תוצאות הפריימריז בעבודה: שמולי ושפיר ראשונים, איתן כבל במקום ה-15 ברשימה

עוד בעשירייה הראשונה: יחימוביץ', פרץ, מיכאלי, בר לב וסוויד. שישה חברי כנסת נוספים נדחקו לתחתית. הרשימה אינה כוללת את השריונים שהוקצו לגבאי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק שמולי בגני התערוכה, אמש
איציק שמולי בגני התערוכה, אמשצילום: מוטי מילרוד

תוצאות הפריימריז בעבודה: איציק שמולי נבחר למקום הראשון בבבחירות המקדימות במפלגת העבודה, ואחריו סתיו שפיר, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ומרב מיכאלי. איתן כבל, שהתעמת באחרונה עם יו"ר המפלגה אבי גבאי, נדחק לעשירייה השנייה, וכך גם עוד שישה חברי כנסת מכהנים. זאת, בעוד שהסקרים האחרונים חזו למפלגת העבודה כשישה מנדטים בממוצע. 

שמולי ישובץ במקום השלישי ברשימה, אחרי גבאי ושריון מטעמו. אחריו בעשירייה הראשונה נבחרו שפיר, שהפכה לאשה הבכירה במפלגה, יחימוביץ', פרץ, מיכאלי וחברי הכנסת עמר בר לב ורויטל סויד. את העשירייה סוגר שריון נוסף של גבאי, שיודיע על זהות המשוריינים עד ליום חמישי הבא - המועד שבו נסגרות הרשימות לכנסת. גבאי הבהיר בימים האחרונים שימתין לתוצאות הפריימריז כדי להחליט אם יש מקום להתערב בהרכב הרשימה באמצעות שריונים.

במקום ה-11 משוריין מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני, ואחריו: 12. יא-יא פינק, 13. מיכל בירן, 14. נציג הקיבוצים גברי ברגיל, 15. כבל, 16. שריון נוסף לגבאי, 17. סאלח סעד, 18. אמילי מואטי, 19. לאה פדידה, 20. הנריקה צימרמן, 21. נחמן שי, 22. לילי בן עמי, 23. גלעד קריב, 24. משה מזרחי, 25. מיכל צ'רנוביצקי, 26. יוסי יונה, 27. ישראל זיו, 28. שאדי קבלאן.

תוצאות הבחירות הן הישג גדול לגבאי, שהמועמדים שבהם תמך התברגו בצמרת הרשימה, בעוד שיריביו, ובראשם כבל, נדחקו לתחתית. בין המתמודדים שהתאכזבו מהתוצאות היו מי שטענו כי גבאי העניק "טובות הנאה" למי שרצה לקדם, בכך שפרסם סרטוני תדמית שלהם. גם שיעור ההצבעה - כ-56% ממתפקדי המפלגה - נחשב הישג ליו"ר. בימים האחרונים העריכו בכירים במפלגה כי רבים מהמתפקדים לא יטרחו לבוא לקלפיות בשל הסקרים, אך שיעור ההצבעה קרוב לזה שנרשם בבחירות ב-2015.

"איזו נבחרת, יש לנו נבחרת ענקית", אמר הערב גבאי לחברי המפלגה שהתאספו בגני התערוכה בתל אביב. "זאת נבחרת שתדע לשמור על ביטחון המדינה, לנהל משא ומתן מדיני של ממש, לשמור על הדמוקרטיה ולדאוג באמת לאזרחי המדינה. זאת נבחרת שתדע לחבק בחזרה את המיעוטים ותחזיר את ערך השוויון לספר החוקים שלנו".

סתיו שפיר בגני התערוכה, אמשצילום: מוטי מילרוד

"רק עבודה חזקה תבטיח שינוי", הצהיר גבאי ביחס ליום שאחרי הפריימריז. "רק עבודה חזקה תבטיח את המהפך שכולנו מחכים לו. יחד נחזיר את התומכים שלנו הביתה, נלך משכונה לשכונה ומעיר לעיר ונחזיר אותם לדרך שלנו, של בן גוריון ושל רבין. הלילה יוצאים לדרך חדשה שתסתיים במהפך". גבאי נמנע מלהתייחס לעצמו כאל מועמד לראשות הממשלה או לאפשרות של חבירה לכוחות פוליטיים אחרים. 

לאור תוצאות הבחירות, צפויים להיפלט מהכנסת שבעה ח"כים מכהנים לפחות - בירן, כבל, סעד, פדידה, שי, מזרחי ויונה. בציוץ בטוויטר לאחר פרסום בתוצאות כתב כבל: "אין בי שום חרטה על מה שעשיתי, ובדיעבד הייתי עושה הכל אותו הדבר. אני מסיים את היום הזה בראש מורם ומודה לכל מי שנתן בי אמון".

ניצחונו של שמולי אינו מפתיע, שכן הוא נחשב לחבר כנסת אהוד שנהנה מיתרון גם בדילים הפנים-מפלגתיים. "אני נרגש ומודה לאלפי חברי וחברות מפלגת העבודה על האמון הגדול שהביעו בי היום", מסר הערב. "זהו הפיקדון הגדול ביותר שיכולתי לקוות לו היום. מפלגת העבודה מעמידה לציבור את הנבחרת האיכותית והמגוונת ביותר, שממחר בבוקר תרוץ קדימה ביחד ללא מורא, כדי שהמפלגה שהקימה את המדינה תסתער מחדש על הובלתה".

יחימוביץ' אמנם איבדה את מעמד האשה הבכירה ברשימה אבל הצליחה להתברג לצמרת. זאת, אף שבימים האחרונים היא הביעה חשש מדילים שיפגעו בה ומנקמת המצביעים על תמיכתה הבלתי מסויגת בגבאי. פרץ, שהיה מקור דאגה ליחימוביץ', הוכיח במבחנו הראשון מאז חזר לשורות העבודה כי מעמדו במנגנון המפלגתי עדיין חזק. 

מיכאלי, שלא נכללה ברשימת המומלצים של גבאי, הגיעה למקום השביעי הספק-ריאלי. רויטל סויד רשמה הישג מרשים כשטיפסה מהמקום ה-14 ב-2015 למקום התשיעי, אך נראה שזה לא יספיק לה כדי לשוב לכנסת הבאה. יא-יא פינק, שהגיע למקום הראשון מבין מי שאינם ח"כים, זכה לתמיכה של יחימוביץ ומיקומו הגבוה יחסית נחשב להישג מבחינת שניהם. "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה, כתב פינק בטוויטר לאחר פרסום התוצאות, "בעזרת השם בקרוב תהיה יהדות שמאלנית בכנסת".

בירן נדחקה למקום ה-13 הלא ריאלי אף שנחשבה לתומכת מובהקת של גבאי בחודשים האחרונים. סאלח סעד ניצח את חתנו שאדי קבלאן בהתמודדות על משבצת נציג המיעוטים, במקום ה-17.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ