פריימריז בעבודה: ההצבעה הסתיימה, שיעור המצביעים עומד על 56%

14 ח"כים ומועמדים נוספים מתחרים על שבעה מקומות פנויים בעשירייה הראשונה ■ במוקד תשומת הלב נמצאים איתן כבל, שהתעמת עם היו"ר אבי גבאי, והמאבק על מעמד האשה הבכירה ■ גבאי: "זו לא מפלגה של שישה מנדטים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבאי הערב בגני התערוכה בתל אביב
יהונתן ליס

פריימריז בעבודה: על רקע הסקרים המנבאים לה קריסה, הסתיימה ההצבעה בבחירות המקדימות של מפלגת העבודה שנערכו היום (שני), ותוצאותיהן צפויות להתפרסם בזמן הקרוב. 14 ח"כים ומועמדים חדשים מתחרים על שבעה מקומות פנויים בעשירייה הראשונה והבחירות נערכות ב-84 מוקדים ברחבי הארץ.

כ-34 אלף בני אדם הצביעו, שהם כ-56% מתוך 60 אלף מתפקדי המפלגה. בשעה זו משוקללים למניין זה המצביעים האחרונים שנותרו בקלפיות וקולות החיילים שהצביעו ביום שישי האחרון. אחוז ההצבעה הסופי יפורסם בקרוב. 

נתוני ההצבעה גבוהים יחסית לההערכות הפסימיות שהשמיעו בכירים במפלגה, ונמוכים מעט מאחוזי ההצבעה בפריימריז 2015. במפלגת העבודה מקווים להגיע לנתונים של פריימריז אלו, אז כ-60% ממתפקדי המפלגה הלכו אל הקלפי. אחוזי הצבעה גבוהים מעידים כי הקהל החופשי של המתפקדים בחר לצאת לקלפיות למרות מצבה העגום של המפלגה בסקרים. המשמעות היא, במידה רבה, החלשת כוחם של הדילים והמפקדים המאורגנים לטובת הצבעה הנובעת משיקול דעת עצמאי.

אווירת קרנבל נרשמה סביב הקלפי המרכזית בגני התערוכה. יו"ר העבודה, אבי גבאי, צעד הרחק ממבקריו במפלגה לאורך הדוכנים הססגוניים, מלווה בלהקת מעודדים ותופים מחרישי אוזניים. גם אם מישהו תכנן להתעמת איתו - הקריאות הקצובות "אבי גבאי לשלטון" לא אפשרו זאת. גבאי, חנוט בחליפה, לחץ ידיים, הצטלם עם פעילים ומתמודדים ונראה מעודד ואופטימי. "תסתכלו סביב, תראו את האווירה. זאת לא מפלגה של שישה מנדטים", אמר לסובבים אותו. פעילה של המתמודדת החרדית המסקרנת מיכל צ'רנוביצקי הצליחה לחדור את מעגל העיתונאים סביבו ודחפה פלאייר לידיו.

סתיו שפיר בגני התערוכה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

החיוכים שפיזר ניסו להסוות את הלחץ שבו הוא נתון: אחוז הצבעה נמוך היום יעיד יותר מכל על אובדן האמון של המצביעים במפלגה. דובריו לא הזמינו את התקשורת להתלוות אליו לאורך יום הבחירות ולא חשפו את סדר יומו.

שלי יחימוביץ' הגיעה לקלפי רגע אחרי שגבאי עזב. היא מתוחה מאוד. פעילים בעבודה טענו שמצביעים רבים עשויים לנקום בה על תמיכתה הבלתי מסוייגת בגבאי. במפלגה, יש מי שרואה בה את הבלם שמונע את החלפתו במועמד אטרקטיבי יותר. "אם לא תציבו אותי במקום גבוה, יש סבירות שפשוט לא אהיה בכנסת הבאה”, כתבה אתמול לתומכיה. "מיעוט מצביעים, בשילוב כמה דילים ורשימות חיסול – משמעותם מיקום נמוך שלי", הבהירה. ספק אם מצבה חמור כפי שהיא מנסה לתאר, אבל ההצהרות האלה עשויות לסייע לה להתמודד עם מיקום נמוך יחסית בעשיריה הפותחת. את הנקניקיות של מרכז הליכוד המיתולוגי החליפו כאן פיתות דרוזיות שהביא המועמד סאלח סעד. לאורך שעות הבוקר טפטפו לכאן בכירי המפלגה - איציק שמולי, עמיר פרץ, סתיו שפיר והמזכ"ל ערן חרמוני, שמשוריין במקום ה-11 שאינו ריאלי לפי שעה. 

שלטי בחירות בגני התערוכה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

רבים מחברי המפלגה מגלים אדישות כלפי הפריימריז וישנו חשש כי לא יטריחו את עצמם לקלפיות. במוקד תשומת הלב נמצאים איתן כבל, שהתעמת עם היו"ר אבי גבאי, והמאבק על מעמד האשה הבכירה. על פי הסקרים, למפלגה צפוי עתיד קודר. בתחזיות עגמומיות אלו אין בשורה רק למפלגה, אלא גם למועמדים שילחמו היום על מקומם ברשימתה לכנסת. 

גבאי תולה תקוות ברשימה שתיבחר, שלפי ההערכות בסביבתו תכלול בצמרת את שמולי, שפיר, יחימוביץ, עמיר פרץ, עמר בר לב ומרב מיכאלי. "המתפקדים לא מתלהבים לצאת ולהצביע, כי במצב שבו נכנסים רק חמישה או שבעה ח"כים, ברור ממילא מי הם יהיו", אמר לפני כמה ימים פעיל מרכזי במפלגה. לדבריו, "אחוז ההצבעה הנמוך יחזק ח"כים שנשענים על מפקדים ועסקנות פוליטית ועשוי להחליש את אלה שנשענים על המצביעים החופשיים".

אתמול פורסם כי לצד האפשרות לחבירה למפלגת חוסן לישראל ולמרצ, מגעים שאינם מתקדמים לפי שעה, חברי כנסת במפלגה מנסים לקדם את צירופם מחדש של יו"ר התנועה, ציפי לבני, ושל יו"ר העבודה לשעבר, אהוד ברק, בניסיון להפוך את הרשימה לאטרקטיבית יותר ולהעלות את מספר המנדטים שהיא מקבלת כיום בסקרים.

מקור המעורה ביוזמה אמר ל"הארץ" כי הוא אינו פוסל אפשרות שלבני וברק, שהקשר ביניהם טוב, יחברו לעבודה; אלא שלדבריו מוקדם להעריך את סיכוייו של המהלך, שייבחן לעומק רק אחרי הבחירות הפנימיות במפלגה. "אם אין חיבור גדול, עם גנץ או מרצ, צריך לייצר חיבורים אחרים, למשל עם לבני וברק", אמר אחד מחברי הכנסת בעבודה ל"הארץ". לדבריו, "מפלגת העבודה על סף מפלה היסטורית. השמות האלה יכולים להוסיף לנו כמה מנדטים ויסייעו לנו להתרומם".

בסקר שפורסם שלשום בחברת החדשות נרשמו למפלגה שבעה מנדטים. זאת, אחרי שבשבוע שעבר העניקו לה הסקרים ארבעה או חמישה מנדטים בלבד, וקרבה מסוכנת לאחוז החסימה. על פי הסקר, במקרה של איחוד בין חוסן לישראל ליש עתיד ולרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מספרם של נציגי העבודה בכנסת יתכווץ לחמישה. "אנחנו לא חוששים לעתיד המפלגה", אמרו בסביבת היו"ר אבי גבאי, "ברור לנו שהיא תהיה בכנסת הבאה וכמוה גם מרצ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ