תמיכה בנישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת, ואמר: "לא ככה מגיעים לכיסא ראש הממשלה, בניסיון לחלן את ישראל". דרעי פנה בדבריו גם ללפיד ואמר: "אתם זוכרים לפני כמה שנים שהיה מישהו שרצה לשקם אותי? ובכן, בנינו בתי כנסת במשרד הדתות, פעלנו במשרד הפריפריה, הנגב והגליל. עשינו שורה של דברים בזמן שאתה משקם אותנו. אולי תשקם אותנו עוד ארבע שנים, יש לנו הרבה עבודה לעשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ